آیت الله العظمی مکارم در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه؛

تا امکان دارد حوزه علمیه را باید حضوری تشکیل داد

به گزارش نویدتهران، اولین حوزه علمیه به دست پیامبر اسلام گشوده شد و بر اولویت برگزاری کلاس ها به صورت حضوری با رعایت دستور العمل های بهداشتی تاکید کردند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی امروز در آیین بازگشایی حوزه های علمیه در پیام تصویری با تبریک آغاز سال حوزه، گفتند:اولین حوزه علمیه به دست پیامبر اسلام(ص) گشوده شد.

ایشان افزودند: آیه ۱۲۲ سوره توبه با صراحت بیان می کند که پیامبر (ص)دستور تشکیل حوزه علمیه دادند. خداوند دستور داد،‌که عده ای در مدینه تعلم در دین پیدا کنند و زمانی که مجاهدان به سوی آنها بازگشتند، به آنان تعلیم دهند.

معظم له بیان کردند: تعلیم پیامبر(ص) و امام علی(ع) در مسجد صورت می گرفت که این مساله تا زمان امام باقر و امام صادق(ع) ادامه داشت که حوزه علمیه شیعه گسترش عظیم پیدا کرد. پس از این حضرات مرحوم شیخ طوسی اولین نفری بودند که حوزه علمیه نجف را تاسیس کردند و در سایر شهرستان ها این روند توسعه یافت و سپس این حوزه در قم تشکیل شد.

این مرجع تقلید تصریح کردند: این میراث بزرگ، از زمان پیامبر اکرم(ص) برای ما باقی مانده است. حوزه علمیه سند افتخار ما است. اگر حوزه علمیه نباشد، اسلام به تدریج محو می شود.

معظم له بیان کردند: سه موضوع مهم را در حوزه امروز نباید فراموش کرد. امروز شرایط بسیار سختی است. اگر می توان حوزه را به شکل حضوری و لو کم، برگزار شود، باید اینکار انجام شود . خود بنده تصمیم گرفتم که دروس با ۱۰ نفر تشکیل و ضبط شود. این دروس باید با رعایت همه شئونات بهداشتی دنبال شود. اگر این این روند نشد نوبت به حوزه مجازی می رسد. پس تا امکان دارد حوزه علمیه را باید حضوری تشکیل داد.

ایشان اظهارکردند: نکته دوم اینکه اگر حوزه هم مجازی شد، روی حضور و غیاب دقت بسیاری انجام شود. نباید کلاس ها به شکلی برگزار شود که قید و بندی برای حضور وجود نداشته باشد.

معظم له یادآورشدند: نکته سوم این است که مسایل اخلاقی در حوزه های مجازی کمرنگ نشود. طلاب باید در کلاس های مجازی یا حضوری حتما روی شرح احادیث و مسایل اخلاقی تمرکز داشته باشند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان کردند: حوزه علمیه به دو عنصر علم و اخلاق استوار است. همانگونه که علم باید در حد اعلی باشد، تقوا و اخلاق نیز باید در حد اعلی باشد.

این مرجع تقلیدی گفتند: بنده از صمیم دل برای همه شما دعا می کنم و مسئول حوزه های علمیه کشور و شورای عالی حوزه را دعا می کنم که در این شرایط سخت آبروی حوزه علمیه را حفظ کنند.

معظم له بیان کردند: در شهرستان ها نیز باید مدیران حوزه علمیه شهرستان ها با همین برنامه ها خودشان را هماهنگ کنند و چنان شود که در آن شهرها هم مثل قم حوزه علمیه حضوری در صورت امکان و اگر امکان ندارد با رعایت همه موازین بهداشتی و آموزشی و اخلاقی کلاس ها برگزار شود.

ایشان گفتند: دعای امام زمان(عج) نیز شامل حال حوزه های علمیه است.