دکتر لاریجانی در تشریح سفر سه روزه به پاکستان مطرح کرد؛

تبادل نظر کشورهای منطقه در حوزه امنیتی و اطلاعاتی

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت از سفر پاکستان از تبادل نظر رؤسای مجالس کشورهای منطقه در حوزه امنیتی و اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم خبر داد.
دکتر علی لاریجانی امشب (دوشنبه، ۴ دی ماه) پس از بازگشت از سفر سه روزه خود از کشور پاکستان و حضور در کنفرانس بررسی راهکارهای مبارزه با تروریسم در خصوص دستاوردهای این سفر گفت: موضوع آشفتگی در منطقه در طی دهه های اخیر سیر سعودی داشته که منشا اصلی آن هم روشن است از این رو نشستی با کشورهای منطقه جهت اتخاذ تدبیری برای طی این مسیر و مبارزه با تروریسم در پاکستان برگزار شد.

وی با بیان اینکه کشورهای روسیه، چین، ترکیه، افغانستان، ایران و پاکستان در این کنفرانس دور هم آمدند، تصریح کرد: رؤسای مجالس این کشورها نظرات خود را مطرح کردند تا در بعد برخوردهای امنیتی و ارتباطات اطلاعات و استفاده از تجربه در این سال ها به فهم مشترکی دست پیدا کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در خصوص توسعه روابط اقتصادی برای از بین بردن فقر و پیشبرد پروژه های بزرگ پیش رو مباحثی مطرح شد تا در کل همگرایی بین کشورهای منطقه برای سرمایه گذاری ایجاد شود.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: در صورت تقویت اراده ها صلح و آرامش در منطقه تحقق می یابد، در نشست مذکور نیز بیانیه ای در نهایت منتشر شد که نتایج را ملموس تر می سازد، همچنین مقرر شد جهت جلوگیری از انجام اقدامات مقطعی و ادامه کار اجلاس بعدی در تهران و در سال آینده برگزار شود.

وی ادامه داد: حسن دیگر این کنفرانس این بود که کشورهایی که گاهی با یکدیگر مناقشاتی نیز داشتند دیدگاه های خود را مطرح کنند، ما نیز با رؤسای مجالس حاضر در این نشست صحبت کردیم به خصوص روابط اقتصادی و پروژه های بین دو کشور پیگیری خواهد شد.

دکتر لاریجانی یادآور شد: با رئیس مجلس روسیه نیز دیدار و در خصوص پیگیری پروژه های راه آهن و انرژی بین دو کشور صحبت شد البته با روسیه کمیته مشترکی برای پیگیری پروژه ها تشکیل دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با پاکستان زمینه های همکاری داشتیم اما گره هایی وجود داشت لذا با برگزاری جلسات متعدد مکانیزمی برای حل و فصل آن ها در نظر گرفته شد، کشورهای دیگر نیز با همکاری اقتصادی موافق بودند لذا مقرر شد زمینه های اقتصادی افزایش یابد.

دکتر لاریجانی افزود: در مجموع با دولت پاکستان، روسیه، ترکیه و چین روابط سیاسی بالا است و رایزنی های مختلف وجود دارد اما با توجه به پیچیدگی های موجود در منطقه ، همکاری مجموعه کشورها می توانند مفید واقع شوند./