قائم ‌مقام وزیر در ستاد بزرگداشت مقام معلم در نشست خبری؛

تشریح برنامه‌های بزرگداشت هفته معلم

به گزارش نویدتهران،قائم ‌مقام وزیر در ستاد بزرگداشت مقام معلم در نشست خبری؛ برنامه‌های بزرگداشت هفته معلم را تشریح کرد.
علی الهیار ترکمن در نشست خبری با اصحاب رسانه که با موضوع هفته معلم در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: همان‌طور که پرستاران در خط مقدم مبارزه با بیماری قرار دارند، جهاد آموزشی را نیز معلمان بر عهده‌ دارند و در این خصوص رسالت سنگینی را به دوش می‌کشند لذا ما شاهد جلوه‌های ویژه معلمی در زمان کرونایی در گوشه و کنار کشور هستیم.

الهیار نقش معلمان در سلامت خانواده‌ها، ایجاد امنیت اجتماعی و روانی جامعه را پر رنگ دانست و تصریح کرد: در کنار این موضوع مصادیق دیگری که در سال‌های قبل از جلوه‌های معلمان داشتیم امسال شکل‌های جدیدتری را شاهد هستیم؛ مانند معلمانی که از روی تخت بیمارستان و در شرایط بیماری با موبایلش به دانش آموزان آموزش می‌دهد، یا معلمی که با استفاده از یخچال منزلش به‌عنوان تخته کلاس کار آموزش را با دنبال می‌کند، یا آموزگارانی که در شرایط خطر به مدرسه می‌روند و معلمانی که ابزار آموزشی تهیه می‌کنند و همه این موارد که در رسانه‌ها منتشرشده است از جلوه‌های خاص معلمی است.

وی ادامه داد: نباید تکریم معلم را تنها به هفته معلم محدود کرد بلکه همه ایام سال، روز معلم است زیرا معلمان شرایط خاص‌تری نسبت به سایر کارمندان دارند.

قائم‌مقام وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم خاطرنشان کرد: ضریب نفوذ معلمان در جامعه بالا است و این امری طبیعی است زیرا هرکدام از معلمان در طول سی سال خدمت خود می‌توانند حدود هزار دانش‌آموز را آموزش دهند و این آموزش‌ها زندگی افراد را همواره در طول زمان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی به برگزاری برنامه‌های هفته معلم در شرایط کنونی کشور اشاره کرد و اظهار کرد: برای گرامیداشت هفته بزرگداشت مقام معلم از دی‌ماه قرار بود مراسم‌ حضوری برگزار شود اما اکنون به دلیل شرایط کرونایی برنامه‌ها غیرحضوری و از طریق ویدئوکنفرانس اجرا می‌شوند.

اعلام روزشمار هفته بزرگداشت مقام معلم

الهیار ترکمن با اشاره به روزشمار هفته معلم اظهار کرد: روز جمعه ۱۲ اردیبهشت روز معلم و روز شهید مطهری اسوه معلمی است. شنبه ۱۳ اردیبهشت روز معلم و نقش و جایگاه او در گام دوم انقلاب اسلامی، یکشنبه ۱۴ اردیبهشت روز معلم و مرجعیت علمی و اجتماعی، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت روز معلم و نقش او در تحول نظام آموزشی و پرورشی، سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت، روز تجلیل از پیشکسوتان و گنجینه‌های تعلیم و تربیت، چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت روز معلم، جهاد آموزشی و سلامت خانواده و بالاخره پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت روز نقش معلم در جهش تولید علم و فناوری نام‌گذاری شده است.

اعلام برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام معلم

وی افزود: دیدار وزیرآموزش ‌وپرورش با مسئولان استانی و نمایندگان معلمان در روز ۱۱ اردیبهشت به‌صورت ویدئو کنفرانس از دیگر برنامه‌های این هفته است که نمایندگانی از اولیا نیز حضور دارند و با وزیر به‌صورت مستقیم گفتگو خواهند کرد.

قائم‌مقام وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم ادامه داد: در اولین روز هفته معلم پیام تبریک وزیر از طریق پیامک برای همه معلمان ارسال می‌شود و پیام تلویزیونی رهبر معظم انقلاب از طریق رسانه ملی پخش می‌شود، همچنین وزیر با خانواده شهیدان مطهری، باهنر، رجایی و تعدادی از پیشکسوتان فرهنگی به‌صورت تلفنی گفتگو خواهد کرد.

وی ادامه داد: روز شنبه دیدار ویدئوکنفرانسی معلمان با رئیس‌جمهور از طریق ویدئوکنفرانس، روز یکشنبه برنامه‌های استانی، روز دوشنبه دیدار ویدئو کنفرانسی با رئیس مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه نیز چند برنامه تلویزیونی برای وزیر و معاونان در نظر گرفته ‌شده است.

الهیار اضافه کرد: روز چهارشنبه نیز برنامه‌های استانی و روز پنجشنبه ارتباط وزیر آموزش ‌و پرورش با معلمانی که در عرصه علم و فناوری تلاش کرده‌اند از طریق شبکه شاد به‌صورت زنده صورت می‌گیرد.

در تجلیل از معلمان هیچ تفاوتی بین معلمان رسمی، حق‌التدریس، خرید خدمات آموزشی وجود ندارد

وی افزود: برای تکریم هرچه بهتر معلمان، فراخوانی برای پژوهش درباره چگونگی بزرگداشت مقام معلم را به دانشگاه‌ها ارسال کردیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش ‌و پرورش از راه‌اندازی تالار گفت‌وگو برای معلمان در سایت وزارتخانه خبر داد و اظهار کرد: در این تالار معلمان می‌توانند ایده‌ها و تجارب خود را به اشتراک بگذارند، همچنین یک شبکه اختصاصی دیگر نیز برای معلمان منتخب استانی در نظر گرفتیم.

وی در خصوص معلمان بسیار فعال در فضای مجازی گفت: در شرایط کرونایی معلمان جلوه‌های برتری را ارائه کردند که البته در برنامه‌های ملی و استانی از آنان تقدیر خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش ‌و پرورش بابیان اینکه در تجلیل از معلمان هیچ تفاوتی بین معلمان رسمی، حق‌التدریس، خرید خدمات آموزشی و …. نیست و از همه آنان در این هفته تجلیل خواهد شد، اظهار کرد: با معلمان خلاق در فضای مجازی در ایام هفته معلم ارتباط بیشتری خواهیم داشت و موردتکریم ویژه‌تری قرار خواهند گرفت هرچند که تعداد این معلمان کم نیستند.