دكتر جهانگيري در جلسه شوراي عالي آب تاكيد كرد:

تامين آب شرب مردم سراسركشور از مهمترين اولويت‌هاي دولت است

%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c

معاون اول رییس جمهور از وزارت نیرو خواست طرح‌های اولویت دار مرتبط با تأمین آب شرب در استان سیستان و بلوچستان و سایر استان‌ها که وضعیت مشابه دارند را به طور جدی پیگیری کند.
جلسه شورای عالی آب ،به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور وزیر نیرو برگزار شد.
دکتر “اسحاق جهانگیری” در این جلسه با اشاره به گزارشات ارائه شده از وضعیت آب استان سیستان و بلوچستان و مشکلات مردم این استان برای تأمین آب شرب، گفت: مردم این استان از نظر تأمین آب شرب در وضعیت نامناسبی قرار دارند و باید کاری کنیم که از این وضعیت خارج شده و دغدغه آن‌ها نسبت به تأمین آب شرب برطرف شود.
به گزارش نوید تهران وبه نقل از وزارت نیرو (پاون)،وی همچنین با اشاره به سفر چندی پیش خود به استان فارس و طرح مشکلات مرتبط با کمبود آب در جلسه شورای اداری این استان، مشکل کمبود آب در استان فارس را جدی ارزیابی و بر ضرورت توجه ویژه وزارت نیرو برای رفع دغدغه‌های این استان تاکید کرد.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه موضوع آب و محیط زیست جزو موضوعات اصلی و محوری در برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۶ کل کشور قرار دارد، از وزارت نیرو خواست طرح‌های اولویت دار مرتبط با تأمین آب شرب در استان سیستان و بلوچستان و سایر استان‌ها که وضعیت مشابه دارند را به طور جدی پیگیری کند.
رییس شورای عالی آب، پیشنهادات ارائه شده از سوی وزارت نیرو و استاندار سیستان و بلوچستان برای حل مشکلات تأمین آب شرب این استان را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به مشکلات مشابه در استان فارس، خواستار تشکیل جلسه ای با حضور وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور شد تا پیشنهادات و راهکارهای حل مشکل کمبود آب در این استان‌ها و راهکارهای تأمین مالی برای اجرای این پیشنهادات را مورد بررسی قرار دهند و در جلسه آتی شورای عالی آب ارائه کنند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش رییس سازمان هواشناسی کشور از وضعیت استان‌ها و شهرهایی که در سال ۹۵ در معرض تنش آبی قرار دارند، تصریح کرد: تأمین آب شرب مورد نیاز مردم سراسر کشور از مهم‌ترین اولویت‌های دولت است و لازم است وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف دو هفته، پیشنهادات و راهکارهای اجرایی برای حل مشکل تأمین آب شرب در استان‌هایی که با بحران مواجه هستند را تدوین و ارائه کنند.
در ابتدای این جلسه رییس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از تحلیل بارش و دمای هوای کشور از ابتدای مهر تا ۱۳ دی ماه سال جاری ارائه کرد و به تشریح پیش بینی آن‌ها برای سه ماهه اسفند ۹۵ تا اردیبهشت ۹۶ پرداخت.
در گزارش سازمان هواشناسی کشور، وضعیت استان‌ها و شهرهای در معرض تنش آبی در سال ۹۵ تشریح و گزارشی در خصوص اقدامات اجرایی صورت گرفته و نتایج این اقدامات ارائه شد.
نماینده معاونت امور آب و آبفا وزارت نیرو نیز در این جلسه گزارشی از سیمای منابع آب استان سیستان و بلوچستان، وضعیت موجود و راهکارهای حل مشکلات کمبود آب ارائه کرد و به تشریح وضعیت استان از منظر کشاورزی، وضعیت و اهداف کمی سدهای استان و وضعیت آب قابل برنامه ریزی ابلاغی در استان پرداخت.
استاندار سیستان و بلوچستان هم ضمن بیان چالش‌ها و تنگناهای آبی استان، جمع آوری روان آب‌ها، جلوگیری از تبخیر آب، برق دار کردن چاه‌های آب و ایجاد شبکه آب شرب را به عنوان پیشنهاداتی برای رفع دغدغه‌های مردم استان درخصوص کمبود آب مطرح کرد.
در این نشست رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به وضعیت تالاب هامون و آسیب‌ها و تهدیدات ناشی از آسیب‌های زیست محیطی این تالاب برای مردم استان سیستان و بلوچستان، گفت: برای حل مسائل تالاب هامون مطالعاتی انجام شده است که باید در کارگروه تخصصی شورای عالی آب بررسی و پس از تصویب برای اجرا ابلاغ شود.
در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و استانداران سیستان و بلوچستان و فارس نیز حضور داشتند، مقرر شد وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه ای در خصوص پیشنهادات اولویت دار برای رفع دغدغه‌های آب شرب استان‌های سیستان و بلوچستان و فارس، مطالعات صورت گرفته درباره تالاب هامون و نیز سایر استان‌هایی که در معرض تنش آبی قرار دارند برگزار و نتایج این جلسه را در نشست آتی شورای عالی آب مطرح کنند.