وزیر بهداشت:

تلاش وزارت بهداشت برای تامین هزینه‌ های درمانی پیوند سلول های بنیادی

به گزارش نویدتهران،وزیر بهداشت گفت: شبکه ملی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی که در کشور راه ‌اندازی شده است، این بانک فقط در پیوند مغز استخوان به ما کمک نمی ‌کند، بلکه به ما کمک می‌ کند تا بسیاری از گره‌های نظام سلامت را بگشاییم. ما امروز نمی‌دانیم که کدام بیماری‌ها در کشور با کدام HLA ارتباط دارند. این بانک در یافتن پاسخ به ما کمک خواهد کرد.

دکتر سعید نمکی در همایش بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی، اظهار کرد: به قول حافظ،” غلام همت آن نازنینم، که کار خیر بی روی و ریا کرد”، لازم می دانم، از اهداکنندگان سلول های بنیادی و از اصحاب فرهنگ و هنر که همواره صدای رسای ملت ایران بوده اند و از همکاران طبیب و تمامی دست اندرکارانی که پرچم این کار خیر را در کشور برافراشته اند و از اصحاب رسانه که وظیفه مهم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را برعهده داشته اند، قدردانی کنم.

وی افزود: دقایقی قبل به این موضوع می اندیشیدم که چه عاملی سبب شده تا امروز گردهم جمع شویم؟ آیا دلیل آن، گیرنده پیوند، زننده پیوند، هنرمند عالی مقام عاشق، پزشک درد آشنا، اصحاب رسانه مردم دوست، بوده؟ حال باید پرسید، چه شد که در سال های بعد از انقلاب در دستیابی به دستاوردهای عظیم حوزه سلامت، چه در افزایش پوشش واکسیناسیون، چه در توسعه زیرساخت های شبکه بهداشت و درمان، چه در کاهش مرگ و میرهای گروه های آسیب پذیر و چه در عرصه افزایش پیوند عضو، به این نقطه برسیم؟ آیا علم ما بود؟ ایا منابع اقتصادی ما بود؟ باید گفت پاسخ همه این سوالات، فقط عشق است. ” بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد”، چرا مادری می پذیرد که قلب فرزندش را جدا کنند و در سینه کسی بگذارند که نمیشناسند؛ چرا کسی قبول می‌ کند، خون یا سلول بنیادی ‌اش را به فردی دیگر اهدا کنند. همه اینها به دلیل عشق است. به قول سعدی، ” همه عمر برندارم سر از این خمار مستی، که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی”. یا به قول صائب تبریزی،” عشق شورانگیز پیش از آسمان آمد پدید، میزبان اول نمکدان بر سر خوان آورد”. عشق نمک زندگی و درون ‌مایه تمام گذشت‌ ها، بزرگی ها و بزرگ منشی های جهان است.

دکتر نمکی با بیان اینکه گرچه ما در زمینه مسائل کم هزینه نظام سلامت اولویت‌هایی داریم که شاید بر جای مانده است، ادامه داد: به طوری که ما هنوز واکسن ‌های روتاویروس و پنوموکوک را به دلیل محدودیت منابع نتوانستیم به شبکه واکسیناسیون اضافه کنیم و تولید آن را در انستیتو پاستور به سختی دنبال می‌ کنیم؛ اما به عنوان یک کشور در حال توسعه که با محدودیت منابع مواجه است، کارهای پرهزینه و گرانقیمت را رها نکرده‌ ایم. بنابراین هم در جنبه‌ های کم هزینه و پرفایده و هم در موارد پرهزینه گام برداشته ‌ایم. ما در این زمینه یکی از نادر کشورهای جهان هستیم.

پیوند عضو در ایران با حداقل هزینه

وزیر بهداشت تاکید کرد: به عنوان مثال، پیوند عضو کاری پر هزینه است و همه کشورها به سمت آن حرکت نمی ‌کنند، اما همین حالا در شیراز یکی از مراکز مهم پیوند کبد را در منطقه داریم که بیمارانی از کل جهان و حتی از کشورهای پرهزینه اروپایی نیز به آن مراجعه می ‌کنند؛ چراکه حداقل هزینه پیوند در ارزان‌ ترین کشورهای دنیا، حداقل ۱۰۰ هزار دلار است، اما این کار در ایران با حداقل هزینه انجام می‌ شود.

وی افزود: پیوند مغز استخوان و سلول‌ های بنیادی نیز از مواردی است که در کشور وجود دارد و می ‌تواند به عنوان علاج کننده اصلی در بسیاری از بیماری‌ها نقش ایفا کند و ما در وزارت بهداشت علاوه بر تامین هزینه‌ های آن و کمک به بیمه‌ ها در پذیرش هزینه، تلاش می‌ کنیم که بتوانیم این زیرساخت را به عنوان یک حرکت بزرگ علمی در کشور توسعه دهیم.

همه فواید بانک سلول‌های بنیادی

دکتر نمکی با اشاره به اینکه شبکه ملی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی که در کشور راه ‌اندازی شده است، گفت: این بانک فقط در پیوند مغز استخوان به ما کمک نمی ‌کند، بلکه به ما کمک می‌کند تا بسیاری از گره‌های نظام سلامت را بگشاییم. ما امروز نمی‌دانیم که کدام بیماری‌ها در کشور با کدام HLA ارتباط دارند. این بانک در یافتن پاسخ به ما کمک خواهد کرد. ما امروز نمی ‌دانیم کدام HLA به درمان خاص پاسخ می ‌دهد و با کمک این بانک می‌ توانیم این موضوع را دریابیم و متوجه شویم که کدام بیمار به کدام دارو پاسخ می‌ دهد. همچنین این بانک به ما کمک می‌کند که پاسخ دهندگان درست به داروهای گرانقیمت را بشناسیم. بنابراین، امیدواریم بتوانیم در این راستا به یکدیگر کمک کنیم. ما هم در وزارت بهداشت از این حرکت حمایت کرده و آن را دنبال می ‌کنیم.

گفتنی است، در این همایش با حضور وزیر بهداشت، از اهداکنندگان سلول های بنیادی تقدیر شد.