دکتر لاریجانی در دهمین مجمع عمومی مجمع مجالسی آسیایی در استانبول:

تروریسم به توسعه و حیثیت آسیا لطمه زد

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس بر ضرورت اتحاد در مناسبات اقتصادی و تکنولوژیک میان کشورهای عضو APA تاکید کرد.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در سفری 3 روزه به ترکیه در دهمین مجمع عمومی مجمع مجالس آسیایی حضور یافته بود ظهر امروز(چهارشنبه، اول آذر ماه) در این نشست به سخنرانی پرداخت و گفت: در آغاز مایلم مراتب خرسندی خود را از شرکت در این نشست مهم ابراز کرده و از جناب آقای اسماعیل قهرمان، رئیس محترم مجلس ملی کبیر ترکیه و همکاران ایشان به خاطر فراهم کردن تمهیدات عالی برای برگزاری مجمع عمومی دهم APA قدردانی کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: همچنین لازم می دانم از دولت و ملت بزرگ ترکیه به خاطر استقبال و میزبانی شایسته سپاسگزاری کرده و از ابراز همدردی و تسلیت پارلمان، دولت و مردم ترکیه و دیگر کشورها، در حادثه زلزله اخیر در استان کرمانشاه ایران قدردانی می کنم.

وی در ادامه انتخاب شعار کنفرانس «تقویت صلح و توسعه در آسیا» را هوشمندانه بیانگر نیاز مبرم کشورهای آسیایی و بلکه همه کشورهای جهان به دو عنصر اساسی همزیستی و رفاه بشری یعنی صلح و توسعه که لازم و ملزوم یکدیگر هستند دانست و افزود: قاره پهناور آسیا که به دلیل برخورداری از ویژگی های ممتاز ژئوپلتیک و ژئواکونومیک و بهره مندی از اشتراکات فرهنگی و میراث کهن تاریخی، ظرفیت های ویژه ای جهت تقویت همکاری های منطقه ای در عرصه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی دارا است، با چالش ها و مشکلات عدیده ای مواجه بوده که امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی را تحت تأثیر قرار داده است.

تروریسم تهدیدی ویرانگر برای صلح و امنیت جهانی است

دکتر لاریجانی در ادامه با یادآوری این مطلب که این نشست در شرایطی برگزار می شود که پدیده شوم تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق مهمی از آسیا، سایه گسترانده، عنوان کرد: متأسفانه تروریسم به یک تهدید ویرانگر جهانی تبدیل شده و صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: کشته و زخمی شدن هزاران انسان بیگناه و آوارگی میلیون ها نفر دیگر در کشورهایی مانند سوریه، لیبی، عراق، افغانستان و یمن و همچنین نابودی زیرساخت های حیاتی این کشورها از جمله پیامدهای این پدیده دهشتناک است.

تدابیر برخی کشورهای پیشرو داعش را با شکست فراگیر مواجه و در عراق و سوریه نابود کرد

وی همچنین تصریح کرد: گرچه تروریسم هم به توسعه آسیا و هم به حیثیت آسیا لطمه زد، اما امروز شاهدیم که با تدبیر برخی کشورهای پیشرو، داعش که یک جریان پلید و تروریستی بود با شکست فراگیر مواجه و در عراق و سوریه نابود شد و این پیروزی در حالی صورت گرفت که آمریکا و برخی کشورها در سال های گذشته چه در تشکیل این گروه و چه در پشتیبانی آن از چیزی فروگذار نکردند.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: امروز، روز بزرگی برای همه ما و برای همه آزادیخواهان است و باید به ملت و دولت عزیز عراق و سوریه تبریک گفت که در این میدان مبارزه با تروریسم علیرغم شهداء و خسارات زیاد توفیق یافتند همچنین باید به حزب الله به عنوان جریان اصیل مقاومت در مقابل تروریست ها تبریک گفت و از زحمات آنان تشکر کرد.

جنگ افروزی آمریکا در عراق با وجود داعش با شکست مواجه شد

رئیس قوه مقننه ادامه داد: اکنون سوال این است؛ چرا آمریکا این قدر مزاحمت برای کشورهای منطقه ایجاد می کند و چه نفعی برای ایالات متحده دارد؟ آیا در این زراعت چیزی جز نفرت ملت های منطقه درو می کند؟

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکا در تشکیل جریان های تروریستی افغانستان اقدام کرد و بعدها خود گرفتار آن شد، اظهار داشت: آمریکا در عراق، جنگ افروزی به راه انداخت و داعش را به وجود آورد اما با شکست مواجه شد.

پیروزی عراق و لبنان علیه تروریسم گام مهمی در برقراری صلح و آرامش در آسیا بود

دکتر لاریجانی افزود: این نمونه ها و بسیاری نمونه های دیگر یک نتیجه مهم برای ما دارد و آن این است که ملت های منطقه قدرت لازم برای خنثی کردن شگردهای شیطانی آمریکا را به دست آورده اند و از هوشیاری سیاسی کاملی برخوردارند و این یک نقطه قوت مهم برای همه ما بوده و در مسیر آینده از ظرفیت های یکدیگر می توانیم به خوبی استفاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مایه خرسندی است که همزمان با این اجتماع پارلمانی، شاهد تحولات دیپلماتیک سودمندی برای کمک به حل سیاسی بحران سوریه در شهر سوچی روسیه خواهیم بود لذا امیدواریم با پایان جنگ خانمان سوز تروریستی هفت ساله در سوریه، شاهد تحقق صلح و امنیت در این کشور و سراسر منطقه باشیم؛ همچنین پیروزی دولت و مردم عراق و لبنان را علیه تروریسم تکفیری گام مهمی در کمک به تضمین برقراری صلح و آرامش در منطقه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک غرب آسیا می دانیم.

اتحادیه بین المجالس آسیایی در راستای کاهش آلام ملت آواره روهینگیا اقدام کند

وی در ادامه تأکید کرد: انتظار می رود APA به عنوان نماینده ملت های آسیایی با اتخاذ رویکردهای عملی در قبال بحران ها، در راستای کاهش آلام مردم ستمدیده و آواره روهینگینا اقدام کند.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه واقعیت این است که ساختارهای سیاسی حکومت ها در آسیا از یک سنخ نیست و نظام های تصمیم گیری متفاوتی دارند، افزود: حتی پارلمان ها هم از نظر اتکا به رأی مردم از جایگاه های مختلفی برخوردارند و دولت ها به امید منافع و یا فشارهای قدرت های بزرگ، به همبستگی های درونی آسیا کمتر اهتمام دارند و همین امر باعث شده در ایجاد صلح و ثبات امنیتی در منطقه رخنه هایی وجود داشته باشد که دیگران هرازچند گاهی از آن بهره می جویند و ماجراجویی خلق می کنند و مجامع آسیایی هم از توانمندی لازم در حل و فصل به موقع بحران ها کمتر برخوردارند.

واژه «آپارتاید» برای توصیف خشونت علیه ملت فلسطین کم‌وزن است

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در نتیجه بحران تروریستی بخش مهمی از آسیا را در برگرفت گرچه مقتدرانه جریان تروریستی سرکوب شد، اما سهم مجامع آسیایی در این مهم اندک و به دور از انتظار بود؛ به عنوان مثال در میانمار حادثه ای بسیار دردناک ایجاد می شود و ملاحظه می کنید تحرکات برای حل و قصل این حوادث ناچیز است.

دکتر لاریجانی همچنین تصریح کرد: چالش دیگری که به عنوان یکی از موانع اصلی و مزمن استقرای صلح و ثبات در آسیا مطرح است مسئله فلسطین است؛ حقوق اولیه فلسطینیان به طور فاجعه باری نقض می شود و آنها از بازگشت به خانه، محل تولد و دسترسی به سرزمین مادری محروم اند ضمن اینکه جنایت هایی که علیه مردم مظلوم فلسطین اعمال می شود، خشونت نهادینه ای را به نمایش می گذارد که برای توصیف آن «آپارتاید» واژه و مفهوم کم وزنی به نظر می آید.

اهداف سیاسی و اقتصادی قدرت‌های بزرگ در راستای صلح منطقه نیست

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به برخی وظایفی که اتحادیه بین المجالس آسیایی باید بر عهده داشته باشد، افزود: نخست ایجاد فضای گفتگو بین پارلمان ها جهت استقرار صلح و امنیت پایدار در منطقه با کمک دولت های منطقه است.

وی افزود: تجربه چند دهه باید این موضوع را روشن کرده باشد که قدرت های بزرگ نه اهداف سیاسی شان و نه اهداف اقتصادی شان در گرو ایجاد صلح در منطقه نیست و چند دهه مردم مظلوم فلسطین تاوان شیطنت کشورهای بزرگ را می دهند که رژیم صهیونیستی این غده سرطانی را در منطقه تعبیه کرده اند.

برخی کشورها به جای همگرایی میان خود به قدرت‌های بزرگ تکیه می‌کنند

دکتر لاریجانی ادامه داد: آیا قدرت های بزرگ قصدشان از این کار ایجاد صلح و امنیت در منطقه بود یا نیتشان ایجاد یک کانون ماجراجویی در منطقه است، مع الاسف برخی طرف ها به جای همگرایی و هم افزایی بین خود، باز هم به این قدرت ها تکیه می کنند و نمونه های جدید آن تشکیل گروه های تروریستی در منطقه بوده که اکثر کشورهای منطقه را دچار به هم ریختگی کرده است و با ایجاد هراس تصنعی بین کشورهای منطقه نسبت به یکدیگر، بازار فروش سلاح خود را رونق می بخشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه با تلاش در جهت توسعه روابط اقتصادی بین کشورهای عضو، در این جهت پیشرفت های خوبی حاصل شده است، عنوان کرد: امروز حجم روابط تجاری ایران با کشور برادر و دوست ترکیه بالغ بر 12 میلیارد دلار است و این میزان با چین بالغ بر 20 میلیارد دلار و با سایر کشورها با نسبت های مختلف می رسد و نشان دهنده آن است که اتحادیه روی مناسبات اقتصادی و تکنولوژیک می تواند اهتمام جدی داشته باشد.

سیاست خارجی جمهوری اسلامی بر مبنای ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه است

وی همچنین با بیان اینکه همکاری های فرهنگی و توریستی بین کشورهای منطقه از دیگر زمینه هایی است که اتحادیه می تواند در آن نقش آفرین باشد، ابراز داشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اولویت در ایجاد فضای صلح و امنیت پایدار در منطقه با اتکا بر اراده کشورهای منطقه است و در این راه آماده همراهی با اتحادیه در بسترسازی مناسب گفتگوهای سازنده هستیم.

دکتر لاریجانی در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت ایجاد و تقویت نهادهای پارلمانی منطقه ای، بیان داشت: معتقدم نهادهایی مانند APA با نزدیک به دو دهه تجربه از زمان سَلَف خود «AAPP» می تواند نقطه اتکای مناسبی برای فعالیت های پارلمانی در آسیا و هماهنگی میان پارلمان های قاره باشد.

تقویت APA کمک شایانی به موفقیت‌ها در آسیا می‌کند

رئیس قوه مقننه ادامه داد: بدون تردید، تقویت APA با 42 مجلس عضو و 12 مجلس ناظر و بهره گیری از تجارب ارزشمند آن به موفقیت تلاش های جدید برای همکاری مجالس را کمک شایانی خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه توفیق این اتحادیه در گرو اهتمام همه اعضا در پیشبرد راهبردهای آن است، خاطرنشان کرد: به میزانی که در موضوعات اساسی میدان نقش آفرینی فعال به اتحادیه داده شود، ثمرات آن نصیب همه اعضا خواهد شد و امیدوارم با تدابیر این اجلاس میدان عمل اتحادیه بیش از گذشته بسط یابد تا همگرایی های منطقه ای در بعد سیاسی، امنیتی و اقتصادی افزایش پیدا کند.