امیری در نشست خبری:

تغییرات کابینه در راستای منافع نظام است

به گزارش نویدتهران،معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به تغییرات کابینه گفت: شرایط امروز کشور با زمان آغاز دولت دوازدهم متفاوت بوده و باید متناسب با شرایط کشور، تغییراتی نیز در هیأت دولت اعمال شود.
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در نشست خبری که در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه، 29 مهرماه) برگزار شد، با اشاره به تغییرات کابینه گفت: این تغییرات در راستای منافع نظام بود چنانچه از ابتدای آغاز به کار دولت، اعضای هیأت دولت به رئیس جمهور اعلام کرده بودند در هر مقطع زمانی اگر تغییرات به نفع نظام و دولت باشد و یا مطالبه‌ای از سوی افکار عمومی شکل بگیرد، رئیس جمهور بتواند تغییراتی را در کابینه اعمال کند.

معرفی 4 وزیر پیشنهادی در راستای منافع نظام بود

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه تغییرات کابینه و معرفی ۴ وزیر پیشنهادی نیز در راستای منافع نظام صورت گرفت، عنوان کرد: شرایط امروز کشور با زمان تشکیل دولت دوازدهم متفاوت است از این رو باید متناسب با شرایط کشور دولت دوازدهم هم تغییراتی در خود اعمال می‌کرد که این مسئله امروز انجام شد.

وی در ادامه با بیان اینکه برای انتخاب افراد برای مناصب دولتی، از دستگاه های ذیربط استعلام قانونی صورت می گیرد، اظهار داشت: رئیس جمهور نیز بر همین اساس در جمع بندی نهایی به این نتیجه می رسد که چه کسی را معرفی کند از این رو افرادی که امروز برای 4 وزارتخانه به عنوان وزیر پیشنهاد شدند نتیجه بحث و بررسی کارشناسی بودند.

امیری در ادامه درباره زمان برگزاری رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، گفت‌: طبق آیین‌نامه‌ بعد از اعلام وصول نامه معرفی وزیر و یا وزرای پیشنهادی مجلس باید ظرف یک هفته‌ جلسه رای اعتماد را برگزار کند. قاعدتا باید یکشنبه‌ هفته‌ آینده این جلسه برگزار شود ولی هنوز هیات رییسه به ما روز برگزاری جلسه را اعلام نکرده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین درباره پیش‌بینی‌اش از رأی مجلس شورای اسلامی به چهار وزیر پیشنهادی، با توجه به مخالفت برخی از نمایندگان در زمان قرائت این نامه با دو دو کردن، ابراز داشت: همان طور که برخی از نمایندگان در جلسه امروز به نشانه مخالفت «دو، دو» می‌کردند تعدادی از نمایندگان نیز به نشانه موافقت «چهار، چهار» می گفتند.

به رأی بالای نمایندگان برای وزرای معرفی شده امید داریم

وی افزود: البته این حق نمایندگان است که نظرات خود را بیان‌ کنند و در نهایت آنها هستند که به وزیر و یا وزرا رای اعتماد می‌دهند. تا یک هفته‌ آینده نیز وزرای معرفی شده در کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و مجامع نمایندگان حضور پیدا کرده و به سوالات و ابهامات پاسخ می‌دهند.

امیری در ادامه با بیان اینکه «دو، دو» گفتن نمایندگان نباید ملاک رأی مجلس شورای اسلامی باشد، اظهار کرد: بسیار امیدواریم در یک هفته‌ پیش رو گفت‌وگوهای سازنده و مفیدی با وزرا و نمایندگان صورت بگیرد و آنها به سوالات پاسخ دهند تا اگر ابهامی وجود دارد شفاف سازی شود همچنین بسیار امیدواریم هفته‌ آینده شاهد رای بالای نمایندگان به وزرای معرفی شده باشیم.

معاون امور مجلس ریاست جمهوری در ادامه‌ و در پاسخ به سوالی در خصوص انتقادات مطرح شده به دولت به دلیل معرفی شریعتمداری جهت تصدی وزارت کار، با توجه به درخواست تعدادی از نمایندگان جهت استیضاح او در زمان تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خاطر نشان کرد: کسانی که به مجلس شورای اسلامی معرفی شده‌اند هیچ کدام وزیر استیضاح شده‌ای که بر کنار شود، نبودند.

تصویب CFT در مجلس نشان از بلوغ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران، مجلس، دولت و نخبگان CFT دارد

وی ادامه داد: البته همیشه نسبت به وزرا در مجلس شورای اسلامی سوال، تذکر و استیضاح انجام می‌شود اما این طور نیست که همه استیضاح‌ها به صحن آمده و بعد منجر به کناره‌گیری آن وزیر شود.

امیری در ادامه با بیان اینکه یکی از وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی در کنار تقنین، نظارت است که شامل سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح می‌شود، عنوان کرد: از این رو اگر درخواست استیضاحی نسبت به وزیری مطرح شود، آن وزیر آماده پاسخگویی در مجلس خواهد بود و در کمیسیون‌های تخصصی حضور پیدا می‌کند که اکنون نیز با توجه به شرایط موجود و تغییرات در دولت، جابه جایی صورت گرفته است.

معاون پارلمانی رییس جمهور در ادامه درباره جلسه شورای نگهبان برای بررسی لایحه CFT، گفت‌: این لایحه جزء چهار لایحه‌ای است که دولت به مجلس تقدیم کرد و مجلس به مدت دو ماه آن را مسکوت گذاشت و بعد از آن نیز ابتدا در جلسه غیر علنی به بررسی ابعاد آن پرداخت و دولت به ابهامات پاسخ داد و سپس در جلسه علنی و با مدیریت خوب آقای لاریجانی و پس از استماع نظرات موافقان، مخالفان و نماینده دولت این لایحه تصویب شد.

وی اضافه کرد: معتقدم تصویب CFT در مجلس شورای اسلامی نشان از بلوغ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و دولت و نخبگان CFT دارد.

امیری همچنین با اشاره به بررسی این لایحه در شورای نگهبان، گفت‌: دولت مکاتبه‌ای با شورای نگهبان داشت مبنی بر این که آمادگی دارد تا در صحن شورا به سوالات پاسخ دهد. در همین راستا چهارشنبه هفته گذشته که شورا به بررسی این لایحه پرداخت، نمایندگان دولت نیز دعوت شدند از دولت، آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، دکتر ظریف وزیر امور خارجه، دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی و بنده حضور پیدا کردیم و راجع‌ به ضرورت الحاق به این کنوانسیون توضیحاتی داده شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه در این جلسه جهانگیری راجع‌ به ضرورت‌ها صحبت کرد، یادآور شد: اعضای شورای نگهبان هم سوالاتی داشتند که هر کدام از ما چهار نفر به تناسب به سوالات پاسخ دادیم. جلسه خوب و در فضایی صمیمی با گفت‌وگوهای سازنده برگزار شد که لازم است از دبیر شورای نگهبان و اعضای آن برای اجابت درخواست دولت تشکر کنیم.

وی در ادامه با ابراز امیدواری که CFT در جلسه شورای نگهبان مورد تایید قرار گیرد و مشکلات و خلاءهای قانونی رفع شود، عنوان کرد: چهار لایحه دولت به برجام ارتباطی ندارد بلکه دو لایحه برجام مربوط به قوانین داخلی بود که مدتی اجرا شد، اما خلاءها و اشکالاتی وجود داشت که باید رفع می‌شد.

ایران به عنوان کشوری که بیشترین آسیب را از تروریسم دیده خواهان سالم‌ترین رابطه مالی در خارج از کشور است

امیری ادامه داد: ما به عنوان کشوری که بیشترین آسیب را از تروریسم خورده‌ایم و می‌خواهیم سالم‌ترین رابطه مالی در خارج از مرزهای کشور داشته باشیم باید این لوایح را اجرایی کنیم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری اذعان داشت که امروز شورای نگهبان جلسه‌ای را برای بررسی CFT نداشته است.

وی در ادامه درباره گلایه فراکسیون امید از رییس جمهور به دلیل مشورت نکردن با این فراکسیون جهت معرفی وزرای پیشنهادی، بیان داشت: ما همیشه با نمایندگان از فراکسیون‌های مختلف مشورت می‌کنیم و اگر آنها پیشنهاداتی داشته باشند اعلام می کنند چنانچه تعدادی از نمایندگان هم با دفتر رییس جمهور در ارتباط هستند.

امیری اضافه کرد: این طور نبوده که تصور شود ارتباطات قطع شده است بلکه این افراد معرفی شده و نقطه نظرات منتقل و مشورت‌هایی هم بوده است که در نهایت باید به موضوع توانمندی کار تیمی برای حل مشکلات کشور توجه کرد.

معاون امور مجلس ریاست جمهوری در ادامه اذعان داشت که رییس جمهور برای دفاع از وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص محتوای نامه آخوندی برای استعفا از وزارت راه، گفت‌: موضوعی که آخوندی در رسانه‌ها مطرح کرده است نظر شخصی ایشان است و ارتباطی با موضوع استعفا از وزارت راه ندارد و باید از خود ایشان توضیحات را بپرسید.

معاون پارلمانی رییس جمهور در پایان درباره گمانه زنی‌ها در خصوص انتخاب آخوندی به عنوان شهردار تهران، خاطرنشان ساخت: در این باره نیز باید از شورای اسلامی شهر تهران سوال شود.