در قطعنامه پایانی کنفرانس انتفاضه فلسطین تأکید شد؛

تعطیلی سفارتخانه‌‌های کشورهای اسلامی در واشنگتن در صورت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس

در بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین تأکید شد که در صورت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس سفارتخانه کشورهای اسلامی در آمریکا تعطیل شود.

بیانیه پایانی ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در مراسم اختتامیه قرائت شد.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازتسنیم،متن این بیانیه به‌شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین با عنوان (همه با هم در حمایت از فلسطین)، با هدف اولویت‌بخشی به مسئله فلسطین در منطقه و جهان و اجماع‌سازی پیرامون این موضوع به‌عنوان عنصر وحدت‌بخش میان مسلمانان و آزادیخواهان و ملت‌های حق‌جو و عدالت‌طلب جهان در روزهای 3 و 4 اسفند ماه 1395 هجری شمسی برابر با 23 و 24 جمادی‌الاول 1438 هجری قمری (21 و 22 فوریه 2017 میلادی) در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایرانی برگزار شد.

در این کنفرانس 2روزه که بنا به دعوت مجلس شورای اسلامی برگزار شد رؤسای مجالس، هیئت‌های پارلمانی، رهبران مقاومت، اندیشمندان، شخصیت‌ها و فعالان عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، رسانه‌ای و احزاب و تشکل‌های غیردولتی از کشورهای مختلف جهان با هدف حمایت و پشتیبانی همه‌جانبه از مبارزات سلحشوران مردم فلسطین و مقاومت مقدس این ملت در برابر رژیم صهیونیستی گرد هم آمدند.

پس از تلاوت قرآن مجید و نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های کنفرانس با بیانات و رهنمودهای روشنگرانه حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون محوریت مسئله فلسطین برای جهان اسلام و اهمیت پشتیبانی از مقاومت در همه اشکال آن برای تحقق حقوق مشروع و انکارناپذیر ملت مبارز فلسطین، آغاز به کار کرد. آن‌گاه رؤسای مجالس و رؤسای هیئت‌های پارلمانی و هیئت‌های شرکت کننده در اجلاس نقطه نظرات خود را در مورد نحوه حمایت از مسئله فلسطین ارائه کردند. در این سخنرانی‌ها از برگزاری کنفرانس در این شرایط ستایش شده و بر اهمیت ادامه اعمال آن برای برافراشته نگهداشتن پرچم فلسطین تأکید گردید.

شرکت کنندگان همچنین در کمیسیون‌های 5گانه به‌شرح ذیل حضور یافتند:

1 ــ پارلمان‌ها و مجالس شورا

2 ــ جنبش‌های فلسطینی و حامی مقاومت

3 ــ جوانان

4 ــ سازمان‌های مردم‌نهاد حامی فلسطین

5 ــ سیاسی و نگارش بیانیه پایانی و اسناد کنفرانس که گزارش و سند نهایی خود را به جلسه عمومی ارائه کردند.

کمیته‌های مذکور جلسات خود را در دومین روز کنفرانس برگزار کردند و مجموعه‌ای از پیشنهادات و توصیه‌ها را ارائه کردند.

شرکت کنندگان با ادای احترام به روح حضرت امام خمینی(ره) که برانگیزنده روح وحدت، مقاومت و ایستادگی است با تجلیل از شهادت و مبارزان راه آزادی فلسطین، با ستایش از سخنرانی تاریخی رهبر مقام معظم رهبری که صرفاً آن را به مسئله فلسطین اختصاص داد و طی آن برنامه کاری امت اسلامی برای آزادی حتمی همه فلسطین ارائه فرمود، آن را به‌عنوان سند اصلی کنفرانس به شمار آوردند.

شرکت کنندگان در کنفرانس با تقدیم سپاس فراوان به پیشگاه مقام معظم رهبری، مجلس، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی و تلاش‌هایی که برای موفقیت آن انجام داده است بر اصول ذیل تأکید نمودند:

الف) ضرورت حفظ مسئله فلسطین به‌عنوان اولویت نخست جهان اسلامی و کشورهای عربی و مرکز توجه افکار عمومی جهانی و نیروهای متحد و دوست، در جهت محقق ساختن حقوق حقه مردم فلسطین برای آزادی کل سرزمین فلسطین

ب) تأکید بر ضرورت اتحاد ملت فلسطین و پذیرش گزینه مقاومت به‌عنوان تنها راه محقق ساختن حقوق مشروع این ملت که موفقیت خود را در آزادی جنوب لبنان و نوار غزه و قدرت بازدارندگی در برابر اطماع دشمن ثابت کرده است، و همچنین بر ضرورت یک‌پارچه کردن صفوف امت اسلامی و ملت‌های آزادی‌خواه برای یاری رساندن به ملت مظلوم فلسطین.

ج) تجلیل از انتفاضه و مقاومت ملت مظلوم فلسطین، به‌ویژه قیام کنونی به‌عنوان تنها راه ثمربخش مقابله با اشغالگری رژیم صهیونیستی و استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای حمایت و تقویت مبارزات مشروع و رهایی‌بخش این ملت در بازپس‌گیری حقوق حقه خود،

اعلام می‌دارند:

1. بسیج تمامی ظرفیت‌ها برای دفاع از حقوق حقه مردم فلسطین و ایجاد زمینه‌های لازم برای محکوم کردن جرایم غیرانسانی و نامشروع رژیم صهیونیستی در عرصه‌های بین المللی.

2. استمرار تلاش‌ها برای پایان دادن به 7 دهه اشغالگری رژیم صهیونیستی، حفظ وحدت سرزمینی (فلسطین تاریخی)، (از بحر تا نهر) و تشکیل دولت فلسطین با پایتختی قدس.

3. هم‌افزایی تلاش‌های جمعی امت اسلامی برای حل بحران‌ها و درگیری‌ها در منطقه و جهان اسلام که باعث فرسایش ظرفیت کشورهای اسلامی شده و تمام بهره آن را رژیم صهیونیستی می‌برد، ایجاد راه‌حل‌های سیاسی برای این بحران‌ها و درگیری‌ها و سرکوبی تروریسم.

4. درخواست از جامعه جهانی برای تحمل مسئولیت و اعمال فشار مؤثر بر رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به رفتار غیرانسانی آن ضمن هم‌صدایی با افکار عمومی جهان به‌قصد ابراز انزجار از اقدامات غیرقانونی صهیونیست‌ها در نابودی اقتصاد فلسطین و محاصره ظالمانه این ملت به‌ویژه در غزه.

5. محکومیت استمرار اقدامات رژیم صهیونیستی در راستای یهودی سازی قدس و تغییر نمادها و هویت این شهر و تأکید بر پشتیبانی از قطعنامه یونسکو مبنی بر نفی هرگونه حق تاریخی برای یهودیان در قدس.

6. اقدامات رژیم صهیونیستی در نسل‌کشی، قتل‌عام کودکان، کوچاندن اجباری فلسطینیان، ترورهای هدفمند و اعدام‌های میدانی مصادیق بارز جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت تلقی می‌شود و مسببان و مباشران این رفتارهای غیرانسانی می‌بایست تحت تعقیب مراجع حقوقی و قضایی بین المللی قرار گیرند. از تمامی دولت‌ها، پارلمان‌ها و نهادهای مسئول بین المللی درخواست می‌شود که در راستای اجرای مسئولیت حقوقی و بین المللی خود، اقدامات لازم برای رسیدگی به این جرایم و جنایات از جمله ایجاد سازوکار قانونی برای محاکمه آنها در مراجع ملی و بین المللی به عمل آورند.

7. تأکید بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادی و املاک خود به‌عنوان حق طبیعی و غیرقابل معامله و اجرای همه‌پرسی میان ساکنان اصلی سرزمین تاریخی فلسطینیان برای تعیین سرنوشت خود در جهت آزادی همه سرزمین تاریخی فلسطینیان از اشغال صهیونیست‌ها که با توجه به شکست همه تلاش‌های سازش در دهه‌های اخیر تنها راه حل آزادی فلسطین است.

8. درخواست اقدامات آنی جامعه جهانی برای جلوگیری از تغییر ماهیت و هویت تاریخی شهر قدس با این ملاحظه که قطعنامه اخیر یونسکو در اعلام تعلق اماکن و مقدسات اسلامی قدس به مسلمانان، نماد خاص جهانی و گامی در جهت حفظ هویت این شهر به شمار می‌آید.

9. محکومیت شدید حمایت‌های دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی، از جمله اظهارات اخیر مقامات این کشور در خصوص انتقال سفارتخانه خود به قدس و در این مورد از کلیه کشورهای عربی و اسلامی درخواست می‌کند که در صورت انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس سفارتخانه‌های خود را در آمریکا تعطیل کنند.

10. اعلان حمایت همه‌جانبه از مجاهدان فلسطینی و جریان‌های مقاومت در فلسطین و تجلیل از مبارزات رهایی‌بخش این گروه‌ها و همچنین تلاش‌های صورت گرفته برای دستیابی به وحدت و پایان انقسام فلسطینی، و تأکید بر اینکه اتحاد ملی و دستیابی به توافق میان جریان‌های فلسطینی بر محور مقاومت و انتفاضه به‌عنوان رمز پیروزی به حساب می‌آید.

11. استقبال از محکومیت اخیر شهرک‌سازی از سوی مجامع بین المللی و تأکید بر اینکه رژیم صهیونیستی همواره ناقض مقررات و حقوق بین المللی بوده است، خواستار پایان دادن فوری به شهرک‌سازی و اشغالگری، و اعلام اینکه اقدام اخیر کنست رژیم صهیونیستی در قانونی قلمداد کردن شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی و غصب اراضی شخصی فلسطینیان، مغایر با مقررات آمره بین المللی بوده و اقدامی تحریک‌آمیز جهت شعله‌ور کردن آتش بحرانی جدید در سطح منطقه‌ای و بین المللی است.

12. هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی کمک به نقض نهادینه حقوق ملت فلسطین تلقی می‌شود، و با استقبال از تلاش‌های بین المللی از جمله اقدامات نهادهای مدنی در تحریم این رژیم از عموم کشورها درخواست می‌شود با قطع رابطه با این رژیم و استفاده از همه ابزارها از همکاری با آن خودداری کنند.

13. تأکید بر ضرورت اعطای کمک‌های همه‌جانبه به ملت مظلوم فلسطین و حمایت از مقاومت که در صدد است در جغرافیای فلسطین به کلیه ابزارهای ضروری مبارزه مجهز شود، و درخواست از کلیه دولت‌ها و ملت‌ها که فوری‌ترین اقدامات را در چارچوب پایداری و توانمندسازی ملت و مقاومت فلسطین از جمله کرانه باختری به عمل آوردند.

14. تجدید محکومیت سکوت بین‌المللی در برابر استمرار جنایت بازداشت هزاران فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی، از جمله نمایندگان پارلمانی فلسطین و دعوت به تشکیل کمیته‌های پارلمانی برای طرح این مسئله در محافل بین‌المللی

15. تأکید بر اینکه منازعات فرقه‌ای و تعارضات در منطقه توطئه‌ای است که به دور شدن از موضوع فلسطین، تغییر اولویت‌ها و تثبیت موجودیت رژیم صهیونیستی کمک می‌کند، بر این اساس از تمامی حامیان فلسطین درخواست می‌شود ضمن معطوف داشتن جهانی و امت اسلامی به قضیه فلسطین با هوشیاری تمام نسبت به مقابله با فرقه‌گرایی اقدام نمایند.

16. دعوت پارلمان‌های جهان به وضع قوانین لازم برای تأکید حق فلسطین‌ها در مقاومت در برابر اشغال‌گری و مشروع دانستن مقاومت، همچنین دعوت به تشکیل کمیته ویژه فلسطین در هر یک از پارلمان‌ها با مأمور نمودن این کمیته به ارائه انواع پشتیبانی از مسئله فلسطین

17. تأکید مجدد بر خطر رو به گسترش سلاح هسته‌ای رژیم صهیونیستی و درخواست از مجامع بین‌المللی در راستای حفظ صلح و امنیت جهانی به وظیفه خود در خلع سلاح این رژیم

18. تقدیر از مقاومت قهرمانانه لبنان و دستاوردهای آن در همه زمینه‌ها علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی و تأکید بر قرار گرفتن کنار مقاومت برای آزادی سایر مناطق از خاک این کشور، همچنین تلاش برای آزادسازی همه سرزمین‌های اشغالی توسط رژیم صهیونیستی از جمله بلندی‌های جولان که ضروری به شمار می‌آید.

19. گرامیداشت یادگار امام‌خمینی(ره) در اعلام جمعه آخر ماه مبارک رمضان هر سال به‌عنوان روز جهانی قدس و ضرورت برگزاری هرچه باشکوه‌تر این حرکت مردمی

20. دعوت از پارلمان‌های کشورهای جهان برای تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی به‌خصوص کالاهای تولید شده در شهرک‌ها و درخواست از پارلمان‌های جهان برای وضع قوانینی که در راستای این هدف قرار دارد.

21. درخواست از پارلمان‌های اسلامی و عربی برای وضع قوانینی برای ممانعت از برقراری هرگونه رابطه سیاسی، امنیتی، اقتصادی، بازرگانی و فرهنگی با رژیم صهیونیستی

22. تأکید بر اهمیت نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در دفاع از قضیه عادلانه فلسطین و خواستاری مزید تلاش جهت افشای جنایات رژیم صهیونیستی برای افکار عمومی جهان

23. دبیرخانه کنفرانس موظف است با ایجاد سازوکار لازم نسبت به پیگیری مصوبات کنفرانس اقدام نماید.

24. با ارج نهادن به ایستادگی ملت بزرگ ایران و نمایندگان آنان در حمایت از آرمان فلسطین و همچنین با تقدیم خالصانه‌ترین سلام‌ها به ارواح شهدای مقاومت و کسانی که در راه آرمان فلسطین فداکاری نمودند از جمله مرحوم آیت‌الله هاشمی از پیشگامان حمایت از این آرمان و همچنین ضمن تقدیر و تشکر از مواضع جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم از دعوت جناب آقای دکتر علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی و میهمان‌نوازی سخاوتمندانه ملت، دولت و پارلمان جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌های دبیرکل محترم و دیگر دست‌اندرکاران برگزاری اجلاس تقدیر و تشکر می‌کنیم.