وزیر بهداشت:

تلاش برای تحقق کامل سند چشم انداز ۱۴۰۴ ایران در حوزه علوم و فناوری

به گزارش نویدتهران،وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کتمان نمی کنم که دانشگاه امروز هزاران سوال از مسئولان نظام و جامعه روحانیت دارد که بی پاسخ مانده است و بر خلاف سالهای اول انقلاب که شهید بهشتی، شهید مطهری شهید مفتح، دکتر روحانی و مقام معظم رهبری در دانشگاه ها حضور پیدا می کردند و سوالات متعددی را پاسخ می دادند، امروز عرصه برای متقلبین فراهم شده و این افراد قلابی و انقلابی نما؛ سارق عقیده جوانان به ویژه در محیط های دانشگاهی هستند که یا حضور فیزیکی دارند و یا امکاناتی مانند فضای مجازی در اختیار دارند.

دکتر سید حسن هاشمی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور ضمن بیان این مطلب گفت: وارد چهلمین سال انقلاب اسلامی می شویم و در این چهل سال توفیقات بسیار زیادی داشته ایم.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: ای کاش سوالات جوانان و دانشگاهیان بی پاسخ نماند چون مسئولیت گمراهی آنها بر عهده مسئولانی است که سوالات را بی پاسخ گذاشته و یا می گذارند.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این که تعداد دانشجویان کشور در زمان انقلاب اسلامیُ حدود ۲۰۰ هزار نفر بود اما امروز به بیش از ۴ میلیون نفر، افزایش پیدا کرده است، افزود: تا سال۵۷ تعداد دانشجویان دکترای حرفه ای در کشور، ۱۰ هزار نفر بود و اکنون به ۷۰ هزار نفر رسیده است. دانشجویان در زمان انقلاب، در ۴۰۰ رشته مقطع تحصیل می کردند و امروز در ۳۰۰۰ رشته مقطع تحصیل می کنند

دکتر هاشمی همچنین گفت: قبلا در مورد بی سوادی مدرن صحبت کردم، نمی خواهم بگویم که گسترش بی رویه و توجه کمی به طور کامل، به معنی توجه به علم است و ما هم مانند کشورهای دیگر به تربیت افرادی کم سواد دارای مدرک، آلوده شده ایم البته در این چهاردهه به رشد کیفی بی توجه نبودیم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در طول ۴ دهه گذشته تعداد اعضای هیات علمی در کشور از ۷ هزار نفر به ۸۰ هزار نفر افزایش یافته است، افزود: تعداد مقالات ISI از ۷۰۰ مقاله در سال ۵۷ به بیش از ۴۲ هزار مقاله افزایش پیدا کرده و سهم ایران از تولید علم در جهان از 0.1 به ۱.۵ درصد رسیده است.

دکتر هاشمی با بیان این که در ۴ ساله دولت یازدهم و یک سال دولت دوازدهم توانسته ایم از نظر علمی در جهان از رتبه ۱۸ به رتبه ۱۶ برسیم و در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی نیز به رتبه ۱۵ رسیده ایم، افزود: در تربیت نیرو در تخصص های مورد نیاز در حوزه پزشکی به نحوی عمل شد که در حال حاضر نیازی به اعزام بیماران به خارج از کشور نداریم و هر روز صدها بیمار از کشورهای مختلف برای درمان به ایران سفر می کنند.

وزیر بهداشت با بیان این که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در طول دهه های گذشته توفیقات بسیار زیادی در کشور داشته ایم ، افزود: در آغاز دولت یازدهم، از نظر شاخص فناوری در رتبه ۱۲۸ جهان بودیم که در پایان دولت یازدهم به رتبه ۷۵ و در دولت دوازدهم به رتبه ۶۸ ارتقا پیدا کرده ایم.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در موضوع مرجعیت علمی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده، در حوزه تحقیقات علوم پزشکی، استنادات به مقالات علوم پزشکی در دو سال گذشته، ۴۰۰ درصد رشد داشته است، افزود: در حوزه تحقیقات و پژوهش ۵۶ نفر در دانشگاه های علوم پزشکی کشور حضور دارند که از دانشمندان یک درصد برتر دنیا در رشته های خودشان هستند در حالیکه در آغاز دولت یازدهم، فقط ۸ دانشمند یک درصد برتر در دانشگاه های علوم پزشکی حضور داشتند.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که در حال حاضر زمانی است که برای تحقق کامل سند چشم انداز ۱۴۰۴ ایران در حوزه علوم و فناوری، بیش از گذشته تلاش کنیم، افزود: باید تلاش کنیم تا تعاملات علمی دانشمندان و دانشجویان با نهادهای معتبر بین المللی را گسترش دهیم و از این فضا برای انتقال و بومی سازی فناوری و ایجاد اشتغال در همه زمینه ها استفاده کنیم.
دکتر هاشمی با تاکید بر این که باید موانع موجود در برقرار ارتباط با بزرگترین مراکز علمی جهان را برداریم و ایران را به عنوان پذیرنده مهم منطقه ای مراکز بزرگ جهان، مطرح کنیم، افزود:باید تلاش کنیم تا با لحاظ کردن مصادیق اقتصاد مقاومتی؛ دانش و فناوری و خلق ثروت از طریق شرکت های دانش بنیان، جایگزین نفت شود.

وزیر بهداشت در پایان سخنان خود گفت: از توجه و حمایت دکتر روحانی و دولت به دانشگاه و دانشگاهیان تشکر می کنم.