تشریح جزئیات واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی /پیشنهاد رئیس پلیس راهور مبنی بر تدوین شیوه نامه اردوهای دانش آموزی

به گزارش نویدتهران،رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی ضمن تشریح جزئیات واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان استان هرمزگان، پیشنهاد تدوین شیوه نامه جدید برای اردوهای دانش آموزی را ارائه داد.
سردار  تقی مهری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از سال ۸۴ تاکنون خوشبختانه شاهد روند کاهشی جان باختگان از ۲۷ هزار نفر به کمتر از ۱۶ هزارنفر در سال ۹۵ بوده ایم.
وی کنترل رفتار رانندگان و رعایت قوانین و مقررات از سوی آنها، هماهنگی مطلوب میان دستگاه های ذیربط و نیز نقش موثر رسانه ها در بحث اطلاع رسانی و آگاه سازی را از عوامل اصلی کاهش تصادفات جاده ای و جان باختگان نام برد.
عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی راننده، علت واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی
رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه سه عامل مهم خودرو، جاده و انسان نقش اساسی در تصادفات دارد و قوانین و امداد رسانی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: موضوع جانباختگان در حوادث رانندگی از موضوعات مهم کشور است و امروز تمام افراد جامعه یا مسافرند، یا عابر پیاده یا راننده هستند، براین اساس این مساله دائما به امور مردم ارتباط مستقیم دارد.
سردار مهری با اشاره به حادثه رخ داده برای اتوبوس حامل دانش آموزان درمحور هرمزگان به شیراز ، اظهار داشت: در بررسی های صورت گرفته از سوی پلیس مشخص شد عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی راننده باعث بروز واژگونی خودرو شده که در این حادثه ۷ دانش آموز ، یک مربی و نیز کمک راننده جان خود را از دست دادند.
مهری ادامه داد: تصاویر ثبت شده از راننده اتوبوس نشانگر آن است که وی دچار خستگی مفرط بوده است.
پیشنهاد رئیس پلیس راهور مبنی بر تدوین شیوه نامه اردوهای دانش آموزی
رئیس پلیس راهور ناجا با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش باید شیوه های جدیدی را برای اعزام دانش آموزان برنامه ریزی کند، گفت: ما برای راهیان نور نیز چنین اقداماتی را انجام دادیم و پیشنهاد می دهیم که آموزش و پرورش با هماهنگی پلیس و دیگر دستگاه های مرتبط شیوه نامه اردوهای دانش آموزی را تدوین کند تا دیگر شاهد چنین جوادث تلخی نباشیم.
این مقام ارشد انتظامی خاطر نشان کرد: در صورتی که آموزش و پرورش شیوه نامه ای در این رابطه اجرا کند پلیس نیز به آن عمل می کند، اما در حال حاضر ممنوعیتی برای تردد شبانه خودروهای اردوهای دانش آموزی وجود ندارد.
مهری در پاسخ به این سوال که آیا می توان برای اردوهای دانش آموزی ممنوعیت تردد شبانه را اعمال کرد یا خیر گفت: این موضوع نیازمند شیوه نامه ای است که آموزش و پرورش باید آن را تدوین کند.
وی درباره ادعای راننده مبنی بر عدم خواب آلوده بودن گفت: اطلاعات این اتوبوس در سامانه” سپهتن ” ثبت شده و حتی تصاویری مبنی بر خواب آلودگی راننده اتوبوس نیز وجود دارد ، البته مسئولان قضائی در حال تحقیق درباره این موضوع هستند.
مهری ادامه داد: طبق بررسی های ما اتوبوس مذکور کمک راننده داشته و سرعت آن مجاز بوده و مشکل فنی نداشته است.
رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به سفرهای تابستانی از تابستان به عنوان پرترددترین فصل سال نام برد و گفت: در شهریورماه علاوه بر فراوانی سفرها و افزایش تردد ها، متاسفانه این ماه، یکی از پرتصادف ترین ماه های سال است.
وی از طرح تابستانی به عنوان یکی از طرح های مهم ترافیکی نام برد و گفت: این طرح با همکاری دستگاه های امدادی و خدماتی از ابتدای تابستان آغاز و تا پایان این فصل – ابتدای مهرماه- ادامه دارد.
این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: تا پایان سال ۹۵، بیش از دو میلیون وسیله نقلیه به چرخه حمل و نقل افزوده شد؛ در پنج ماهه امسال شاهد افزایش وسائل نقلیه هستیم به گونه ای که ۵ / ۱۶ درصد خودروهای نو شماره و ۷۶۹ هزار وسیله نقلیه موتور و خودرو طی این مدت به چرخه ترافیک افزوده شده بنابراین در طرح تابستانه بایستی به افزایش خودرو نیز توجه داشته باشیم.
سردار مهری با بیان اینکه هر چه میزان ترددها افزایش یابد خطر تصادفات بیشتر است، افزود: تدبیر نیروی انتظامی، کاهش جان باختگان در تصادفات از طریق اقداماتی مثل ارتقای فرهنگ ترافیک وتغییر رفتار رانندگان و بهره گیری از فناوری جدید در سطح جاده ها و کنترل رفتار رانندگان، است.
وی درباره سامانه سپهتن، گفت: این سامانه برای پایش رفتار رانندگان است و امیدواریم برای کنترل بهتر وسائل نقلیه باربری نیز این سامانه بر روی آن نصب شود.
اجرای طرح ویژه ترافیک شهریورماه با آمادگی کامل پلیس راهور
رئیس پلیس راهور ناجا به اهمیت دهه آخر شهریورماه که بیشترین تردد را در جاده ها دارد، اشاره و تاکید کرد: طرح ویژه ترافیک پلیس به صورت خاص در این مقطع زمانی اجرا می شود؛ در این طرح نیروهای این پلیس علاوه بر آماده باش کامل در سطح جاده و شهرها مستقر هستند.
سردار مهری با اشاره به اینکه در طرح ویژه ترافیک شهریور ماه به ویژه دهه آخر آن از سایر بخش های انتظامی نیز به مجموعه پلیس راه و راهور شهرستان ها افزوده می شود، گفت: ۴ هزار و ۸۰۰ نفر به کمک پلیس آمده و قریب به ۸۰۰ دستگاه وسیله نقلیه از سایر بخش های ناجا به حوزه ترافیک اختصاص می یابد که کنترل رفتار مسافران را مد نظر قرار می دهند.
رئیس پلیس راهور ناجا ، عدم توجه به جلو و سرعت، سبقت های غیر مجاز را از عوامل مهم تصادفات در شهریورماه عنوان و بیان کرد: ۳۳ درصد تصادفات سال گذشته، عدم توجه به جلو بوده است لذا به رانندگان توصیه می کنیم هنگام رانندگی ضمن توجه به جلو، عدم استفاده از تلفن همراه و نیز خستگی و خواب آلودگی را نیز مورد توجه قرار دهند.
سردار مهری با بیان اینکه در سال گذشته ۱۸ درصد تصادفات در شهریورماه ناشی از سرعت غیرمجاز بوده است، بیان کرد: همچنین ۱۶ درصد تصادفات نیز حاصل انحراف به چپ درجاده های دو طرفه بوده است.
رئیس پلیس راهور ناجا به اتخاذ تمهیدات ویژه در ایان شهریور ماه و نیز ابلاغ آن به سایر بخش های انتظامی اشاره کرد و گفت: پلیس با رفتارهای حادثه ساز به شدت برخورد کرده و هر راننده ای که دچار تخلفات حادثه ساز باشد متوقف و برابر قانون با وی رفتار می شود و در صورت ارتکاب دو رفتار خطرناک، خودرو تا ۷۲ ساعت متوقف می شود؛ همچنین کسانی که مواد روانگردان و افیونی در حال رانندگی استفاده کرده باشند با هماهنگی قوه قضائیه خودرو آنها توقیف شده و راننده متخلف نیز به مرجع قضائی برای پیشگیری از حوادث رانندگی معرفی می شود.
کاهش ۵ درصدی جان باختگان سوانح رانندگی در طرح تابستانه ۹۶
این مقام ارشد از کاهش ۵ درصدی جان باختگان سوانح رانندگی در طرح تابستانه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد و گفت: در تیرماه به دلیل افزایش سفرها براساس آمار پزشکی قانونی جان باختگان افزایش داشته اما در مردادماه، تعداد فوتی های در صحنه کاهش یافت به گونه ای که در این ماه، کاهش تصادفات و جان باختگان را داشتیم.
وی به استفاده از کمربند ایمنی اشاره و تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد رانندگان از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند اما برای استفاده سرنشینان عقب از کمربند نیز باید فرهنگسازی شود تا علاوه بر راننده، سرنشینان خودرو نیز کمربند ایمنی خود را ببندند.
رئیس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: همچنین به وسائل نقلیه عمومی نیز تاکید کردیم که راننده و کلیه سرنشینان بایستی کمربند خود را ببندند تا از جراحت شدید و یا فوت هموطنان در مسافرت جلوگیری می کند زیرا تجربه ۱۰ ساله پلیس نشان می دهد کسانی که از کمربند استفاده کرده اند کمتر متحمل جراحات شده اند.
سردار مهری به طرح بازگشایی مدارس از ۲۵ شهریورماه تا اول مهر ماه اشاره و تصریح کرد : دستورالعمل ویژه بازگشایی مدارس ابلاغ شده است؛ با همکاری آموزش و پرورش، شهرداری و وزارت راه، تمهیدات ویژه ای اتخاذ تا در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ با هماهنگی و بکارگیری حداکثر امکانات برای ارتقای نظم و انضباط ترافیکی و نیز ایجاد امنیت دانش آموزان برنامه ریزی های پیش بینی شده تا با پوشش طرح های ترافیکی شرایط بهتری فراهم می کنیم.
وی افزود: کنترل خودروی سرویس مدارس از نظر فنی، رعایت معاینه فنی و داشتن تجهیزات مناسب برای رفت و آمد و ظرفیت هایی که برای خودرو قید شده است و پلیس با متخلفان برخورد خواهد کرد؛ همچنین هماهنگی های لازم با وزارت کشور انجام و به شهرداری و استانداری ها اعلام شده تا از طرح های عمرانی که سبب گره ترافیکی می شود به ویژه در هفته اول و دوم جلوگیری شود.
این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: امکانات و تجهیزات پلیس مدرسه فراهم شده است تا در این ایام طرح ویژه ترافیکی و بازگشایی مدارس همچون سال های گذشته با موفقیت انجام شود.
وی با اشاره به تصویب قانون هوای پاک، گفت: قانون هوای پاک توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و رئیس جمهور نیز آن را به کلیه دستگاه ها ابلاغ کرده‌ است که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد و پلیس نیز به وظایفی که در این خصوص دارد عمل خواهد کرد.
برنامه های پلیس برای تردد معلولان در شهر
سردار مهری به برنامه های پلیس برای تردد معلولان در شهر اشاره و بیان کرد: پلیس در ارتباط با معلولین به وظیفه خود عمل می کند که از جمله پیشنهاد پلیس برای حمایت از معلولان دارای ویلچر که در سطح معابر تردد می کنند در دولت به تصویب رسید.
وی ادامه داد: در آئین‌نامه حمایت از معلولان برای رفاه حال روشندلان، عصای سفید برای عبور از عرض خیابان به منزله تابلوی ایست بوده و رانندگان تمام وسایل نقلیه با دیدن عصای سفید موظف هستند که در خیابان توقف کرده تا فرد روشندل از خیابان عبور کنند؛ همچنین محل اختصاصی برای پارک خودرو و جانمایی علایم در سطح کشور برای معلولان طراحی شده و پیگیری می کنیم برای جانبازان نیز این حق محفوظ بماند.
رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: علاوه بر همیاران پلیس، برنامه ریزی برای پلیس یاران نوجوان در مقاطع سال ششم، هفتم و هشتم، پیش بینی شده و آموزش های ویژه ای برای ارتقای فرهنگ ترافیک پیش بینی کرده ایم.
سردار مهری درباره پیش فروش پراید و اعلام اینکه این آخرین مرحله از پیش فروش این خودرو است و علت شماره گذاری چنین خودرویی از سوی پلیس چیست؟، گفت: برابر قانون و مقررات، تعیین استاندارد خودروها بر عهده وزارت صنعت، معدن تجارت و سازمان ملی استاندارد است و اگر تاییدیه‌ها از سوی این سازمان‌ها صادر شود ما نقشی نداریم.
وی با بیان اینکه ۲۷ درصد تصادفات که در سطح کشور رخ می دهد، متعلق به خودروی پراید است، گفت: آمار سال گذشته نشان می دهد ۴۲ و نیم نفر روزانه جان خود را بر اثر تصادفات از دست می دهند یعنی هر هفته یک هواپیمای ایرباس که بیش از ۳۰۰ نفر مسافر دارند، جان خود را از دست می دهند.
رئیس پلیس راهور ناجا درباره پرونده های ضرب و شتم دو مامور راهور، گفت: درباره پرونده همدان که در حال صدور رای نهایی شده است هر چه رای مراجع قضائی باشد، اطلاع رسانی می شود؛ همچنین درباره موضوع فرودگاه و نماینده استان کردستان که منجر به ضرب و شتم و توهین و اهانت به افسر پلیس شد، پرونده آن از طریق مجلس شورای اسلامی ومراجع قضائی و بخش حقوقی ناجا پیگیری شده و مراحل قانونی آن در دست اقدام است.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه امیدواریم قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده تسریع بخشد، گفت نماینده مربوطه نیز هنوز عذرخواهی نکرده است.
سردار مهری درباره اسقاط موتورسیکلت‌ها، گفت: عمر مفید موتورسیکلت در کلانشهرها هشت سال و در سایر شهرها ۱۰ سال است؛ در حال حاضر بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار موتورسیکلت در پارکینگ های ما موجود است که در این خصوص با دستور قضائی بخشی از این وسایل در اختیار ستاد اجرایی حضرت امام قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه باید به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه، تلفات ۳۰ درصد کاهش یابد که این موضوع در کمیسیون ایمنی راه‌ها و دیگر دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه در حال بررسی است و ما جلسات متعددی برای برنامه ریزی در این خصوص داشته‌ایم.
رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه استفاده از فناوری های جدید در دستور کار است، گفت: ۷۲ درصد کسانی که جان خود را از دست می دهند در تصادفات برون شهری است براین اساس جاده های شریانی بیش از ۳۴ هزار کیلومتر است تا پایان سال ۹۷ به دوربین های ثبت تخلف و سرعت مجهز می شوند؛ تا پایان سال ۱۳۹۷ باید بیش از ۱۸۰۰ دستگاه دوربین در جاده‌ها نصب شود که تا کنون بیش از ۱۲۰۰ دستگاه آن به بهره برداری رسیده است.
مهری خاطرنشان کرد: استفاده از امکانات و تجهیزات مدرن در جاده های شریانی کشور می تواند در کاهش سوانح رانندگی و تلفات ناشی از آن موثر باشد؛ این دوربین ها می توانند تخلف سرعت غیرمجاز را ثبت کنند.
این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه ۸۰ درصد کشته ها در داخل شهرها عابرپیاده و موتورسیکلت سواران هستند، گفت: ۲۸ درصد کسانی که در تصادفات جان باخته اند در درون شهرها بوده است.
رئیس پلیس راهور ناجا درباره تعامل پلیس با تیم مدیریت شهری جدید تهران، گفت: از دکتر قالیباف که هماهنگی و توجه ویژه‌ای به امور ترافیکی داشته و طرح‌های متنوعی را در سطح تهران بزرگ اجرا کرد، تشکر می کنیم؛ اتصال بزرگراه‌ها و رینگ‌های ارتباطی و نیز اجرای مکانیزه طرح ترافیک و زوج و فرد و استفاده از دوربین‌های ثبت تخلف در این دوره انجام شد که امیدواریم در دوره مدیریت شهری جدید نیز هماهنگی‌ها و تعاملات ادامه داشته و برنامه‌های خوبی نیز انجام شود.
سردار مهری درباره اعتراض رانندگان نسبت به ثبت تخلفات گفت: شهروندان باید به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و تخلفشان را مشخص کنند، این موضوع بررسی شده و به واحد رسیدگی ارجاع می‌شود و اگر حق با آنها باشد تخلفشان بخشیده خواهد شد.