آیت‌الله العظمی نوری همدانی:

تجزیه کشورهای اسلامی از اهداف همیشگی دشمن است

به گزارش نویدتهران،حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: دوری از تعالیم اسلامی سبب تسلط دنیای استکبار بر کشورهای اسلامی‌شده و سیاست و منافع کشورهای غربی نیز در مناطق اسلامی متفاوت است و از همین رو نیز در هر کشوری هدف خاصی را دنبال می‌کنند، اما تجزیه یکی از راهکارهای همیشگی آن‌ها بوده است.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی ظهر امروز در دیدار ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه که در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، اظهار داشتند: مسئله میانمار تنها مشکل جهان اسلام نیست، بلکه درست از زمانی که استکبار جهانی بر کشورهای اسلامی تسلط پیداکرده‌اند هر روز شاهد بیشتر شدن مشکلات جهان اسلام بوده‌ایم.
ایشان دوری از تعالیم قرآن کریم را عامل بسیاری از مشکلات جهان اسلام دانستند و تصریح کردند: اگر امت اسلام به ندای وحدت‌بخش قرآن کریم تأسی پیدا کنند بسیاری از مشکلات کنونی آن‌ها از میان خواهد رفت.
استاد خارج فقه حوزه علمیه با تأکید بر منطق ظلم‌ستیزی دین مقدس اسلام خاطرنشان کردند: مرزهای تظلم خواهی اسلامی به مرزهای جغرافیایی محدود نیست و اسلام هر جا که مظلومی باشد در برابر ظالم از او حمایت خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی انحراف از تعالیم اسلامی را عاملی مهم در بروز مشکلات عدیده‌ امت‌های اسلامی دانستند و تصریح کردند: دوری از تعالیم اسلامی سبب تسلط دنیای استکبار بر کشورهای اسلامی‌شده و سیاست و منافع کشورهای غربی نیز در مناطق اسلامی متفاوت است و از همین رو در هر کشوری هدف خاصی را دنبال می‌کنند، اما تجزیه یکی از راهکارهای همیشگی آن‌ها بوده است.
ایشان ادامه دادند: 90 در صد مردم میانمار بودائی هستند و تنها 10 درصد مردم این کشور مسلمان هستند، اما آن‌ها همین مقدار را هم برنمی‌تابند چراکه آن‌ها از نفوذ و رسوخ اسلام هراس و ترس به دل دارند چراکه آن‌ها و همفکران غربی آن‌ها مشاهده کرده‌اند که اسلام در طول 4 قرن بسیاری از مرزهای کشورهای اروپایی و آسیایی را درنوردیده است.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی بابیان خاطره خود از 2 سال حضور خود در کشورهای اروپایی به‌عنوان نماینده امام راحل در ابتدای انقلاب اسلامی عنوان کردند: مردم کشورهای غربی به‌شدت در برابر تعالیم اسلامی استقامت می‌کنند و خود را قوم برتر می‌داند در حالی‌ که بسیاری از کشورهای مردم مشرق زمین در برابر اسلام متواضع هستند.
استاد خارج فقه حوزه علمیه با اشاره به مشکلات جان‌سوز مردم مظلوم میانمار تصریح کردند: منشأ تمام مشکلات غرب با اسلام منطق ویژه اسلام است بنابراین در برابر مشکلات میانمار نیز باید باشهامت و صراحت مواضع خودمان را بیان کنیم و به‌صرف سخن نیز بسنده نکنیم.
ایشان بابیان خاطرات خود از سفر اخیر به کشور لبنان تأکید کردند: اگر کشورهای اسلامی اتحاد خود را حفظ کرده بودند هرگز شاهد مشکلات کنونی در بین کشورهای اسلامی نبودیم همچنین علت اصلی مقاومت و پایداری مردم لبنان در کنار مرزهای رژیم غاصب صهیونیستی اتحاد تمام اقوام و مذاهب ساکن این کشور است.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی با انتقاد از اهدای جایزه صلح نوبل به رئیس‌جمهور میانمار عنوان کردند: هدف از اهدای چنین جوایزی پررونق کردن روحیه اسلام‌ستیزی در بین حاکمان کشورهای شرق آسیاست.
استاد خارج فقه حوزه علمیه با انتقاد شدید از مواضع برخی افراد در مورد همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق تأکید کرد: متأسفانه در شرایطی که باید اتحاد در بین مطبوعات کشور وجود داشته باشد برخی افراد از همه‌پرسی استقلال‌طلبان عراق و تجزیه این کشور حمایت می‌کند جای تأسف دارد.
وی بابیان مخاطرات ناشی از استقلال احتمالی اقلیم کردستان عراق ابراز کرد: اگر کردستان در عراق مستقل شود اسرائیل جدیدی در منطقه تأسیس می‌شود بنابراین باید در مقابل این طرح استکباری ایستادگی کرد.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر ضرورت ارتباط دولت با مراجع معظم تقلید بر لزوم اطلاع رسانی مراجع و بزرگان حوزه های علمیه در خصوص وقایع بین المللی و داخلی از سوی دولت تاکید کردند.