دکتر لاریجانی :

بیکاری درد عمومی برای کشور است

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش کشاورزی مورد حمایت مجلس است، گفت: راه مجاهدانه باید در بخش تولید و رشد سرمایه‌ گذاری مد نظر باشد.
دکتر علی لاریجانی در جریان سفر به استان فارس در همایش بزرگ عاشوراییان شهرستان اقلید اظهار کرد: همایش عاشوراییان در ماه محرم یادآور یک نهضت بزرگ است و از این جهت شما این حادثه را تکریم می‌کنید تا در بین ملت این حرکت مجاهدانه تداوم داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری همایش بزرگ عاشوراییان ادامه داد: استعدادهای خوبی در شهرستان اقلید حضور دارند که می‌توان به تلاوت زیبای قرآن کریم توسط یک نوجوان اهل این منطقه اشاره کرد.

دکتر لاریجانی افزود: علما و وعاظ در خصوص نهضت حسینی در جلسات آشنایی پیدا کرده‌اند و مردم نیز با حماسه عاشورا عمیقاً آشنا هستند اما این حادثه بزرگ ابعاد گوناگونی دارد بنابراین برگزاری این همایش‌ها ضرورت دارد.

وی تصریح کرد: سؤال این است که چرا بعد از رحلت پیامبر (ص) در فاصله کمی، فرزندش را با آن وضعیت به شهادت رساندند؛ این موضوع ساده‌ای نیست.
رئیس نهاد قانونگذاری اظهار کرد: انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی (ره) به ثمر نشست و با رهبری مقام معظم رهبری ادامه پیدا کرده و حدود 40 سال از این انقلاب گذشته و مجاهدت‌های شهدا مانند شهید حججی نشان می‌دهد که حرکت مجاهدانه در کشور زنده است و با وجود مشکلات، مردم به انقلاب تعلق‌خاطر دارند.

دکتر لاریجانی گفت: سؤال این است که آیا امام حسین (ع) راه دیگری نداشت؟ به طور مثال نمی‌توانست توافقی را انجام دهد یا راه دیگری را در پیش بگیرد که با آن وضعیت روبرو نشود؟ بعد از رحلت پیامبر (ص)، معارف دینی در سطوح عمیقی نبود و حواس‌ها جای دیگری می‌رفت و کشورگشایی‌هایی انجام شد؛ درحالی که مسلمانان آمادگی نداشتند و این باعث شده بود که آنها متأثر از فرهنگ‌هایی باشند.
وی افزود: در آن دوران معاویه پوسته‌ای از اسلام برجای گذاشته و حقیقت آن را از بین برده بود. علیه امام علی (ع) دشنام می‌دادند و حتی احادیث را نیز از بین می‌بردند؛ به نحوی که دستگاه سلطنت‌مأبانه‌ای از اسلام بر جای مانده بود و بعد از این زمان، یزید نیز آن ظاهری که از اسلام باقی مانده بود را از بین برد و امور خلاف شرع انجام می‌داد. بنابراین جامعه‌ نیاز به حادثه‌ای داشت تا از درون منقلب شود و چارچوب‌های ذهنی ایجاد شده را به هم بریزد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در آن زمان به راحتی بیعت با حضرت مسلم (ع) را مردم کوفه شکستند؛ بنابراین رهنمود شدن مردم به راه صحیح نیاز به یک انقلاب داشت، حادثه عاشورا بسیار مهم است به دلیل اینکه با اقدامات اصلاحی جزئی، در آن زمان جامعه متحول نمی‌شد و عاشورا معجزه‌ای ایجاد کرد که اصلاحات عمیق صورت گرفت.

دکتر لاریجانی ادامه داد: حادثه عاشورا و خطبه‌های حضرت زینب (س)، جامعه را متحول کرد و بعد از آن قیام‌‌های متفاوتی انجام شد و عاشورا جامعه را منقلب کرد و برای آیندگان نیز مؤثر بود و حرارتی در قلوب مؤمنین ایجاد کرد که همچنان پابرجاست.

وی افزود: پیروان امام حسین (ع) در ماه محرم، یاد، راه و فکر امام (ره) را دنبال می‌کنند و در این‌گونه همایش‌ها مردم با ذکر و یاد امام حسین (ع) و برگزاری مراسم‌ها در این راستا فهم بهتری از زندگی امروز خود پیدا می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدون مجاهدت، موفقیت ممکن نیست، گفت: جامعه ما اهل مجاهدت و شهادت است و بر اساس فرمایشات حضرت رسول (ص) و امام علی (ع) اگر کسی لباس جهاد را از تن بیرون بیاورد، لباس ذلت بر تن کرده است.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: اصلاحات واقعی در جامعه باید از عقبه مجاهدت برخوردار باشد؛ ممکن است اصلاحات در زمان‌هایی در بخش‌هایی مانند امنیت، دفاع و اقتصاد باشد.

وی ادامه داد: برای اصلاحات اقتصادی به مدیریت مجاهدانه نیاز است و شرایط اقتصادی بدون برنامه و گذشت به حرکت مجاهدانه متحول نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معضل بیکاری یک درد عمومی برای کشور است، افزود: باید در بخش تولید و سرمایه‌گذاری اقدامات مجاهدانه، انجام و بستر سرمایه‌گذاری فراهم شود.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه شهرستان اقلید مستعد پیشرفت است، گفت: مشکلاتی در بخش جاده‌ای در شهرستان اقلید وجود دارد که باید جاده تعریض شود، اما زمینه‌های خوبی نیز برای جهش اقتصادی در این شهرستان وجود دارد.