سردار یزدی خبر داد:

تشییع پیکر ۱۳۵ شهید دفاع مقدس در سوم ماه محرم

به گزارش نویدتهران، فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در نشست خبری اظهار داشت: پیکر ۱۳۵ شهید دفاع مقدس عملیات های شلمچه، مجنون، کربلای پنج، والفجر ۸ و والفجر یک در سوم محرم الحرام تشییع خواهد شد.

سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون تشییع پیکر ۱۳۵ شهید دوران دفاع مقدس اظهار داشت: خدا را شاکر هستیم که توفیق تفحص پیکر صد و سی پنج شهید و بازگشت آنها به میهن اسلامی را به ما داد. از این ۱۳۵ شهید، هفده نفر شناسایی شده اند و احتمال شناسایی چهل و پنج نفر دیگر هم وجود دارد.
فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در ارتباط با زمان تشییع پیکرها اظهار داشت: انشالله با حضور گسترده مردم شهید پرور در روز بیست و یکم شهریور ماه در موزه دفاع مقدس در بزرگراه حقانی بعد از نماز مغرب و عشا در مراسمی تحت عنوان شبی با شهدا با پیکر این عزیران وداع انجام می شود. مراسم تشییع پیکرهای مطهر این شهدا در صبح پنجشنبه بیست و دوم شهریور ماه مصادف با سوم محرم الحرام از جلوی درب دانشگاه تهران ساعت نه صبح با قرائت زیارت عاشورا شروع می شود.
سردار یزدی در ادامه در خصوص مسیر تشییع پیکرها خاطر نشان کرد: این تشییع پیکرها از درب دانشگاه تهران به سمت خیابان حافظ به سمت معراج شهدا ادامه می یابد. ما در این مراسم از دلاور مردان ارتشی، عزیران بسیجی و نیروهای انتظامی کمک خواهیم گرفت. امیدواریم مردم در این شرایط که دشمنان به دنبال برخورد با ملت ایران هستند، با حضور در این تشییع، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان بزنند.
وی پیرامون پیروی از مسیر شهدا تصریح کرد: هر جا ما دچار ناکامی شده ایم، جایی بوده است که مسئولین از مسیر شهدا فاصله گرفته اند. انشالله در روز بیست و ششم شهریور ماه مصادف با هفتم محرم پیکرهای این شهدا در استان هایشان تشییع خواهد شد. حتما مردم ما شرایط حساس کنونی را با جان و مالشان لمس کرده اند و متوجه هستند که دشمنان چگونه کیان ایران اسلامی را نشانه گرفته اند.
فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در مورد حضور مردم در این مراسم تاکید کرد: حضور مردم در این مراسم برای شهدا این پیام را دارد که ما راه آنها را ادامه خواهیم داد. این شهدا از عملیات های شلمچه، مجنون، کربلای پنج، ولفجر هشت، والفجر یک، منطقه فکه و نفت شهر هستند. امروز بین سه تا چهار هزار نفر از پیکرهای پاک شهدا هنوز به میهن اسلامی بازنگشته استو ما نمی دانیم این پیکر ها دقیقا در کجا هستند.
سردار یزدی در ارتباط با اینکه این شهدا متعلق به کدام استان ها هستند افزود: از این شهدای تازه تفحص شده، در تهران هفت شهید شناسایی شده داریم که به خانواده هایشان تحویل داده می شود. سایر این شهدا متعلق به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، کرمان، کرمانشاه و مازندران هستند.
سردار یزدی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر چگونگی تشخیص پیکرهای ایرانی از عراقی اظهار داشت: ما الحمدالله امروز به فناوری تشخیص دی ان ای شهدا رسیدیم. می توانیم این را بگوییم که امروز جزو معدود کشورهایی هستیم که می توانیم از روی دی ان ای شهدا حتی منطقه آنها را تشخیص دهیم. در سال های ابتدای تفحص این اتفاق می افتاد اما امروز می توانیم با اطمینان بگوییم این پیکرها متعلق به شهدای عزیز کشورمان هست.
وی در ادامه در خصوص ابزارهای تفحص گفت: الحمدالله ابزار مورد نیاز تفحص شهدا را در داخل کشور تهیه کردیم و حتی به کشورهای دیگر هم کمک کرده ایم. تحریم هیچ فضاری بر ابزار تفحض نگذاشته و نیروهای ما با دل و جان و احساس و توکل بچه ها را راحت تر پیدا می کنند. ما از مقامات کشوری و لشکری، هیئات محترم دولت، نمایندگان محترم تهران در مجلس شورای اسلامی، شورای شهر تهران و سایر دستگاه ها و نهادها دعوت به عمل آوردیم و نیروهای مسلح هم با افتخار در این مراسم شرکت خواهند کرد و مقامات کشوری و لشکری سخنرانی خواهند کرد.
فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ پیرامون تحص در کردستان بیان کرد: ما امروز با کمک غیور مردان کرد هم در مناطق صعب العبور در کردستان به تفحص می پردازیم. ما تا کنون از کمک های صلیب سرخ خیلی برخوردار نبودیم و در زمینه تفحص به سایر کشورها هم کمک کرده ایم از جمله کشورهای عراق، افغانستان و سوریه. شهدا از مرز شلمچه وارد می شوند و بخشی نیز اکنون در تهران هستند.
سردار یزدی در پایان در مورد شناسایی پیکرهای این شهیدان افزود: سعی ما بر این است که قبل از خاکسپاری شهدا با تماس با خانواده ها و تشخیص دی ان ای، شهدا را شناسایی کنیم. ما بعد از خاکسپاری هم کماکان به تلاش خود ادامه می دهیم و هر زمان شناسایی شد سنگ مزار آن با هماهنگی خانواده او تعویض می شود. بعد از سی و هشت سال از شروع جنگ می توانیم بگوییم میادین مین به واسطه آب و باران و سایر پدیده ها جا به جا شده اند و نقشه زیاد در این مورد کارایی ندارد.