سرپرست سازمان اورژانس کشور اعلام کرد:

تداوم اقدامات اورژانس در طرح سلامت نوروزی در دور دوم تعطیلات نوروزی

به گزارش نویدتهران،سرپرست سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه تاکنون با هماهنگی هایی که با سازمان غذا و دارو صورت گرفته، تقاضا یا نیازی مبنی بر کمبود مشکلات دارویی گزارش نشده است، گفت: سازمان انتقال خون نیز اعلام کرده که تاکنون هیچگونه کمبودی از لحاظ ذخیره خون و فرآورده های خونی وجود نداشته است.

دکتر پیرحسین کولیوند درخصوص عملکرد اورژانس در طرح سلامت نوروزی گفت: سازمان اورژانس کشور طرح سلامت نوروزی را از تاریخ 24 اسفندماه 96 با 4900 دستگاه آمبولانس، 64 اتوبوس آمبولانس و 34 فروند بالگرد آغاز کرد.

وی درخصوص آمار ماموریت های اورژانس در این بازه زمانی افزود: تاکنون بیش از 105 هزار ماموریت توسط تیم اورژانس پیش بیمارستانی در سراسر کشور انجام شده که از این تعداد، 23831 ماموریت مربوط به حوادث ترافیکی و بیش از 81 هزار ماموریت نیز به انتقال بیمارانی با مشکلات قلبی، تنفسی و یا حوادث غیرترافیکی اختصاص دارد.

دکتر کولیوند ادامه داد: از مجموع ماموریت های مرتبط به حوادث ترافیکی، حدود 19870 نفر از هموطنانی که در حوادث آسیب دیده اند، به مراکز درمانی منتقل شده و تعداد 2200 نفر نیز در محل حادثه درمان شدند و از مجموع ماموریت های غیرترافیکی نیز تعداد 4800 نفر دچار مشکلات تنفسی ، 10 هزار نفر با مشکلات قلبی، 3400 نفر دچار مسمومیت های گوارشی و همچنین 433 مسمومیت ناشی از گاز مونوکسیدکربن بودند که به مراکز درمانی منتقل شدند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه ماهیت کار اورژانس حضور در محل حادثه و ارائه خدمات اولیه درمانی است، خاطرنشان کرد: اکثر مصدومان حوادث ترافیکی به نوعی آسیب می بینند که قابلیت پیشگیری داشته است و با توجه به اینکه دور دوم تعطیلات نوروزی آغاز می شود، رانندگان باید چند نکته ضروری را رعایت کنند تا دچار حادثه نشوند.

وی دراین خصوص ادامه داد: رانندگان عزیز باید توجه کنند که ساعت حرکت شان را به گونه ای تنظیم کنند که رانندگی در روشنایی روز باشد، بیش از 6 تا 8 ساعت رانندگی نکنند و هر یک ساعت 10 دقیقه به استراحت بپردازند.

دکتر کولیوند خاطرنشان کرد: با توجه به ازدیاد سفرها در ایام تعطیل رخداد حوادث ترافیکی نیز افزایش پیدا می کند، بنابراین هر شهروندی باید با رعایت نکات ایمنی متضمن جان خود و سایر هموطنان باشد، لذا بسیار مشاهده شده است که تعداد سرنشینان خودرو بیش از ظرفیت خودرو است و همین موضوع در برخی مواقع مسبب تصادف و واژگونی خودرو می شود که ماحصل آن به مصدومیت و کشته شدن سرنشینان می انجامد. مثلا در حادثه ای که طی 48 ساعت گذشته در یکی از جاده های کشور رخ داد، برخورد دو پراید با 12 مصدوم بود، بنابراین تعداد سرنشینان خودرو باید متناسب با ظرفیت خودرو باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از کمربند ایمنی شدت جراحات را کاهش می دهد و باید رعایت شود، تصریح کرد: اقدامات اورژانس در طرح سلامت نوروزی در دور دوم تعطیلات نوروزی هم برقرار است که در این راستا تمام بیمارستان ها دارای پزشک متخصص هستند، بررسی های میدانی توسط وزارت بهداشت درحال انجام بوده و همچنین با راه اندازی مرکز هدایت عملیات در نوروز 97، نمایندگان غذا و دارو، انتفال خون، اورژانس، درمان و بهداشت بر امور نظارت داشته و پیگیری ها انجام می شود.

سرپرست سازمان اورژانس کشور درخصوص تامین دارو و خون گفت: تاکنون با هماهنگی هایی که با سازمان غذا و دارو صورت گرفته، تقاضا یا نیازی مبنی بر کمبود مشکلات دارویی گزارش نشده و همچنین سازمان انتقال خون نیز اعلام کرده که تاکنون هیچگونه کمبودی از لحاظ ذخیره خون و فرآورده های خونی وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه مردم شماره 115 و 190 را به خاطر بسپارند، گفت: استان های تهران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و اصفهان استان هایی هستند که بیشترین مراجعات اورژانس را داشته اند.

وی درخصوص انتقال مصدوم توسط بالگرد گفت: تاکنون 101 ماموریت توسط اورژانس هوایی در طرح سلامت نوروزی صورت گرفته است که 182 نفر به مراکز درمانی منتقل شده اند که از این تعداد 126 نفر در حوادث ترافیکی دچار مصدومیت شده اند.

دکتر کولیوند درخصوص بازرسی های بهداشت محیط تصریح کرد: در بازدیدهای بهداشت محیط بیش از دو میلیون 270 هزار بازرسی از اماکن تهیه غذا و اماکن اقامتی به عمل آمده که طی این بازرسی ها 26 هزار مرکز به مراجع قضایی معرفی شدند و بیش از 8600 مرکز نیز توسط مراجع قضایی پلمپ شدند.
وی در مورد ایستگاه های سلامت نوروزی گفت: در طرح سلامت نوروزی بیش از 385 ایستگاه سلامت نوروزی راه اندازی شده است که تاکنون 178 ماموریت در این ایستگاه ها انجام شده و این ماموریت ها عموما به مراجعانی که دچار مسمومیت های گوارشی شده یا به بیماری های داخلی، تنفسی و قلبی عروقی دچار هستند، اختصاص دارد.