بیشتر بدانیم؛

بیماری آلزایمر چیست؟

به گزارش نویدتهران،بیماری آلزایمر را اولین بار روانپزشک آلمانی به نام آلویز آلزایمر در سال ۱۹۰۶ میلادی معرفی کرد.دراین مطلب به تعریف وعلل بروز ودرمان آن اشاره می کنیم.

بیماری آلزایمر چیست؟
بیماری آلزایمر شایع ترین نوع دمانس، با شروعی تدریجی و پیشرفتی مداوم است که به تدریج حافظه و تواناییهای ذهنی دیگر مانند تفکر، تکلم، ادراک، استدلال و قضاوت فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و او در انجام وظایف روزانه زندگی با مشکل مواجه می‌شود.

دمانس چیست؟
برای آنکه بدانیم آلزایمر چیست باید دمانس را بشناسیم. در دمانس با نوعی اختلال کلی اکتسابی در شناخت مواجهیم که پیش رونده و برگشت ناپذیر است. معمولا افت حافظه نشانه ای است که سبب مراجعه فرد به پزشک می‌شود و علاوه بر آن نقائصی در چندین قلمرو شناختی مانند قدرت تفکر، تکلم، قضاوت، استدلال و ادراک دیده می شود.

آسیب شناسی بیماری آلزایمر
بین سلول های مغزی این بیماران رسوبات پروتئینی به نام پلاک های آمیلوئید ایجاد می گردد. این پلاک ها نه تنها مانع از ارتباط بین سلول های عصبی می شود، بلکه باعث تخریب سلول های اطراف خود نیز می شود. علاوه بر پلاک های آمیلوئید، کلافه های پیچیده دیگری با نام کلافه های نوروفیبریلری در سلول های عصبی مغز به وجود می آید. ازدیاد و رشد این ترکیب نیز باعث معدوم شدن سلول های مغزی می شود. کاهش سطح بعضی از موادشیمیایی که پیام ها را بین سلول های عصبی منتقل می کند نیز باعث از بین رفتن ارتباط بین سلول ها می گردد. تمام این موارد باعث کوچک شدن و آتروفی مغز می شود.

روشهای تشخیص بیماری آلزایمر
تشخیص این بیماری توسط پزشک و با بررسی تاریخچه سلامت بیمار و انجام برخی معاینات جسمانی/ روانی و آزمایشهایی چون، سی‌تی اسکن، ام آر آی ، نوار مغزی، آزمایش مایع نخاع و یا آزمونهای روانشناسی انجام می پذیرد.

اثرات بیماری آلزایمر
پس از اینکه متوجه شدیم آلزایمر چیست باید اثرات بیماری آلزایمر را بشناسیم. معمولاً روند آسیب مغز در این بیماری از حافظه کوتاه مدت شروع می شود و سپس با درگیر شدن قسمتهای مختلف مغز، طیف وسیعی از علائم متفاوت ایجاد می‌شود که می‌توان آنها را در سه گروه کلی طبقه بندی نمود:

اختلالات شناختی
ضعف در حافظه و فراموش نمودن مطالب
اختلال در زبان ( بیان و یا درک کلمات)
اختلال‌ در تفکر(بروز هذیان، آسیب در تفکر انتزاعی و …)
ناتوانی در قضاوت و استدلال
اختلال در جهت‌یابی و وقوف به زمان و مکان
اختلال ‌در تصمیم‌گیری و حل‌ مسئله
اختلال در یادگیری مطالب جدید
کاهش توجه و تمرکز
اختلال ‌خواندن، نوشتن‌ و محاسبه
اختلالات خلقی/ روانی
آشفتگی و بی‌ثباتی خلق و تحریک‌پذیری
ترس و اضطراب، افسردگی و یا دلمردگی
از دست دادن لذتها وعلائق گذشته،
ضعیف تدریجی عواطف
شکاکی، سوءظن، بدبینی‌ و بی‌اعتمادی
بی خوابی و آشفتگی خواب
خندیدن و گریستن یکباره ‌و بی‌دلیل
اختلالات رفتاری
رفتار آشفته ‌و غیر قابل پیش بینی
بی‌قراری ‌و پرسه‌زدن بی‌هدف و یا بی‌حرکت یکجا نشستن
سرگردانی و خارج شدن از منزل و گم شدن
پرخاشگری و رفتار تهاجمی، لجبازی و مخالفت ورزی
وابستگی شدید به مراقب (او چون سایه شما میگردد)
غروب زدگی (افزایش بیقراری در هنگام غروب)
بروز رفتارهای وسواس گونه
تکرار یک رفتار یا بیان یک عبارت به صورت مکرر
برداشتن وسایل دیگران، اختلال در رفتارهای جنسی
تغییر تدریجی شخصیت بیمار
مخفی و انبار نمودن وسایل یا خوراکی ها
کاهش ‌تعادل‌ فیزیکی و مهارت‌های‌ حرکتی ‌و هماهنگی میان آنها در راه ‌رفتن، غذاخوردن، لباس‌ پوشیدن ، استحمام
بروز رفتارهای بازداری نشده و ناپسند

درمان بیماری آلزایمر
درمان بیماری آلزایمر از جمله مواردی است که تحقیقات گسترده ای بر روی آن در حال انجام است.

به موازات پیشرفتهای علم پزشکی و تحقیقات جدید به خصوص در سالهای اخیر، چشم اندازهای تازه ای از امید برای درمان بیماری آلزایمر ؛ به وجود آمده است. اما در حال حاضر فرآیند درمان بیشتر به معنای کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری و همچنین کنترل علائم و اختلالات روانی و رفتاری ناشی از آن می باشد.

مراجعه به دو پزشک متخصص یعنی روانپزشک (اعصاب و روان) و متخصص مغزواعصاب در جهت دریافت درمان دارویی توصیه می گردد. به علاوه می توانید در کنار درمان دارویی از درمان تکمیلی و روش های غیردارویی همچون روان درمانی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، هنر درمانی (به ویژه موسیقی، نقاشی و حرکات ریتمیک)، ماساژدرمانی، رایحه درمانی(عطر اسطوقدوس، پوست لیمو) هومیوپاتی(درمان با داروهای گیاهی) و یا اکسیژن درمانی استفاده نمایید.

انجام برخی فعالیتها نیز مانند ورزش، پیاده روی، آوازخواندن، تحریک حواس پنجگانه از طریق محرکهای خوشایند و … می توانند در تعدیل هر چه بیشتر علائم بیماری به شما کمک نمایند.

برگرفته از:انجمن آلزایمر ایران