دکتر لاریجانی در نشست مشترک با همتای بلژیکی:

تأکید بر همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با بحران میانمار و جنگ در یمن

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دغدغه مشترک تروریسم بین ایران و بلژیک گفت: همکاری بین‌المللی برای مقابله با بحران میانمار و جنگ در یمن باید افزایش یابد.
دکتر علی لاریجانی امروز (شنبه، ۲۵ شهریور ماه) در نشست مشترک با رئیس مجلس نمایندگان بلژیک اظهار داشت: خوشحالیم میزبان رئیس پارلمان بلژیک و همراهان ایشان هستیم؛ ایران و بلژیک روابط اقتصادی با سابقه طولانی دارند که در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفت و آمدهای پارلمان ایران و بلژیک افزود: در سال گذشته نیز رئیس سنای بلژیک به ایران آمدند لذا این رفت و آمدها از گذشته وجود داشته است.

وی در خصوص مذاکره امروز با رئیس پارلمان بلژیک گفت: در این مذاکره در مورد محورهای توسعه ایران در آینده به خصوص درباره ۶ محور استراتژیک مصوب در قانون برنامه ششم توسعه و زمینه سرمایه گذاری ایران در کشورهای دیگر صحبت شد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: همچنین در خصوص زمینه همکاری‌های گسترده‌تر به ویژه در مورد بحران های منطقه‌ای و تروریسم به عنوان دغدغه مشترک ایران و بلژیک بحث و بررسی شد که این مورد نیازمند همکاری‌های بین‌المللی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بحران میانمار به عنوان مسئله دردآور همه انسان‌ها و ملت‌ها و جنگ در یمن در این جلسه مطرح شد؛ همچنین در مورد مذاکرات بیشتر بین دو کشور در زمینه حقوق بشر و ارتقاء زمینه‌های اقتصادی تأکید شد.

وی ادامه داد: همچنین موافقت شد تا در توسعه روابط پارلمانی، تجاری، اقتصادی بین دو کشور و همکاری بیشتر برای برقراری صلح و امنیت در جهان گام‌های اساسی برداشته شود.

رئیس پارلمان بلژیک: معتقد به همکاری بین‌المللی در زمینه مبارزه با تروریسم هستیم/ لزوم رفع موانع بانکی برای همکاری‌های اقتصادی

زیکفرید براک رئیس مجلس نمایندگان بلژیک نیز ضمن خوشامدگویی به اعضای پارلمان ایران و خبرنگاران و خرسندی از دعوت وی به کشور ایران گفت: امروز در جلسه مذاکره با رئیس مجلس ایران موضوعات مهمی مورد بحث قرار گرفت به خصوص به روابط دو جانبه بین ایران و بلژیک که به میانه قرن نوزدهم باز می‌گردد اشاره و بر همکاری این دو کشور به خصوص در دوره پسابرجام و برنامه‌ریزی در این راستا تأکید شد.

وی افزود: تلاش‌ها در جهت ارتقاء مناسبت‌ها نسبت به گذشته باید ارتقاء یابد، همچنین برنامه دولت و مجلس ایران برای بهبود و پیشبرد اهداف اقتصادی در این کشور بنا نهاده شده که موفقیت‌آمیز خواهد بود.

براک ضمن خرسندی از تأکید رئیس مجلس ایران بر نقش بخش خصوصی به عنوان موتور محرک اقتصاد گفت: ما اروپایی‌ها با تمامی سیاست‌ها و دیدگاه‌های کشور آمریکا موافق نیستیم لذا در مسیر خود عمل خواهیم کرد، در واقع تأکید داریم دفتر اتحادیه اروپا در ایران تأسیس شود تا مشکلات بین دو کشور رفع گردد.

رئیس مجلس نمایندگان بلژیک با تأکید بر حل مشکلات بانکی تصریح کرد: هر دو طرف باید تلاش کنند موانع بانکی برطرف شود در غیر این صورت تجارت بین دو کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

براک با اشاره به تشکیل کمیته‌ای در پارلمان بلژیک جهت بررسی اجزای مختلف تروریسم گفت: امروز در مذاکره با رئیس مجلس ایران در مورد حفاظت از کشورهای خود در برابر تروریسم بحث شد، در واقع برای مبارزه با تروریسم نیازمند همکای‌های بین‌المللی هستیم، در این زمینه پلیس بلژیک در بالاترین سطح با پلیس ایران مذاکره داشته‌اند.

وی همچنین در مورد حقوق بشر افزود: در این خصوص نیز توافقاتی حاصل شد تا حقوق بشر در چارچوب حقوقی بنا نهاده شود، در واقع مشکلات حقوق بشر در پارلمان بلژیک نیز وجود دارد که باید برطرف شود.

براک با ابراز خرسندی از توافقات بین دو کشور گفت: بر مبنای مفاد حقوق بشر فرهنگ و سنت ایرانی قابل احترام است ما نیز به آن احترام گذاشته ضمن اینکه علاقمندیم با فرهنگ و سنت ایرانی بیشتر آشنا شویم.

رئیس مجلس نمایندگان بلژیک با یادآوری دیدار امروز صبح با رئیس جمهور گفت: دیدار امروز با رئیس جمهور و رئیس مجلس ایران برای افزایش همکاری بین دو کشور مناسب بوده ضمن اینکه ما آمادگی لازم برای ارتقاء همکاری‌ها را داریم.