در دومین اجلاسیه نشست تولیت اعتاب مقدس جهان اسلام صورت گرفت:

تصویب منشور حقوق زائر در نشست تولیت های اعتاب مقدس جهان اسلام

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها گفت: دشمن تلاش می‌کند به هر طریق ممکن در جهان اسلام تفرقه ایجاد کند اما این اجلاس زمینه هماهنگی و همکاری بین اعتاب مقدسه و وحدت بین امت اسلامی را فراهم می‌کند.

به گزارش نویدتهران وبه نقل ازآستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، تولیت‌های اعتاب مقدسه جهان اسلام به اتفاق آراء کلیات و رئوس منشور حقوق زائر را در دومین اجلاسیه این نشست در کربلای معلی تصویب کردند.

بر اساس این گزارش، اجلاسیه دوم با حضور تولیت‌های آستان های مقدس جهان اسلام به کار خود پایان داد و تدوین منشور حقوق زائر در اعتاب مقدسه با نظر مثبت کلیه اعضا به تصویب رسید.

در این نشست سه روزه که با حضور تولیت‌های اعتاب مقدسه و معاونان آن‌ها برگزار شد، حقوق زائران به عنوان شعار اجلاسیه دوم طی سه نشست کارشناسی مورد بحث و تبیین قرار گرفت و در پایان منشور حقوق زائران در اعتاب مقدسه، به اتفاق آرا به تصویب رسید.

منشور حقوق زائر در ۱۸ بند

در اجلاس دوم، رئوس و جهت گیری‌های کلی منشور حقوق زائر در ۱۸ بند به تصویب تولیت‌های آستان‌های مطهر اهل بیت(ع) رسید.

رشد و تعالی معنوی زائران، آگاهی از معارف ناب اسلامی و مکتب اهل بیت(ع)، برخورداری از خدمات باکیفیت و تسهیل در امر زیارت ، دسترسی آسان به خدمات بهداشتی و درمانی، فراهم آوردن زمینه رشد و تعالی معنوی و حل مشکلات روادید زائران، فراهم کردن زمینه‌های تامین امنیت جانی زائر و پوسش بیمه خدمات درمانی از مهم ترین بند های و کلیات حقوق زائر است که به تصویب تولیت‌های اعتاب مقدسه رسیده است.

بر اساس این گزارش، ریل گذاری این اجلاسیه با تدوین آیین‌نامه‌های داخلی و کمیته‌های فنی تخصصی فرعی برای تحقق همکاری‌های جامع میان اعتاب به انجام رسیده است، و این اجلاسیه به دنبال توسعه دیپلماسی زیارت در جهان اسلام است.

پرهیز از تفرقه و اختلاف بین مسلمانان و یکپارچگی در برابر جبهه استکبار و اهتمام به جایگاه مرجعیت و زعامت دینی از مهمترین دستاوردهای اجلاسیه اعتاب مقدس است و با طراحی چهارچوب‌های قانونی در آینده این نشست ها شاهد حضور اعضای دیگری از سایر کشور های اسلامی خواهد بود.

خاطر نشان می شود اجلاس سوم با اجماع اعضا در دهم رجب سال آینده در شهر کاظمین به میزبانی عتبه مقدسه کاظمیه برگزار می‌شود و برابر با آیین‌نامه اجلاس، ریاست اجلاس که تا این دوره بر عهده تولیت آستان قدس رضوی بود به میزبان اجلاس دوم آقای سید جعفر الموسوی تولیت آستان مقدس حسینی انتقال یافت.

نقش بی نظیر اعتاب مقدس جهان اسلام در مقابله با توطئه دشمنان

آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، در این خصوص اظهار داشت: اصل برگزاری این اجلاسیه کاری بسیار بزرگ و ارزشمند است که پیش از این در جهان اسلام سابقه نداشته است. این اجلاس دارای دو بعد است. بعد اول برگزاری آن است که به خوبی انجام شد و بعد دوم التزام اعتاب و متولیان به اجرای مصوبات این اجلاسیه به خصوص منشور حقوق زائران خواهد بود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به ناخرسندی دشمنان از برگزاری چنین نشستهایی گفت: دشمن تلاش می‌کند به هر طریق ممکن در جهان اسلام تفرقه ایجاد کند اما این اجلاس زمینه هماهنگی و همکاری بین اعتاب مقدسه و وحدت بین امت اسلامی را فراهم می‌کند که تجلی بارز آن را در راهپیمایی بزرگ و بین‌المللی اربعین می‌بینیم.

قرآن و عترت محور وحدت امت اسلام

شیخ نبیل حلباوی تولیت حرم مقدس حضرت رقیه(س)، با اشاره به این‌که در دین مبین اسلام کلمه توحید و توحید کلمه جایگاه اساسی دارد، گفت: کلمه توحید یعنی این که انسان بداند و درک کند که اراده‌ای واحد بر این عالم حاکم است و آن اراده خداوند تعالی است و توحید کلمه نیز به این معناست که مردم باید در همه جای جهان به سمت و سوی تشکیل امت واحده حرکت کنند بدون این که به نژاد و رنگ پوست یکدیگر توجه کنند. این یک هدف بزرگ است که در مکتب اهل بیت عصمت(ع) قابل دستیابی است؛ در کلام آنان که نور است و فعل آنان که خیر است.

دکتر حلباوی با تقدیر از حرکتی که عتبه مقدسه رضویه برای هماهنگ سازی اعتاب مقدسه بنیان نهاده است گفت: این اجلاسیه در دوره دوم خود در کربلای معلی به نتایج مطلوب برسد و با پشتوانه مرجعیت و ظرفیتهای پایان ناپذیر فرهنگ حسینی که بزرگترین انقلاب تاریخ را رقم زده است، گام بزرگی در جهت وحدت امت اسلامی باشد زیرا تنها محوری که می‌تواند وحدت را در امت اسلامی به ارمغان آورد قرآن و عترت است که اعتاب مقدسه پرچمدار آن هستند.