وزیر نیرو در اجلاس «هم‌انديشی با متخصصان علوم آب و محيط‌ زيست»؛

تلاش برای کاهش فاصله میان وزارت نیرو و متخصصان آب و محیط زیست

به گزارش نویدتهران،وزیر نیرو گفت: برای مدیریت موثر آب به دنبال شکل دادن به ائتلاف نخبگانی از نسل‌ها و رشته‌های مختلف و کاهش فاصله وزارت نیرو با صاحبنظران هستیم.
رضا اردکانیان وزیر نیرو در اولين اجلاس «هم‌انديشی با متخصصان علوم آب و محيط‌ زيست» که با هدف تعامل مؤثر وزارت نيرو و صاحبنظران حوزه آب و محیط زیست فردا امروز (پنجشنبه) در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اظهار داشت: از آغاز به کار اینجانب در وزارت نیرو درصدد برگزار این اجلاس بودیم تا بتوانیم از مجموعه نقطه نظرات و ایده‌ها استفاده کنیم و شکل و شیوه‌های متنوع تری را برای یک همکاری مستمر و پیوسته طراحی کنیم.
وی ادامه داد: تاکید من بر گزاره‌هایی است که به طور جد محور و مدار کار وزارت نیرو برای مدیریت آب در دوره جدید خواهد بود و این فرصتی است تا کسانی که دغدغه توسعه پایدار دارند از جمله نیروهای جوان پژوهشگر بتوانند به نحو موثرتری فعالیت نمایند.
اردکانیان با اشاره بر برنامه‌های ارائه شده به مجلس به عنوان نقشه راه وزارت نیرو گفت: در هفته جاری پیشنهاد کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مصوب شد که این کارگروه آغاز دوره نسبتا جدیدی در مساله آب کشور است و در این دوره از ذکر برخورد با شرایط کم‌آبی و خشکسالی که در افکار عمومی به عنوان دوره‌های کوتاه‌مدت و بازه زمانی محدود متبادر می‌شود پرهیز شده و این کارگروه بدون محدودیت زمانی فعالیت خواهد کرد.
وی ادامه داد: در این کارگروه از تقسیم کردن موضوع آب به منظور ساده‌سازی به بخش‌های مختلف و خلاصه شدن آب به عنوان ماموریت سازمانی برای هر دستگاه پرهیز می‌شود تا عملا تمامی ذی‌نفعان در سازمان دولت تعریف شوند و در این وضعیت تصمیم‌گیری‌ها یکپارچه می‌شود.
وزیر نیرو با بیان اینکه مسئولیت سنگین مدیریت آب کشور فقط با همفکری و همراهی تمامی صاحبنظران و دستگاه‌های اجرایی میسر است، ادامه داد: این اجلاس نه برای ارائه نمایش همفکری با متخصصان و نه برای حل تمامی مسائل آب کشور در یک روز و نه برای گرفتن همه ایده‌ها برگزار می‌شود، بلکه ایجاد زمینه‌ای برای گفتگو، اعتمادسازی میان متخصصان، تقویت رویکرد بین رشته‌ای در زمینه آب و شکل دادن به ائتلافی از نخبگان از نسل‌ها و رشته‌های مختلف در زمینه آب برگزار می‌شود.
وی تصریح کرد: امروز دور هم جمع شدیم تا فضایی را برای گفتگوی موثرتر درباره آب و طراحی کاری میان رشته‌ای و ایجاد ارتباط بین متخصصان فراهم کنیم و زمینه‌ای مشارکت جویی و مشارکت پذیری وزارت نیرو و مجموعه های تخصصی را برای حل مساله آب به اشتراک بگذاریم.
اردکانیان افزود:می‌خواهیم که فاصله میان وزارت نیرو و اجتماع متخصصان آب و محیط زیست و همه علوم موثر در این زمینه کاهش یابد و ایده‌های موثر برای تقسیم کار و کمبودهای دانشی را جبران کنیمو به سطح بالاتری از اعتماد و همکاری برسیم.