دکتر لاریجانی در بدو ورود به فرودگاه تهران:

بین‌المجالس آسیایی بر افزایش همکاری‌های اقتصادی تمرکز دارد

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت بالای بین‌المجالس آسیایی گفت: دولت‌های آسیایی باید به سمت اجرای پیمان‌های پولی و همکاری‌های بانکی بروند.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه پنجشنبه، ۸ آذرماه پس از بازگشت از سفر خود به استانبول ترکیه که به منظور حضور در یازدهمین مجمع عمومی اتحادیه مجالس آسیایی صورت گرفته بود در بدو ورود به فرودگاه تهران درباره دستاوردهای این سفر گفت: این سفر که تنها ۲۴ ساعت به طول انجامید برای شرکت در مجمع بین المجالس آسیایی بود که متشکل از برخی کشورهای آسیایی از جمله کشورهای مهمی همچون روسیه، چین، پاکستان و هندوستان است.

دولت‌های آسیایی به سمت اجرای پیمان‌های پولی و همکاری‌های بانکی بروند

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: پیش از این نیز جلساتی تحت عنوان کمیته های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی برگزار و بررسی های خوبی در این حوزه ها صورت گرفته بود.

وی در ادامه با بیان اینکه تمرکز کار بین المجالس آسیایی بر همکاری های اقتصادی است، عنوان کرد: پیشنهادهای خوبی در این حوزه مطرح شد که دولت ها باید به سمت اجرای آن بروند که پیمان های پولی و همکاری های بانکی یکی از مهم ترین این مسائل است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بعد از اجرای تحریم های آمریکا نسبت به کشورهای مختلف در ذهن بسیاری از کشورها این نکته به وجود آمده که باید راه های دیگری پیدا کنند لذا روی پیمان های پولی میان کشورهای آسیا در حال بحث و بررسی جدی هستند تا به ضابطه جدیدی برسند.

تأکید بر ضرورت همکاری‌های آسیایی در حوزه انرژی

وی در ادامه در خصوص همکاری ها در حوزه انرژی اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش زیادی از انرژی دنیا در منطقه آسیا است، همکاری ها در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است همچنین در این نشست ها درباره استفاده از فناوری میان کشورها و همکاری های محیط زیستی بحث های متنوعی صورت گرفت تا از ظرفیت کشورهای آسیایی استفاده شود.

دکتر لاریجانی همچنین به گفت و گوهای دو جانبه خود با رؤسای مجالس ترکیه و روسیه اشاره و بیان کرد: در دیدارهایی که با هیأت های پارلمانی روسیه و ترکیه داشتیم در زمینه همکاری های اقتصادی و برخی سرمایه گذاری ها بحث شد که پیگیری های خوبی نیز صورت گرفته بود.

ارائه راهکارهایی برای افزایش همکاری‌ها و رفع موانع توسعه روابط در دیدار با هیأت‌های پارلمانی ترکیه و روسیه

رئیس قوه مقننه ادامه داد: جلسات مشترکی میان دو پارلمان ایران و روسیه برگزار می شود که بر این اساس گزارشی از پیگیری های نشست های دو سال گذشته در بلگراد ارائه شد که طی آن مشخص شده بود دو طرف در چه حوزه ای می توانند همکاری داشته و سرمایه گذاری کنند همچنین پیشنهادات جدیدی هم ارائه شد.

وی افزود: هیأت پارلمانی ترکیه نیز درباره فرصت هایی که می تواند باعث افزایش همکاری ها و رفع موانع توسعه روابط شود صحبت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه بین المجالس آسیایی ظرفیت کارهای مهمی را خواهد داشت، خاطرنشان کرد: توقف ما در ترکیه کوتاه بود اما هیأتی که از نمایندگان مجلس در این کشور حضور دارند تا ۲ روز آینده که این اجلاس ادامه دارد، در جلسات مختلف آن شرکت می کنند.