بهروز کمالوندی؛

تشریح جزئیات آغاز ساخت راکتور واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر/ تامین ۵ درصد برق کشور با بهره برداری از این دو نیروگاه

به گزارش نویدتهران،سخنگوی سازمان انرژی اتمی جزئیات آغاز اجرای راکتور واحدهای دو و سه نیروگاه‌اتمی‌بوشهر با همکاری روس‌اتم را تشریح کرد.
بهروز کمالوندی با اشاره به آغاز عملیاتی اجرای واحدهای دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر گفت: این قرارداد با روس اتم منعقد شده و قرار است همانند واحد اول این دو واحد با همکاری روسیه ساخته شود، البته از مدت ها قبل پس از کلنگ زنی کار تسطیح زمین و گودبرداری آغاز شده بود و اکنون به مراحلی رسیده که به آن کُرکَچِر گفته می شود که پایین ترین قسمت راکتور است و در ساخت نیروگاه یک مرحله مهم است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: به همین دلیل صحبت هایی صورت گرفت مبنی بر اینکه آقای لیاخوف سفری به ایران داشته باشد و با توجه به اینکه از زمانی که منصوب شده سفری به ایران نداشته به پیشنهاد ایشان در این مرحله از ساخت نیروگاه به ایران سفر کند و با توجه به اینکه با ورود آقای پوتین مصادف می شد اینگونه تنظیم شد که آقای لیاخوف یک روز پیش از سفر آقای پوتین به ایران عزیمت کند و در این مراسم نمادین که پیشرفتی از ساخت نیروگاه را نشان می دهد حضور یابد.

دیدار و مذاکره لیاخوف و صالحی در زمینه همکاری های مختلف هسته ای

وی با بیان اینکه مقرر شده امروز آقای لیاخوف و صالحی در زمینه همکاری های مختلف هسته ای مذاکراتی داشته باشند، ادامه داد: همکاری ایران و روسیه محدود به مسائل نیروگاهی نیست و در حوزه های دیگر همانند تولید سوخت مشترک به ویژه سوخت نیروگاهی و سوخت راکتورهای تحقیقاتی همکاری هایی بین دو کشور صورت می گیرد.

کمالوندی یادآور شد: در شرایط فعلی این سفر اهمیت خود را دارد و پیام سیاسی خود را در سطح دنیا می رساند و سفر مهمی محسوب می شود.

پیش بینی اتمام 8 و 10ساله اتمام ساخت دو نیروگاه

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی ها از زمانی که قرارداد امضا شده مقرر شده نیروگاه اولی در مدت زمان 8 سال و نیروگاه دومی در مدت زمان 10 سال به پایان برسد، افزود: به صورت متوسط در دنیا زمانی که گودبرداری انجام می شود و نخستین فونداسیون را می گذارند حدود 5 الی 6 سال طول می کشد و پیش بینی ما نیز این است که این کار حدود 6 سال به طول بیانجامد و براساس همان برنامه پیش بینی شده جلو می رویم.

کمالوندی با اشاره به اینکه این نیروگاه شبیه نیروگاه واحد اول است با یک تفاوت مختصر، ادامه داد: تولید این نیروگاه حدود هزار و 57 مگاوات است.

تامین 5 درصد برق کشور با بهره برداری از این دو نیروگاه

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اکنون نیاز کشور به برق در زمان پیک مصرف به 40 تا 43 هزار مگاوات می رسد، تصریح کرد: اگر این دو نیروگاه به اتمام برسند جمعا حدود 3 هزار و 300 مگاوات برق هسته ای داریم البته آن زمان ممکن است پیک مصرف به 50 هزار مگاوات برسد که این میزان تولید می تواند در زمان بهره برداری 5 درصد نیاز کشور را پاسخگو باشد که البته این میزان تولید باز هم کم است.