تولیت آستان قدس رضوی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما:

تلاش ما تسهیل زیارتی دلنشین برای زائران از مبدأ تا مبدأ است

به گزارش نویدتهران،تولیت آستان قدس رضوی گفت: تلاش ما در مسئله زائر محوری، تسهیل زیارت و فراهم کردن زیارتی دلنشین برای زائران از مبدأ تا مبدأ است.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی با تأکید بر اینکه تلاش ما در مسئله زائر محوری، تسهیل زیارت و فراهم کردن زیارتی دلنشین برای زائران از مبدأ تا مبدأ است، تصریح کرد: در همین راستا تمامی ارتباطات در آستان قدس رضوی به گونه‌ای فراهم شده تا زائران در تمام مسیر از آسایش و آرامشی مطلوب برخوردار باشند.
وی افزود: برای تسهیل زیارت به حوزه احداث میقات الرضا در جاده‌ها وارد شدیم و با راه و ترابري و مسكن و شهرسازي همکاری کردیم؛ مثلا در عملیات عمرانی آزادراه مشهد – چناران و در حوزه راه آهن مشارکت داشتیم.
وی با اشاره به اقدامات آستان قدس رضوی در راستای فراهم آوردن شرایط اسکان برای زائران کم درآمد حضرت رضا(ع)، تصریح کرد: موضوع اسکان زائران به ویژه زائران کم درآمد یکی از دغدغه‌های آستان قدس رضوی بوده و در همین راستا پروژه احداث زائرشهر رضوی آغاز شد که امروز فاز اول آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته و فاز دوم ۶۵ درصد پیشرفت داشته است که تا چند ماه آینده افتتاح می‌شود، همچنین فاز نخست زائر سرای رضوی نیز راه اندازی شده و فاز دوم آن ۸۵ درصد پیشرفت داشته است.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: در زائرشهر رضوی دارالشفاء احداث شده است، تا هم اهالی منطقه و هم زائران بتوانند از خدمات پزشکی و سلامت آن بهره‌مند شوند.

افزایش ۳ برابری ظرفیت اطعام در میهمانسرای حضرت رضا(ع)
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه ۵۰ تغییر در مجموعه حرم مطهر برای تسهیل رفت و آمد زائران انجام شده است، اظهار کرد: ظرفیت اطعام غذای متبرک حضرت حدود ۳ برابر افزایش یافته است که هزینه آن تماماً از نذورات مردم تأمین می‌شود، هرچه مردم خدمت‌رسانی بیشتری ببینند مشارکت و مساعدت بیشتری نیز خواهند داشت، به طوری که امروز نذورات آستان قدس دو برابر نسبت به گذشته بیشتر شده است.
وی ابراز کرد: تعداد رقبه‌های وقفی آستان قدس رضوی در سال ۹۴ تنها ۴ مورد بود، اما در سه سال گذشته ۸۰ رقبه به این آستان نورانی وقف شده است، ارائه خدمات به مردم باعث ترقیب مردم برای وقف و نذر می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه موقوفات آستان رضوی در سه سال اخیر بیش از ۱۰ برابر شده و نذورات نیز تا دو برابر رشد داشته است، عنوان کرد: آستان قدس طی سه سال اخیر همواره تلاش کرده از اقداماتی که هزینه اجتماعی دارند پرهیز کند و تلاش ما بر افزودن سرمایه اجتماعی این آستان بوده است. در همین راستا از پروژه اقتصادی مشهد مال که سرمایه اجتماعی آستان قدس را از بین می‌برد، خارج و به جای آن وارد عرصه تولید دارو شدیم.

تأمین داروی ۴۵ درصد از بیماران هموفیلی کشور
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: امروز آستان قدس رضوی داروی ۴۵ درصد از بیماران هموفیلی کشور را تأمین می‌کند و در آینده نزدیک می‌توانیم صد در صد نیاز بیماران هموفیلی کشور را نیز تأمین کنیم.
وی اظهار کرد: آستان قدس رضوی از عید فطر سال ۹۵ تا امروز به طور متوسط روزانه هزار زائر زیارت اولی را به مشهد آورده است؛ تا امروز حدود یک میلیون زائر به مشهد آمدند که در زائرشهر، زائرسرا و میهمانسراهای اطراف حرم رضوی اسکان داده شدند.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مفهوم خادم، خدمت و مخدوم در آستان قدس توسعه پیدا کرد که بر اساس آن خدمت به حضرت رضا(ع) تنها به حرم مطهر محدود نمی‌شود و می‌توان در سراسر ایران اسلامی به نام امام رضا(ع) به مردم خدمات فراوانی ارائه داد.
وی ابراز کرد: تا امروز حدود ۲۰۰ هزار نفر در سایت خادمیاران رضوی ثبت نام کردند. بر اساس این طرح خادمیاران در طول سال به نیازمندان کمک می‌کنند و زمان مشخصی از سال را در مشهد مقدس و حرم مطهر رضوی خدمت خواهند کرد.

خادمیاران رضوی بسیج دوم در کشور
وی با بیان اینکه خادمیاران می‌توانند در ۵۰ نوع خدمت تعریف شده ثبت نام کنند تا در عرصه‌های مختلف مشغول فعالیت شوند، ابراز کرد: امروز به نام حضرت رضا(ع) توسط خادمیاران رضوی میلیون‌ها خدمت به محرومان کشور ارائه می‌شود، خادمیاران رضوی بسیج دوم در کشور به منظور خدمت به مردم هستند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در رابطه با تأسیس دفاتر استانی آستان قدس رضوی در استان‌های سراسر کشور نیز توضیح داد: این دفاتر در استان‌های مختلف کشور با حضور خادمیاران تشکیل شده و ساختاری مردمی دارند که در ۳ عرصه خدمت می‌کنند؛ اول شناسایی زائر اولی‌های محروم برای فراهم آوردن شرایط تشرف آن‌ها به زیارت امام رضا(ع)، دوم کمک به نیازمندان با استفاده از ظرفیت‌های استانی و مشارکت با سایر سازمان‌ها، و مأموریت سوم این دفاتر کار فرهنگی است.
وی افزود: این دفاتر بر اساس منشور هفتگانه رهبر معظم انقلاب تشکیل شده‌اند و تاکنون در استان‌های سراسر کشور منشأ کمک‌های فراوانی برای خدمت به محرومان بوده‌اند.
وی عنوان کرد: تاکنون ۲۸۰۰ گروه جهادی توسط آستان قدس رضوی پشتیبانی شده‌اند که دفاتر استانی در ساماندهی این گروه‌های جهادی نقش پر رنگی داشتند، این دفاتر بستر خدمت به محرومان را در سراسر کشور ایجاد کرده‌اند.

ساماندهی اقتصادی آستان قدس رضوی
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: از ابتدا بنای ما بر ساماندهی اقتصادی آستان قدس رضوی بوده است. در ابتدای حضورم ۱۴ شرکت زیان ده در این آستان وجود داشت که سال گذشته به ۱۰ شرکت رسید و تا آخر امسال تعداد شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس رضوی به صفر خواهد رسید. همچنین سوددهی شرکت‌های آستان قدس در شرایط اقتصادی کنونی کشور تا ۵ برابر افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه با وجود شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد هیچ کارگری در آستان قدس رضوی بیکار نشده است، خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار شرکت‌های آستان قدس رضوی توانستند تمام درآمد پیش بینی شده را کسب کنند و امروز فرصت‌های شغلی آستان قدس از ۷ هزار به ۱۰ هزار فرصت رسیده است.
وی تأکید کرد: بنای ما بر این است که به هیچ عنوان رقیب بخش خصوصی نباشیم و همه جا تلاش کردیم به بخش خصوصی کمک کنیم.

ورود آستان قدس رضوی به اقتصاد دانش‎بنیان
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: در آستان قدس رضوی به طور جدی وارد حوزه اقتصاد دانش بنیان شدیم؛ در گیاهان دارویی در خراسان شمالی اقداماتی را انجام داده‌ایم، در حوزه کشاورزی با دانشگاه فردوسی و دانشگاهیان وارد همکاری شدیم، در تولید نهال ورود پیدا کردیم و در حوزه دارویی وارد عرصه تولید داروهای استراتژیک برای کشور شدیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: امروز در رابطه با سود، کاهش زیان و ایجاد فرصت‌های شغلی فعالیت‌های بسیاری صورت گرفته است، خط تولید نان قدس رضوی دو برابر شد، خط تولید دارو در آستان قدس دو برابر شد که بیش از ۲۵۰۰ فرصت شغلی با افزایش خطوط کارخانه‎جات تولید ایجاد شده است.
وی گفت: در رابطه با شفافیت مالی آستان قدس رضوی سامانه‌ای برای فعالیت‌های مختلف اقتصادی فراهم شده و زمینه برای اطلاع رسانی مردم در رابطه با فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های آستان قدس رضوی ایجاد شده است.
تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع پرداخت مالیات توسط این نهاد، عنوان کرد: تا قبل از ورود بنده به آستان قدس رضوی، این آستان به موجب قانون و امر حضرت امام خمینی(ره) از مالیات معاف شده بود، اما بعد از ورود بنده و بر اساس سوال من از رهبر معظم انقلاب قرار شد آستان قدس مالیات جمعی خرجی و ارزش افزوده را پرداخت کند که اکنون این مالیات‌ها پرداخت می‌شود.
وی اظهار کرد: این امکان وجود دارد شرایطی را فراهم کنیم که هیچ گرسنه‌ای در مشهد وجود نداشته باشد، به نظر ما این امر انجام شدنی است و این کار را آغاز کردیم که بخش‌های دیگری مانند کمیته امداد، بهزیستی و … برای همکاری آمادگی دارند.

توانمندسازی محرومان و مستضعفان
وی خاطرنشان کرد: در حوزه امداد مستضعفان تاکنون هزاران جهیزیه و لوازم التحریر اهدا شده و کمک‌های نقدی و مقطعی بسیاری صورت گرفته و نسبت به ساخت مسکن تاکنون برای ساخت حدود ۳۰۰۰ مسکن محرومان مساعدت شده است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: البته بنای ما بر توانمندسازی محرومان و فراهم آوردن زمینه اشتغال برای آن‌هاست که تاکنون بیش از ۳۰۰ پروژه لایروبی قنوات و پرداخت وام‌های اشتغال زایی انجام شده است.
وی اظهار کرد: فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی حرم مطهر طی سه سال اخیر تا ۵ برابر چه از حیث کمی و چه کیفی افزایش و پیشرفت داشته است، طی سه سال گذشته یک میلیون متر مربع بر فضای فرهنگی آستان قدس رضوی افزوده شده است، اردوگاه‌های فرهنگی را در باغات آستان قدس ایجاد کردیم، باغ امام رضا(ع) برای نوجوانان و جوانان و باغ خاتون برای بانوان راه اندازی شد و همچنین اردوگاهی ویژه برای دانشجویان بهره برداری شده است.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه امروز مهدالرضاهای آستان قدس در تمام استان‌های کشور فعال و برپا شده‌اند، ابراز کرد: مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حوزه فیلم و آثار هنری ورود پیدا کرده و گام‌های خوبی تاکنون در این عرصه برداشته شده است، از ۲۰۰ هزار خادمیار آستان قدس ۲۰ هزار نفر خادمیار فرهنگی هستند که ساماندهی شده و فعالیت خود را آغاز کرده‌‌اند.
وی گفت: مراکز مشاوره آستان قدس رضوی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی فعال شدند که بررسی‌ها نشان می‌دهد مشاوره‌های آستان قدس به برکت نام امام رضا(ع) بسیار بهتر جواب می‌دهد. این مراکز با استفاده از ظرفیت خادمیاران به طور رایگان فعال شده و در حال گسترش آن در سراسر کشور هستیم.

استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات نخبگان
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: در موضوع توجه به نخبگان همواره تلاش بر فراهم آوردن زمینه استفاده از ظرفیت آن‌ها بوده است؛ از ابتدای ورود بنده به آستان قدس رضوی بانک ایده‌ها را راه‌اندازی کردیم و تلاش شد از دیدگاه‌ها و نظرات نخبگان کشور استفاده شود، برای حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان در آستان قدس نیز از ظرفیت نخبگان استفاده بسیاری شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: آستان قدس رضوی عملیات اجرایی شهرک علم و نوآوری عالم آل محمد(ص) را در مشهد مقدس با هدف استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت نخبگان و حرکت به سمت تحقق مرجعیت علمی این شهر، آغاز کرده است.
وی ابراز کرد: بنای آستان قدس رضوی در دانشگاه امام رضا(ع) تقویت بُعد بین المللی این دانشگاه در راستای کادرسازی برای جهان اسلام است، یعنی همان گونه که امروز جامعه المصطفی العالمیه در حوزه علوم انسانی کادرسازی می‌کند، دانشگاه امام رضا(ع) در حوزه علوم تجربی باید بتواند برای جهان اسلام کادرسازی کند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: امروز موضوع توسعه مفهوم خادم، خدمت و مخدوم، مرجعیت علمی و زائر محوری مرزهای شهر مشهد و استان‌های خراسان را درنوردیده و در سراسر کشور توسعه یافته است، امیدواریم با توجه به راه‌اندازی مرکز بین الملل در آستان قدس رضوی، انوار نورانی برکات حضرت رضا(ع) کشورهای همسایه را نیز در برگیرد.