مدیر کل معارف قرآن و عترت:

تربیت ۴۰۰ حافظ کل قرآن کریم در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها

مدیر کل معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها گفت: ۴۰۰ قرآن آموز موفق شده اند حافظ کل قرآن در مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت شوند و وجود این حافظان کارنامه این مرکز را در سطح کشور متمایز کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد مشرف در همایش وارثان انبیاء که از سوی مرکز معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیهادر شبستان بزرگ نجمه خاتون سلام الله علیها برگزار شد ضمن ارائه گزارش این مرکز گفت: برنامه‌های معارفی در مرکز معارف قرآن و عترت در دو قالب آموزشی و ترویجی به مخاطبان ارائه می‌شود و مخاطبان در این مرکز، از گروه های مختلف و مقاطع سنی هستند.

به گزارش نویدتهران وبه نقل از آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، مدیر کل معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه ارائه خدمات در این مرکز حول چهار محور کلی است، عنوان داشت: آموزش قرآن و معارف، مشاوره و پاسخگویی دینی، کودک و نوجوان و خدمات فرهنگی چهار رکن مرکز معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها است.

وی با اشاره به محور آموزش قرآن و معارف در این مرکز گفت: در بحث آموزش قرآن و معارف در مقاطع سنی مختلف کودک و نوجوان تا بزرگسال در دو بخش خواهران و برادران به صورت حضوری و غیر حضوری در حیطه های عمومی و تخصصی با برگزاری دوره های معارفی مختلف از قبیل قرائت، حفظ، ترجمه و مفاهیم، تفسیرو حدیث و…فعالیت های گسترده ای در حال انجام است.

حجت‌الاسلام مشرف اطلاعات آماری بخش آموزش قرآن و معارف را چشم‌گیر توصیف کرد و ابراز داشت: اهتمام تولیت آستان مقدس حضرت معصومه مقدمه شکل‌گیری آموزشی فراگیر در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها شده است این در حالی است که از ساعت ۸ صبح الی ۲۱ شب این آموزش‌ها در دو مرکز شبستان نجمه خاتون و مرکز معارف حرم مطهر واقع در خیابان صفائیه در حال برگزاری است.

مدیر کل معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها با اشاره به این‌که ۶ هزار نفر در هر ترم آموزشی مخاطب حرم مطهر حضرت معصومه(س) هستند، اظهار داشت: از ابتدای فعالیت بخش مرکز قرآن و حدیث تا کنون بیش از ۳۵۰۰۰ نفر آموزش قرآنی دیده اند و دوره های عفاف و حجاب، شرح نهج‌البلاغه، تفسیر قرآن کریم، قرائت و حفظ و ترجمه مفاهیم اساس محورهای معارفی این بخش از مرکز بوده است.

وی در ادامه افزود: ۴۰۰ قرآن آموز موفق شده اند حافظ کل قرآن در مرکز معارف قرآن و عترت شوند و وجود این حافظان کارنامه این مرکز را در سطح کشور متمایز کرده است و این در حالی است که این حفاظ در کنار آموزش حفظ با مفاهیم و تفاسیر قرآن کریم آشنا و در حیطه‌های تخصصی نیز آموزش‌هایی تخصصی را تجربه کردند.

مدیر کل معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها مرکز تربیت مربی حرم مطهر حضرت معصومه را از مراکز برجسته کشوری توصیف کرد و ابراز داشت: این مرکز با بهره گیری از آخرین و پیشرفته‌ترین سبک‌های آموزش تربیت مربی در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: علوم قرآن و تفسیر، حدیث خوانی، شرح صحیفه سجادیه، شرح نهج‌البلاغه، سبک زندگی اهل‌بیت علیهم‌السلام، اخلاق و تربیت و اصول روابط اجتماعی قرآن، آئین همسرداری، فقه و احکام گاربردی، کلام و عقاید و دوره آموزشی مداحی معرفت محور از مهم‌ترین مؤلفه‌های آموزشی مرکز معارف قرآن و عترت در بخش معارف است.

حجت الاسلام سید احمد مشرف خاطر نشان کرد: در بخش پاسخگویی دینی نیز در چهار بخش اعتقادی، شرعی، تصحیح قرائت نماز و مشاوره تربیتی و خانواده و بیان احکام بین الصلاتین توسط اساتید برجسته حوزه علمیه، فعالیت های مختلفی در حال انجام است و خدمات متنوعی به مراجعین ارائه می شود.

مدیر کل معارف قرآن و عترت حرم کریمه اهل بیت(ع) اظهار داشت: در حوزه خدمات فرهنگی نیز، فعالیت هایی از قبیل اتاق عقد برای پیوند آسمانی زوج های جوان، پذیرش کاروان های زیارتی و ارائه خدمات از قبیل دوره های حضرت معصومه شناسی، معرفی مشاهیر و علمای مدفون درحرم و مسابقات کتابخوانی به طور مستمر در حال انجام است.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۴۳۰۰ زوج عقد خود را در اتاق های عقد حرم مطهر منعقد ساخته و زندگی مشترک خود را در جوار بانوی کرامت آغاز کرده اند و برای کاروان های زیارتی نیز در سال ۹۵ برای بیش از ۱۳۰ هزار زائر خدمات ارائه شده است و همچنین در خصوص مسابقات کتابخوانی نیز در سال گذشته ۱۵ مسابقه در راستای تشویق به فرهنگی کتابخوانی برگزار شده و بیش از ۲۸ هزار نفر شرکت کننده داشته است.

حجت الاسلام مشرف خاطر نشان کرد: در بخش معرفی الگوهای دینی و معرفی مشاهیر و علمای مدفون در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله نیز، کارگاه های معرفت افزایی در مقابر شهید مفتح، شهید شیخ فضل الله نوری و پروین اعتصامی به طور مستمر در حال انجام است.

وی افزود: برگزاری مراسمات ویژه بانوان در رواق حضرت خدیجه سلام الله علیها، از دیگر بخش هایی است که فعالیت های گسترده ای در آن انجام می شود و در سال ۹۵،برای بانوان ۲۷۵ برنامه اجرا شده و بیش از ۳۶ هزار نفر شرکت کننده داشته است.

حجت الاسلام مشرف در دامه با اشاره به فعالیت های بخش کودک و نوجوان گفت: فعالیت های این اداره در حوزه کودک و نوجوان متناسب با سن آن ها در رواق های کودک و نوجوان در واحد های مختلف اعم از مهد کودک برای کودکان زیر ۶ سال، رواق کودک برای کودکان بالای ۶ سال و رواق نوجوانان برای افراد بالا ۱۲ سال به طور هفتگی و روزانه در حال انجام است و در سال گذشته در این بخش بیش از ۵۰ هزار کودک و نوجوان پذیرش شده اند و برنامه های معرفتی برای آن ها ارائه شده است.