وزیر دفاع در چهارمین همایش بین المللی طب نظامی:

تحریم های غیر انسانی آمریکا در تأمین دارو و نیازهای اولیه ملت ایران

به گزارش نویدتهران،امیر سرتیپ حاتمی گفت: تحریم هایی آمریکا بر خلاف اصول اساسی حقوق بشری و غیر انسانی است. آنها حتی در فرایند تهیه داروها و نیازهای اولیه انسانی ملت ما نیز مانع تراشی می کنند و اگر امروز ملت ها و کشورهای جهان در برابر چنین قانونگریزی ها و قانون شکنی ها ایستادگی نکنند ما شاهد ظهور دوباره هیتلرها وصدام حسین های جدیدی در جهان خواهیم بود.

امیر سرتیپ حاتمی در مراسم اختتامیه «چهارمین کنگره طب نظامی آسیا پاسفیک» که با حضور هیئت‌های پزشکی نظامی ۳۰ کشور جهان در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما با تشکر از حضور هیئت های پزشکی نظامی گفت: ایران، سرزمین محقق شده رویاهای بزرگ بشری است. سرزمینی که با تاریخ کهن و فرهنگ غنی خود اولین منشور حقوق بشری، که مملو از ارزش های والای انسانی ، احترام به نوع بشر و کرامت انسانی است، را تدوین کرده و سال های سال راهنمای اقدام و عمل حاکمان و ملت اش بوده است. ملتی که با پیروی از این اصول، آزادی را به مردمان هم عصر خود هدیه نمودند. حضورتان را در ایران، سرزمین پزشکان نام آور جهان ابن سینا، ذکریای رازی و ابونصر فارابی خوش آمد می گویم.
وزیر دفاع با اشاره به برگزاری چهارمین همایش بین المللی طب نظامی به عنوان رویداد مهم در جمهوری اسلامی ایران که با تاسی از ارزش های والای انسانی و بشری مورد تاکید دین مبین اسلام است، اظهار داشت: با کمال افتخار و حسن نیت میزبان شما هستیم تا بار دیگر همانند تاریخ پر افتخارمان، اراده و تمایل و تعهد دیرینه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران را به حفظ و ارتقاء ارزشهای بشری و جان انسان ها و ایجاد دنیای پرنشاط برای همه جهانیان اعلام کنیم.
وی با اشاره به ابعاد گوناگون برگزاری این همایش بیان کرد: برگزاری این کنگره در سرزمین پزشکان بزرگ جهان و در کشوری که در مکتب مردم آن، نجات جان انسانی به نجات همه مردم تعبیر می شود و یا بر اساس فرمایش بزرگانش که فرمودند : هر کس در برآوردن نیاز بیماری بکوشد خواه موفق شود و یا نشود، گناهانش پاک می شود و همانند کسی است که تازه از مادر زاده شده است، نشان دهنده دانستن قدر و منزلت اهداف متعالی این کنگره و اقدامی ارزشی برای نشان دادن اهمیت انسان ها در جهان پر از جنگ و خشونت امروز، توسط جمهوری اسلامی ایران است.
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و ملت ما یکی از بزرگ ترین قربانی های جنگ های نابرابر، غیر انسانی و ناجوانمردانه از بمب های شیمیایی و سلاح های ممنوعه بوده است گفت: با گذشت بیش از سه دهه ، خانواده های ایرانی به شکل های متنوعی با آثار این پدیده شوم و متاثرکننده، مواجـــه می باشند و از آن زجر می کشند. از طرفی سامانه درمانی کشور ما هزینه های بسیارسنگینی را برای درمان و مراقبت مصدومان این نوع سلاح ها تا کنون پرداخته و هم اکنون نیز در حال پرداختن است.
وی در همین زمینه تصریح کرد: در سالهای حملات شیمیایی صدام به ایران که بیش از ۵۷۲ مرتبه انجام شده است سازمان های بین المللی برای محکومیت این اقدامات سکوت کردند و برای جلوگیری از تکرار این نوع حوادث می بایست کشورهای دارای این نوع سلاح ها، ضمن پذیرش اشتباه خود ، خطاهای گذشته خود را جبران نمایند . هم چنین باید مجامع بین المللی بدون ملاحظات سیاسی با تولیدکنندگان، واگذار کنندگان و استفاده کنندگان این سلاح ها را محکوم وبا آنها برخورد جدی نمایند.
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مسیر همکاری های پزشکی با سایر کشورها گام های موثری برداشته است گفت: ما امروز سخاوتمندانه تمام توانمندی های طب رزم مان را در معرض نمایش و عرضه گذاشته ایم و نمی خواهیم کشورهای دیگر همانند ما بیش از صدهزار نفر جانباز و مصدوم و قربانی شیمیایی داشته باشند.
وزیر دفاع در ادامه تأکید کرد: معتقدیم همه بشریت باید دست در دست هم دهند و با کشورهایی که قصد دارند با قانون شکنی از سلاح های غیر متعارف و سلاح های ممنوعه استفاده کنند مقابله جدی نموده و مهم تر اینکه اجازه ندهیم برخی کشورها با یاغی گری دنیا را به سمت نزاع سوق دهند.
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی همواره نشان داده است دولتی مسئولیت پذیر ، خواهان و دوستار آرامش و صلح در جهان و پایبند به اصول حقوق بشری و تعهدات بین المللی است گفت:آمریکایی ها، ما را به دلیل انتخاب استقلال و سرزمین مان و به جرم آزادی تحریم می کنند. تحریم هایی که بر خلاف اصول اساسی حقوق بشری و غیر انسانی است. آنها حتی در فرایند تهیه داروها و نیازهای اولیه انسانی ملت ما نیز مانع تراشی می کنند و اگر امروز ملت ها و کشورهای جهان در برابر چنین قانونگریزی ها و قانون شکنی ها ایستادگی نکنند ما شاهد ظهور دوباره هیتلرها وصدام حسین های جدیدی در جهان خواهیم بود.
وزیر دفاع با اشاره به توانمندی ایران در خود کفائی در عرصه طب نظامی گفت: امروز موفق شدیم بسیاری از تجهیزات و وسایل پزشکی، آشکارسازها، دستگاه های هشدار دهنده ، تجهیزات محافظتی و دارویی را تولید کنیم و در این زمینه به خودکفایی رسیدیم و مایل هستیم این محصولات را در اختیار کشورها و سازمان های بین المللی قرار دهیم.
وزیر دفاع با اشاره به پایبندی جمهوری اسلامی ایران در تمام عرصه های بین المللی گفت: ایران اسلامی جدای از تولیدات صنعتی و تجهیزاتی، به تعهدات ، توافقنامه ها و کنوانسیون های بین المللی همانند معاهدات شیمیایی، میکروبی و هسته ای و نیز مقررات سازمان بهداشت جهانی پایبند بوده و به عنوان عضو فعال در عرصه بین المللی حضور و همکاری دارد.همچنین وزارت دفاع عضو کمیته ملی حقوق بشر دوستانه است و از این طریق با صلیب سرخ جهانی در زمینه عملیات بشردوستانه از جمله در اختیار قرار دادن تجربیات مین زدایی همکاری می نماید.
امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به همکاری جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها در عرصه مبارزه با سلاح های شیمیایی بیان کرد: در چند روز پیش از برگزاری این همایش، همکاران من موفق شدند با برگزاری دوره درمان مصدومان شیمیایی با کمک OPCW تجربیات درمانی جمهوری اسلامی ایران را برای برخی از اعضای سازمان منع سلاح های شیمیایی ارائه نمایند و پیش از آن نیز تاکنون ۱۰ نشست آموزشی، با توجه به تجربیات کشورمان در اختیار همه کشورها قرار داده شده است. از طرفی ما آمادگی داریم در صورت درخواست ICMM برای نظامیان جهان این دوره ها و آموزش ها را در ایران برگزار کنیم.