دکتر روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفرای مکزیک،بنین،مالزی و اسلوونی :

تهران خواهان توسعه روابط با آمریکای مرکزی و جنوبی است

به گزارش نویدتهران،رییس جمهور با بیان اینکه دولت های ایران و مکزیک برای گسترش روابط در همه حوزه ها اراده جدی دارند، گفت: باید با شناسایی ظرفیتها و زمینه های گسترش همکاری های ایران و مکزیک، امکان تعمیق و توسعه روابط بخش های خصوصی دو کشور بیش از پیش فراهم شود.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم دریافت استوارنامه خوزه آلفونسو زگبه کامارنا سفیر جدید مکزیک در تهران، با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در دوره جدید شاهد تحرک و گسترش بیشتر در روابط دو کشور باشیم، گفت: ایران و مکزیک روابط بلندمدتی دارند، اما متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیتهای موجود برای ارتقای سطح تعاملات و روابط به ویژه در عرصه اقتصادی بهره بگیریم.
رییس جمهور با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره برخورداری از روابط خوب با مکزیک و کشورهای حوزه آمریکای مرکزی و جنوبی بوده است، افزود: بعد از اجرایی شدن برجام و رفع برخی تحریمها و مشکلات موجود در مسیر گسترش روابط، زمینه برای افزایش تعاملات و مراودات تهران و مکزیکوسیتی مهیا است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دو کشور رویکردها و نگاه نزدیکی به مسائل و تحولات جهان دارند، اظهار داشت: معتقدیم مداخله قدرتهای بزرگ در امور دیگر کشورها باید رفع شده و کشورهای مستقل نیز باید تلاش کنند ضمن ایجاد روابط نزدیک، صدای واحدی در عرصه جهانی از آنها شنیده شود.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، راه حل مشکلات بین المللی، گفتگو و رایزنی های سیاسی است. ایران و مکزیک و کشورهایی که دیدگاه نزدیکی به در این عرصه با یکدیگر دارند، باید در عرصه بین المللی صف واحدی تشکیل دهند.
خوزه آلفونسو زگبه کامارنا سفیر جدید مکزیک نیز در این دیدار که روز سه شنبه انجام شد، ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهور و ابلاغ پیام تبریک رییس جمهور و دولت مکزیک به مناسبت انتخاب مجدد دکتر روحانی، گفت: روابط دولتها و مجالس دو کشور در سطح بالایی قرار دارد و روابط فرهنگی گسترده ای نیز بین دو طرف برقرار است.
سفیر مکزیک با تاکید بر اینکه کشورش خواهان توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط با تهران است، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم همسو با سطح روابط سیاسی ، همکاری های اقتصادی و تجاری خود را نیز گسترش دهیم.

————————————————————————————————————————————————————————————————————
دکتر روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید بنین در تهران:
توسعه روابط با کشورهای آفریقایی جزو اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است
رییس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید جمهوری بنین در تهران تاکید کرد که توسعه روابط با کشورهای آفریقایی جزو اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و تهران از گسترش روابط با بنین استقبال می کند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در این دیدار گفت: ایران و بنین هم ظرفیتهای خوبی برای گسترش روابط دارند و هم برخی مشکلات منطقه آنها شبیه به یکدیگر است. در منطقه حساس خاورمیانه نیز مثل منطقه آفریقا در سالهای اخیر شاهد مداخله قدرتهای بزرگ و مشکل خشونت و تروریسم هستیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه امیدوارم در دوره جدید بتوانیم از تمام ظرفیتهای موجود برای توسعه روابط و تعاملات دوجانبه بهره بگیریم، اظهارداشت: ایران، بنین و دیگر کشورهای آفریقایی می‌توانند علاوه بر روابط دوجانبه، در زمینه حل مسائل منطقه ای و بین المللی با هم همکاری و رایزنی های بیشتر داشته باشند.
رییس جمهور تصریح کرد: مشکلات منطقه خاورمیانه و مشکلات موجود در آفریقا راهی جز مسیر سیاسی و گفتگو ندارد و رایزنی و همکاری با کشورهای آفریقایی برای مقابله با افراطی گری و تروریسم یک ضرورت است.
دکتر روحانی منطق تروریسم را تحمیل زور، اسلحه و خشونت به ملت‌ها، معرفی و خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که خود مردم باید مسیر سیاسی و اعتقادی زندگی شان را تعیین کنند و باید در میان نسل جوان این فکر ترویج شود که آزادی در انتخاب، اساس و مسیر پیشرفت است.
رییس جمهور با بیان اینکه برای حل این قبیل مشکلات علاوه بر سیاسیون باید فرهیختگان و صاحبان اندیشه و قلم احساس مسئولیت و اقدام کنند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از همفکری و همکاری دانشگاهیا، علما و اهل اندیشه برای کمک به حل مشکلات منطقه‌ای استقبال می کند.
دکتر روحانی با اشاره به اجرای برخی پروژه‌ها بنین از سوی مهندسان و متخصصان ایرانی اظهار داشت: قطعا این همکاری‌های مشترک هم روابط و دوستی های دو ملت ایران و بنین را تقویت و تحکیم می کند و هم جوانان اهل بنین و آفریقا را بیشتر با توانمندی های متخصصان ایرانی آشنا می کند.
نعیم آکیبو سفیر جدید بنین نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به دکتر روحانی، از طرف رییس جمهور کشورش تلاشهای رییس جمهور کشورمان را برای حل مشکلات و برقراری ثبات در منطقه ستود.
آکیبو تصریح کرد: ایران و بنین ظرفیتهای فراوانی برای گسترش همکاری دارند. بنین علاقمند به استفاده از توان و دانش فنی متخصصان ایرانی و همکاری‌های دانشگاهی است.
سفیر جدید بنین گفت که آفریقا و بنین به همکاری با ایران نیاز دارند چرا که ایران درک عمیق‌تری از مشکلات کشورهای آفریقایی دارد.
وی همچنین وقوع دو حمله تروریستی به کشورمان و شهادت جمعی از هموطنان مان در این دو حادثه را تسلیت گفت.

————————————————————————————————————————————————————————————————————–
رییس‌ جمهور هنگام دریافت استوارنامه جدید سفیر مالزی در تهران:
توسعه همه جانبه مناسبات ایران و مالزی به نفع دو ملت و منطقه است/ ایران آماده گسترش همکاری با مالزی در زمینه مبارزه با تروریسم و خشونت است/ تاکید بر ضرورت اجرایی شدن توافقات تهران – کوالالامپور
رییس جمهور هنگام دریافت استوارنامه «داتو رستم بن یحیی» سفیر جدید مالزی در کشورمان، ضمن ابراز خرسندی از روابط رو به رشد و در حال پیشرفت دو کشور، گفت: مطمئناً توسعه همه جانبه مناسبات ایران و مالزی به نفع دو ملت و منطقه خواهد بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که روز سه‌شنبه انجام شد، با مثبت ارزیابی کردن سفر سال گذشته خود به مالزی در راستای گسترش روابط و همکاری‌های دو کشور، بر ضرورت اجرایی شدن توافقات تهران – کوالالامپور تأکید کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره اهمیت ویژه‌ای برای مالزی در میان کشورهای آسیای جنوب شرقی قایل است و روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، دانشگاهی و گردشگری پیوسته رو به توسعه بوده ، اظهار امیدواری کرد تا با تلاش مسئولان دو کشور به سرعت مناسبات دو کشور به سطوح قابل انتظار و متناسب با ظرفیت‌ها برسد.
رییس‌ جمهور ، مالزی را کشوری در حال توسعه در میان کشورهای اسلامی و به دنبال اسلام رحمانی و معتدل برشمرد و خاطر نشان کرد: گسترش روابط فرهنگی و اجتماعی میان کشورهایی که به اسلام اعتدالی معتقدند، بسیار حائز اهمیت است.
دکتر روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش همکاری‌ها با مالزی در زمینه مبارزه با تروریسم و خشونت در منطقه است، تأکید کرد: افکار خشونت‌آمیز و افراطی امروز برای منطقه و دنیای اسلام بسیار خطرناک است و ایران و مالزی علاوه بر تلاش برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی می‌توانند در راستای گسترش و تقویت روابط فرهنگی در جهان اسلام، بایکدیگر همکاری کنند.
رییس‌ جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا روابط خود را در بخش‌های مختلف از جمله انرژی و گردشگری با مالزی گسترش دهد.
دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد در دوران مأموریت سفیر جدید مالزی در ایران شاهد تحولات مثبت میان دو دولت و دو کشور باشیم.
«داتو رستم بن یحیی» سفیر جدید مالزی نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به دکتر روحانی، گفت: مالزی خواهان توسعه وتعمیق مناسبات خود با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها بویژه اقتصادی است و در این راستا هدف ما دو برابر کردن سطح روابط تجاری و اقتصادی ایران و مالزی است.
سفیر جدید مالزی همچنین با اشاره به اینکه تمامی توافقات سفر رییس جمهور کشورمان به مالزی در حال اجرا است، گفت: روابط ایران و مالزی امروز در حال توسعه بوده و ما به دنبال گسترش مناسبات با تهران در بالاترین سطوح هستیم.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

رییس‌ جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید اسلوونی در تهران:
اجرای توافقات تهران – لیوبلیانا در مسیر توسعه روابط مشترک ، ضروری است
رییس جمهور هنگام دریافت استوارنامه خانم «کریستینا رادی» سفیر جدید اسلوونی در تهران، سفر سال گذشته رییس جمهور این کشور به جمهوری اسلامی ایران را موجب تحولات مثبت در روابط مشترک دانست و بر ضرورت اجرای توافقات تهران – لیوبلیانا در مسیر روابط رو به توسعه دو کشور تأکید کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که روز سه‌شنبه انجام شد، با اشاره به اینکه امروز ظرفیت‌های خوبی در راستای توسعه مناسبات دو کشور وجود دارد که باید با تلاش مسئولان اجرایی شود، گفت: روابط ایران و اسلوونی همواره مثبت بوده و امیدوارم در آینده شاهد توسعه مناسبات و همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف تجاری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باشیم.
دکتر روحانی همچنین اظهار امیدواری کرد در دوران مأموریت سفیر جدید اسلوونی در ایران شاهد تحولات مثبت در راستای افزایش مناسبات و همکاری‌های دو ملت و دو دولت باشیم.
خانم «کریستینا رادی» سفیر جدید اسلوونی نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری کشورمان، گفت: هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط و همکاری‌های ایران و اسلوونی وجود ندارد و از هیچ تلاشی برای گسترش مناسبات و اجرای توافقات انجام شده میان دو کشور دریغ نخواهیم کرد.