سخنگوي دولت در نشست هفتگي با خبرنگاران؛

تعهد در قبال تعهد راهبرد ماست

به گزارش نویدتهران،سخنگوی دولت گفت: تعهد در قبال تعهد راهبردی است که ما امروز اتخاذ کردیم

علی ربیعی در آغاز نشست هفتگی خود با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و درس‌هایی که ملت ایران در طول انقلاب اسلامی و پس از آن از نهضت عاشورا گرفته است افزود: در هفته گذشته موضوع سفر‌ها و ملاقات‌هایی مطرح بود که در این شرایط حساس مطرح شد و یکی از مباحث جدی در سیاست خارجی بود که با مذاکرات آقای مکرون و اتحادیه ارو پا برای اجرای تعهدات آنان در برجام صورت گرفته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این اقدامات در قالب نامه رییس جمهور و بیانیه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است گفت: در صورت اجرای تعهدات اروپا جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای کامل برجام برخواهد گشت.
وی تصریح کرد: تعهد در قبال تعهد راهبردی است که ما امروز اتخاذ کردیم.
اقای ربیعی با اشاره به مذاکرات دو رییس جمهور ایران و فرانسه در هفته‌های گذشته و مذاکرات وزیر امور خارجه کشورمان در مورد نحوه اجرای تعهدات اروپایی‌ها گفت: خوشبختانه در بسیاری از موارد دیدگاه‌ها به هم نزدیک شده و آنچه امروز در حال پیگیری و بررسی است ادامه بحث‌های فنی برای اجرای تعهدات اروپایی هاست.
سخنگوی دولت گفت: سفر دیروز آقای عراقچی همراه با نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی به پاریس هم در ادامه شیوه اجرایی کردن تعهدات طرف اروپایی است.

وی تصریح کرد: باید نفت ایران خریداری شود و پولش هم در دسترس قرارگیرد و به ایران بازگردد.
اقای ربیعی گفت: این ظرفیت وجود دارد که در صورتی که تعهدات به طور کامل اجرا شود ما هم گام سوم را متوقف کنیم.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما آغاز کاهش تعهدات برجام را در پیش رو داریم گفت: ما به استناد مواد ۲۶ و ۳۶ برجام در درون توافق هسته ای، کاهش تعهدات خودمان را اعلام کرده ایم.
وی تصریح کرد: همان گونه که از ابتدا هم اعلام کرده ایم هدف نهایی ما اجرای کامل تعهدات طرفین برجام است بنابراین ما تعهدات مان را کم نکرده ایم که بخواهیم برجام را از بین ببریم.

سخنگوی دولت گفت: برای اینکه طرف مقابل هم به تعهدات برجامی خود بازگردد ما سیاست تعهد در قبال تعهد را دنیال کردیم.
ربیعی افزود: اگر اروپا قادر و یا مایل به اجرای تعهدات خود نباشد منطقی نیست که ما هم نوع دیگری رفتار کنیم.
وی گفت: حرف کلیدی ما این است که باید توازن میان مسئولیت‌های طرفین برقرار شود.
سخنگوی دولت افزود: تا روز جمعه فرصت ما برای اجرای گام سوم باقی است و این که ما به سمت گام سوم حرکت نکنیم کاملا بستگی به واکنش طرف اروپایی در مذاکرات فشرده‌ای است که با نمایندگان ما با آن‌ها انجام می‌دهند.
اقای ربیعی گفت: اگر تعهدات برجامی اجرا شود ایران از گام سوم کاهش تعهدات صرفنظر خواهد کرد.
وی افزود: مشروط به میزان رضایت تهران از اقدامات اروپا حتی الامکان بازنگری در سایر اقدامات هم وجود دارد.
سخنگوی دولت گفت: ما در برابر آنچه برای کاهش تعهدات بیان شده است محکم ایستاده ایم و اگر تا فرصت تعیین شده رضایت تهران در زمینه اجرای تعهدات جلب نشود ما گام محکمی برای اجرای مرحله جدید کاهش تعهدات برخواهیم داشت.

وی سفر وزیر امور خارجه و وزیر نیرو به مسکو را هم بخشی از دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: در این سفر درباره تبادلات تجاری و اجرای تعهداتی که قبلا روس‌ها درایران داشتند گفتگو خواهد شد و درباره ظرفیت‌های جدیدی که بین دو کشور باید بوجود آید علاوه بر حوزه‌های اقتصادی در فعالیت‌های سیاسی هم گفتگو‌هایی صورت خواهد گرفت.
سخنگوی دولت درباره سفر آقای ظریف به مالزی هم گفت: این ملاقات‌ها منجر شد که آقای ماهاتیر محمد نیز در آینده‌ای نزدیک به ایران سفر کند.
وی مذاکرات با مقامات ژاپنی را هم در سفر آقای ظریف به توکیو مثبت ارزیابی کرد و افزود: ژاپنی‌ها هم در مذاکرات مایل به ادامه همکاری‌ها هستند و بدین ترتیب بخشی از مناسبات ما با آسیای جنوب شرقی سامان خواهد یافت.
اقای ربیعی با اشاره به تلاش آمریکایی‌ها برای انزوای ایران گفت: ما نه تنها منزوی نشده ایم بلکه خوشبختانه وضعیت رو به جلویی هم داریم.

اولویت، روابط ما با کشور‌های منطقه است
سخنگوی دولت گفت: ما چه در شرایط برجام و چه بدون برجام اولویت اصلی مان روابط با کشور‌های منطقه است.
آقای علی ربیعی درادامه نشست خبری افزود: ایران با وجود همسایگان زیاد و همچنین نزدیکی به آب راه‌ها ظرفیت گسترده‌ای برای روابط چند جانبه دارد.
وی افزود: اقدامات آمریکا در تحریم ایران حتما بی تاثیر نبوده است، اما ما با این ظرفیت‌ها و روش‌های مختلف نفت خودمان را هر اندازه بخواهیم می‌فروشیم.
وی گفت: خوشبختانه در جلسه سران قوا تصمیم گرفته شده که فاز‌های خاص جنوبی بدون کمک خارجی تامین مالی شود.
ربیعی در پاسخ به این پرسش که با توجه به صحبت‌های آقای روحانی در خصوص رفراندوم آیا رئیس جمهور اولویت خاصی در این باره دارد گفت: صحبت رئیس جمهور درباره رفراندوم ناظر و تاکید بر ظرفیت قانون اساسی است.
وی گفت: قانون اساسی اجازه داده در زمانی که تصمیم گیری دشوار باشد و نیاز به اجماع عمومی و پشتوانه مردمی باشد از این ظرفیت استفاده می‌شود، اما صحبت آقای روحانی معطوف به نتیجه گیری خاصی در این زمینه نیست.
وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه ما در تصمیم گیری‌های کلان در وضعیت مناسبی قرار داریم و با وجود رهبر معظم انقلاب حتی اختلافات شدید هم حل و فصل می‌شود.
ربیعی درباره برخی خبر‌ها مبنی بر پیشنهاد فرانسه به ایران به منظور ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری گفت: مهم برای ما این است که نفت خودمان را بفروشیم و اروپاییان بخرند و پول آن به راحتی برگردد و کالا‌ها هم هر آنچه که نیاز داریم اروپایی‌ها در اختیارمان قرار دهند.
وی گفت: اکنون بین اروپایی‌ها در خصوص برجام بحث‌هایی مطرح است که نیاز به اجماع سازی بین خودشان دارند که ما دخالتی نداریم، اما اگر تعهداتشان را عملی کنند گام سوم را بر نمی‌داریم یعنی هدف این است که به روال طبیعی و قبل از ترامپیست برگردیم.

تجدید نظر در قیمت سبوس
سخنگوی دولت از تجدید نظر در خصوص قیمت سبوس خبر داد و گفت: قیمت سبوس به نظر وزارت جهاد کشاورزی برگشت.
آقای علی ربیعی امروز در نشست خبری با خبرنگاران در خصوص اختلافات میان برخی وزرا در زمینه قیمت سبوس افزود: با دستور رئیس جمهو​ر، قیمت سبوس به نظر وزارت جهاد کشاورزی برگشت و پس از طی فرآیندی در ستاد تنظیم بازار، ابلاغ خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی گمانه زنی‌ها درباره تغییر دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم و چیزی هم نشنیده ام.
سخنگوی دولت همچنین با یادآوری اینکه در جلسه شنبه سران در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید شد افزود: خوشبختانه آقایان لاریجانی و رئیسی هماهنگی خوبی با آقای روحانی دارند و در جلسه مذکور تاکید شد که برای جلوگیری از فساد باید برنامه ریزی داشت و نباید این مبارزه مقطعی باشد.
وی اضافه کرد: البته در خصوص نوع اطلاع رسانی مبارزه با مفاسد اقتصادی هم​ به نظر می‌رسد باید به گونه‌ای عمل شود که به آن دامن زده نشود و البته داشتیم فردی را که احضار شده بود و هنوز متهم بود خبرش در رسانه ملی پخش شد.
وی گفت: در شورای شهری در یک شهرستان اتفافی می‌افتد در رسانه ملی پخش می‌شود البته در این زمینه نیز ابتدا باید بررسی کرد که آن خبر چقدر تبعات و آثار کشوری دارد.
آقای ربیعی تاکید کرد: خوشبختانه در جلسه شنبه سران قوا هیچ مورد اختلاف نظری وجود نداشت و امیدواریم با همکاری آقایان لاریجانی، رئیسی و روحانی به عنوان فرمانده دوران جنگ اقتصادی بتوانیم کار‌ها را پیش ببریم.