مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران:

تامین ذخایر درسه ماه سخت پیش رو، نیازمند همت سازمان انتقال خون و مردم است

به گزارش نویدتهران،مدیر عامل سازمان انتقال خون در وبیناری با حضور معاونان و مدیران کل ستادی و استانی نقشه راه و رویکردهای سال 1401 را با توجه به رویدادها و ضرورتهای این سال اعلام کرد.

دکتر مصطفی جمالی در این وبینار با اشاره به اهمیت و ویژگی خاص ایام پیش رو گفت: معمولا روزهای پایان سال و مشغله و ترافیک ناشی از آن، آغاز تعطیلات عید و ماه مبارک رمضان و موجهای همه گیری کرونا چهار پیک کاهش اهدای خون است که متاسفانه در وضعیت کنونی هر چهار موقعیت با هم مقارن شده اند.
وی افزود: برای اینکه ماموریت اصلی سازمان که تامین خون سالم و کافی در کشور است بتواند به خوبی انجام شود ضرورت دارد تا برنامه ریزی و همت مناسبی از سوی ستاد سازمان انتقال خون و مراکز استانی اعمال شود تا بتوانیم این سه ماه پر از ریسک را بدون کاهش ذخایر خونی و مشکلات ناشی از آن پشت سر بگذاریم.

دکتر جمالی با مروری بر شاخص ها و ضرورت های هنر مدیریت در سازمان انتقال خون و مراکز استانی گفت: شناخت وضع موجود و فرصت ها و تهدید های ثابت و مقطعی، توجه به وضع موجود اعتبارات، ذخایر روزانه خون و وضعیت کارکنان به طور مستمر از ضروریات مدیریت است تا مدیر بتواند قدرت تحلیل داشته باشد.

وی با تاکید بر فرصت ها و موقعیت های بومی و منطقه ای هر استان گفت: خلاقیت نیز شاخص دیگری است که از سوی مدیران می تواند کارگشا باشد.

دکتر جمالی با تاکید بر نقش روابط عمومی و دفتر جذب اهدا کنندگان و برنامه ریزی قوی برای جلب مشارکت و همکاری مردم و نگهداری اهدا کنندگان خون و استمرار گفت: برخی از استانها با تلاشی خلاقانه توانسته اند از ظرفیت نیروهای داوطلب و تبلیغات شهری توجه مردم را به اهدای خون جلب کنند که استان تهران در این زمینه تجربه موفقی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت عدالت در توزیع امکانات، افزایش بهره وری و ریسک پذیری حساب شده برای استفاده از روشهای متفاوت در عملکرد و تفویض اختیار به مدیران میانی برای اجرای صحیح جزییات گفت: رابطه مناسب با دستگاه های نظارتی و حضور فعال مدیران استانی در جلسات استان راه مناسبی است برای به دست آوردن نظر مثبت سازمانهای مرتبط و تامین بودجه از استانداری.

وی مدیران استانی را به تعامل با بخش خصوصی و دولتی در استان دعوت کرد و افزود: حفظ و امانت در بیت المال از خط قرمزهای مهم این سازمان است که باید نسبت به آن حساسیت ویژه داشته باشیم و عدول از آن قابل گذشت نیست و از شما توقع دارم نسبت به منافع سازمانی و عدالت در عملکردحساس باشید و با شجاعت از آن دفاع کنید و در زمینه شایسته سالاری و منافع سازمانی با قدرت ظاهر شوید و ما نیز ازاین عملکرد دفاع خواهیم کرد.

وی از مدیران استانی خواست تا وضعیت ذخایر خون را مشخص و نیاز متوسط سه ماه پیش رو را محاسبه کنند و برای به دست آوردن این میزان با احتساب 10 درصد بیشتر برنامه ریزی دقیق انجام دهند و طی این سه ماه که چهار مقطع کاهش اهدای خون با یکدیگر تلاقی کرده است تمامی تلاش خود را به خرج دهند و لحظه ای تعلل نکنند.
وی با تاکید بر اهمیت اولویت دادن به تامین نیازها و مطالبات کارکنان گفت: طی سه ماهه پیش رو همه باید با حد اکثر ظرفیت تلاش کنیم.

دکتر جمالی از تمامی پزشکان و مدیران و کارکنان ستاد مرکزی و استانی خواست تا در فرایند تامین خون مراکز اهدای خون را یاری دهند و در صورت نیاز کارکنان آموزش ببینند تا بتوانند در بخشهای مختلف این فرایند کمبودها را طی زمان یاد شده پوشش دهند.

وی با تاکید بر اهمیت عملکرد کارکنان و ارزشیابی دقیق و موثر آن گفت: به زودی سیستم ارزشیابی سازمان باید به نحو بهینه تغییر کند تا هر یک از کارکنان طبق عملکرد خود دیده شوند تا با انگیزه کار کنند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: در این سه ماه باید شبانه روز در صحنه باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت هماهنگی و تعامل صد درصدی دفتر جذب و روابط عمومی گفت: طبق یک برنامه متشکل باید فرهنگسازی و جذب اهدا کنندگان برای تکمیل ذخایر خون در تمام کشور انجام شود و استانها از ظرفیت های بومی و خاص خود نیز در این زمینه استفاده کنند.