بیشتر بدانیم؛

تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو چیست؟

به گزارش نویدتهران،اطلاعاتی در مورد تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو منتشر می شود.
تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو چیست؟
تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو یکی از بیماری­های ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است که در کشور ما نیز دیده می­شود. آلودگی با این ویروس در دام­ها بیماری بالینی ایجاد نمی­کند با اینهمه ممکن است در انسان باعث مرگ شود. ایجاد خونریزی در بافت­های بدن یکی از نشانه­های بیماری در انسان است که در مراحل آخر بیماری اتفاق می­افتد. بیماری برای اولین بار در سال 1944 در منطقه کریمه در کنار دریای سیاه دیده شد و سپس در سال 1966 در کنگو شناسائی گردید و با نام بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مشهور شد.

توزیع جغرافیائی بیماری شامل چه مناطقی است؟
تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو درجنوب و شرق اروپا و مخصوصا کشورهای شوروی سابق، در سرتاسر منطقه مدیترانه، شمال­غرب چین، آفریقا، خاور میانه و شبه قاره هند گسترش دارد.

چگونه این بیماری منتقل می­شود؟
این بیماری به صورت معمول از طریق گزش کنه­هایی که از دام آلوده خونخواری کرده­اند و یا از طریق تماس مجروح با بافت­های دام­های آلوده در زمان کشتار دام، به انسان منتقل می­شود.
بنابراین کشتار دام­ها در کشتارگاه و رعایت اصول بهداشتی در هنگام کشتار نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری دارد.
انتقال بیماری از فرد بیمار به فرد دیگر نیز از راه­های مهم انتقال بیماری است.

نشانه های تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو چیست؟
همانگونه که اشاره گردید، بیماری در دامها بدون علامت می باشد ولی دوره کمون بیماری در انسان بستگی به نحوه انتقال ویروس دارد. متعاقب گزش کنه ها معمولا دوره کمون 3-1 روز و حداکثر 9 روز و متعاقب تماس با خون و یا بافت های آلوده6-5 روز و حداکثر 13 روز می باشد. بیماری بطور ناگهانی و با علائمی مانند سردرد، تب بالا، درد ناحیه پشت، درد مفاصل، درد معده، استفراغ، قرمزی چشم ها و صورت و گلو و نقاط خونریزی در سقف دهان آغاز می شود. علائم زردی نیز ممکنست بروز کند و در موارد شدید در خلق و خوی، حواس و ادراک نیز تغییراتی ایجاد می شود. در موارد پیشرفته بیماری لکه های بزرگ کبود رنگ روی بدن، خونریزی شدید از بینی و خونریزی های غیرقابل کنترل در نقاط تزریق را می توان دید.
در صورت عدم اقدام سریع برای درمان میزان مرگ و میر در این بیماری می­تواند بسیار بالا و به حدود 30% و حتی بالاتر از 50% برسد.

تشخیص تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو چگونه است؟
تشخیص آزمایشگاهی موارد مشکوک به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو باید در آزمایشگاه کاملا مجهز و با درجه ایمنی زیستی بسیار بالا انجام شود.

چه کسانی و چگونه در معرض این بیماری قرار دارند؟
همانگونه که گفته شد این بیماری از طریق کنه­ها و یا بافت­های آلوده حیوانات به انسان منتقل می­شود. بنابراین دامداران، قصاب­ها، کارکنان کشتارگاه­ها، تکنسین­های دامپزشکی و دامپزشکان در معرض بیشترین خطر قرار دارند و باید احتیاط بیشتری بنمایند. با توجه به اینکه بیماری می­تواند از انسان بیمار به پرستاران آنها نیز منتقل شود لذا پرستاران باید در هنگام پرستاری از بیماران، موارد بهداشتی را کاملا رعایت نمایند.

جلوگیری از بیماری
1 – با اقدام علیه کنه­ها و سمپاشی دامداری­ها و حمام دادن دام­ها، با کنه­ها مبارزه کرده و دام های خود را عاری از کنه نگه دارید.
2 – از تماس با دام­هایی که آلوده به کنه هستند اجتناب نمایید.
3 – دام­ها را در کشتارگاه کشتار نمایید و از کشتار آنها در بیرون از کشتارگاه اجتناب کنید.
4 – نگهداری گوشت تازه به مدت 12 الی 24 ساعت در یخچال و ترد شدن آن (ایجاد جمود نعشی) باعث از بین رفتن ویروس­ها از جمله ویروس تب کریمه کنگو در گوشت می­شود. لذا قصاب­ها باید از ارائه گوشت تازه که جمود نعشی در آن اتفاق نیافتاده است به مشتریان اجتناب کنند.
با رعایت موارد مذکور می­توانید خود و خانواده­یتان را سالم نگه دارید و از پروتئین­های حیوانی سالم لذت ببرید.