اصغر احمدی خبرداد:

تایید صلاحیت ۲۳۶ داوطلب انتخابات میاندوره‌ای مجلس

رئیس ستاد انتخابات کشور: از مجموع ۲۸۷ داوطلب انتخابات میاندوره‌ای مجلس دهم در چهار حوزه انتخابیه، صلاحیت ۲۳۶ نفر تایید شد.
به گزارش نویدتهران، اصغر احمدی در نشست خبری که بعد از ظهر امروز در محل ستاد انتخابات وزارت کشور در همین باره برگزار شد، تصریح کرد: همچنین صلاحیت ۳۳ داوطلب رد شد و ۱۸ تن نیز انصراف از حضور دادند.

وی افزود: بر اساس جدول زمانبندی رد صلاحیت شدگان به مدت چهار روز از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ اسفند فرصت دارند تا در صورت لزوم شکایت خود را به هیئت های عالی نظارت استان تسلیم کنند.

دلیل قانونی رد صلاحیت افراد به آنها اعلام می شود
رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: هیئت های اجرایی موظفند با استناد به بندهای قانونی به داوطلبان اطلاع دهند که رد صلاحیت آنها بر اساس کدام ماده قانونی است.

اصغر احمدی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به برگزاری انتخابات میان دوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۴ حوزه انتخابیه ، تصریح کرد: از ۸ اسفند کار تشکیل هیئت های اجرایی و ثبت نام آغاز شد که پس از اتمام مهلت مقرر، در بیست و چهارم اسفند بررسی صلاحیت داوطلبان در این حوزه ها پایان یافت.

وی با اشاره به استعلام از مراجع چهارگانه درخصوص ۲۸۷ تن از داوطلبان انتخابات میان دوره ای مجلس گفت: در مجموع مراکز چهارگانه ۶۰ مورد مستندات و مدارک را در اختیار وزارت کشور قرار دادند و ما نیز آن را به هیئت های اجرایی ارسال کردیم.

احمدی ادامه داد: از مجموع ۶۰ مورد مستندات ارسالی سوابق نامزدها از مراکز چهارگانه، ۲۹ مورد از سوی نیروی انتظامی، ۲۸ مورد از وزارت اطلاعات و ۳ مورد نیز از سوی دادستانی کشور برای وزارت کشور ارسال شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در تشریح اعلام نتایج تعیین صلاحیت داوطلبان میان دوره ای مجلس به تفکیک هر حوزه انتخابیه گفت: در حوزه انتخابیه اهر و هریس از مجموع ۴۶ داوطلب، ۴۵ نفر مرد و یک زن ثبت نام کردند که در نهایت ۴۲ نفر تأیید صلاحیت و ۳ نفر نیز به حکم قانون رد صلاحیت شدند.

احمدی درخصوص حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر از آذربایجان شرقی نیز افزود: از مجموع ۵۹ نفر ثبت نام، ۵۷ تن مرد و ۲ نفر زن بودند که در نهایت صلاحیت ۵۶ نفر مورد تأیید قرار گرفت، یک نفر رد صلاحیت شد و دو تن نیز انصراف دادند.

وی ادامه داد: در حوزه انتخابیه اصفهان از ۱۳۱ داوطلب، ۱۲۲ نفر مرد و ۹ نفر زن ثبت نام کردند که در مجموع صلاحیت ۹۶ نفر تأیید شد، ۲۳ نفر رد صلاحیت شدند و ۱۲ نفر دیگر نیز انصراف دادند.

رئیس ستاد انتخابات کشور درخصوص حوزه انتخابیه بندر لنگه، بستک و پارسیان نیز تصریح کرد: از مجموع ۵۱ داوطلب نمایندگی ۴۲ تن مرد و ۲ نفر زن ثبت نام کردند که صلاحیت ۴۱ نفر تأیید شد، ۶ نفر رد صلاحیت شدند و همچنین ۴ نفر نیز انصراف دادند.

احمدی خاطر نشان کرد: براساس قانون رد صلاحیت شدگان می توانند در مهلت مقرر به هیئت های نظارت استان شکایت کنند و این هیئت ها نیز با کسب نظر هیئت مرکزی شورای نگهبان بررسی صلاحیت افراد را مجدداً بررسی خواهند کرد که در نهایت نتایج نیز اعلام خواهد شد.

وی افزود: همچنین اگر صلاحیت افراد از سوی هیئت مرکزی شورای نگهبان نیز رد شود رد صلاحیت شدگان می توانند به شورای نگهبان شکایت کنند.

احمدی با اشاره به دستور آغاز عملیات انتخاب شوراهای اسلامی شهر و روستا از روز ۳۰ اسفندماه، گفت: از روز ۳۰ اسفندماه و به مدت ۷ روز فرمانداران و بخشداران سراسر کشور آماده ثبت نام از داوطلبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین آغاز رسمی کار انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از روز ۲۲ فروردین ماه سال ۹۶ خواهد بود.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین درخصوص نتایج استعلام از مراجع چهارگانه و چگونگی استناد به مستندات این مراجع از سوی هیئت های اجرایی نیز گفت: اسناد مراکز چهارگانه از سوابق افراد الزاماً به معنای رد و یا تأیید صلاحیت داوطلبان نیست بلکه این موضوع در حوزه
اختیارات هیئت اجرایی است تا این اسناد را با مفاد قانون تطبیق داده و درباره صلاحیت داوطلبان تصمیم بگیرند.

وی افزود: همچنین هیئت های اجرایی موظفند به استناد بندهای قانونی این موضوع را که رد صلاحیت داوطلبان مصداق کدام ماده قانونی است به افراد اطلاع دهند.

احمدی در ادامه به جلسه نهایی بعدازظهر امروز درخصوص انتخابات الکترونیکی اشاره کرد و گفت: به لحاظ سخت افزاری امکانات وزارت کشور برای پوشش تمامی شعب کافی نیست لذا با توافقی که با هیئت نظارت مجلس داشتیم مقرر شد تا فقط در شهرهایی که تعداد نمایندگان شورای شهر آنها بین ۷ تا ۹ تن باشد از صندوق الکترونیکی استفاده شود.

وی افزود: همچنین برگزاری انتخابات الکترونیک در روستاها را فعلاً ضروری نمی دانیم.