امیرعبداللهیان :

تداوم آرامش نیازمند اراده جهانی است

%d8%b9%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87%db%8c%d8%a7%d9%86دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل با یادآوری قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه، گفت: قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه کمک به بحث مبارزه با تروریسم است.
حسین امیرعبداللهیان در حاشیه نشست علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه، ۱۲ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه، افزود: قطعنامه ای که در حمایت از آتش بس در سوریه صادر شد یک اقدام موثر در راستای تکمیل روند سیاسی و کمک به بحث مبارزه با تروریسم به شمار می رفت که نفس این حرکت قابل تمجید است.

به گزارش نویدتهران،وی ادامه داد: نقش روسیه و همراهی ترکیه در این مسئله بسیار مهم است و می تواند تا حد زیادی تعیین کننده باشد اما اگر یک اراده جدی بین‌المللی در ورای این مسئله وجود نداشته باشد می توان از عدم تضمین صحبت کرد.

آمریکایی ها رفتار حساب شده و سنجیده ای در مبارزه با تروریسم اتخاذ نکرده‌اند

امیرعبداللهیان تاکید کرد: از سوی دیگر علی رغم اینکه آمریکایی‌ها قطعنامه را وتو نکردند هنوز نقش شان در بازی با کارت تروریسم نقش دوگانه ای به شمار می رود لذا یک عامل عدم تضمین، رفتار آمریکا است که همواره نشان داده اند بدعهدی می‌کنند و رفتار حساب شده و سنجیده ای در مورد مبارزه با تروریسم اتخاذ نکرده‌اند که در راستای مصالح منطقه باشد و عمدتا منافع خود را درنظر گرفتند در عین حال باید به این مجموعه نگرانی ها رفتار غیر سازنده عربستان سعودی و برخی از دوستان عربستان سعودی در منطقه را اضافه کرد.

وی افزود: به نظر می رسد ضمن اینکه این مهم اقدام و شروع مثبتی به شمار می رود اما برای تضمین بیشتر برای این قطعنامه نیازمند اقدامات بیشتری هستیم.

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل در مورد برگزاری نشست قزاقستان و ماهیت آن افزود: طبیعی است که این نشست دارای مقدماتی بود که مقدمه نخست آن پیروزی بر تروریست ها در حلب است که موضوع مهمی به شمار می رود و باید از این منظر به مردم و دولت سوریه تبریک گفت.

تداوم ثبات و آرامش در سوریه نیازمند اراده جهانی است

وی افزود: مقدمه دیگر این مسئله آتش بس است که قطعنامه سازمان ملل نیز از آن حمایت کرده که این ها بستر مناسبی را فراهم کرده‌اند تا بتوان در نشست قزاقستان که در سطح سران برگزار می شود گام های جدی تری را برای تحقق راهکار سیاسی در سوریه دنبال کرد اما شخصا گمان می‌کنم که این گام‌ها امیدبخش است اما نگرانی‌های جدی همچنان برای برقراری ثبات و آرامش در سوریه وجود دارد که تضمین لازم را باید اراده جهانی بپردازند.

امیرعبداللهیان درباره اوضاع یمن نیز تاکید کرد: تحولات سوریه در موضوع یمن اثر مثبتی دارد اما نکته مهم آن است که تجاوز سعودی‌ها به یمن باعث شد که تروریست‌ها در یمن به ویژه جنوب آن به طور فزاینده ای افزایش یابد.

موفقیت راه حل سیاسی در سوریه می تواند به عنوان یک الگو برای یمن بکار گرفته شود

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل گفت: نکته قابل توجه آن جاست که هرگونه موفقیت در راه حل سیاسی در سوریه در دو موضوع مبارزه با تروریسم و تقویت روند سیاسی می تواند به عنوان یک الگو مورد توجه کنشگران منطقه ای و بین المللی برای تمرکز بر راه حل سیاسی در یمن قرار گیرد.