اسماعیلی:

بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند

به گزارش نویدتهران، سخنگوی قوه قضاییه گفت: در مرخصی که اعطا شد، بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند. از سوی دیگر در رابطه با بهداشت و تامین امنیت و سلامت زندانیان اقدامات بسیار خوبی با همکاری وزارت بهداشت انجام شده است. می‌توانم ادعا کنم که شرایط نگهداری زندانیان امنیتی به مراتب مناسب‌تر از شرایط نگهداری سایر زندانیان است؛ اما وظیفه خود می‌دانیم که همه زندانیان حداکثر استفاده از تسهیلات زندان را بویژه در این شرایط ببرند.
گفت‌وگوی خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه سه شنبه سیزدهم اسفند ماه برگزار شد. وی در ابتدای این گفتگوی خبری گفت: متاسفانه امروز جامعه ما شاهد شیوع ویروس کرونا و ابتلای جمعی از شهروندان به این ویروس منحوس است.

اسماعیلی افزود: تلاش جامعه پزشکی و پرستاری به عنوان مدافعان سلامت کشور جای تقدیر و تشکر دارد، کار این عزیزان امروز نمونه بارز جهاد در راه خدا است. امروز به پاس این خدمات ارزشمند، عزت جامعه پزشکی و پرستاری ما روزافزون و اعتماد مردم ما به این قشرزحمتکش تقویت شده و قطعا لطف و عنایت خدای متعال شامل حال آن‌ها بوده و خواهد بود.

اسماعیلی افزود: در همین جا لازم است برای همه هموطنان اعم از کسانی که مبتلای به این بیماری شده‌اند و همچنین سایر هموطنان عزیزمان آرزوی صحت و سلامت و عافیت و تندرستی داشته باشم.

وی اظهار کرد: از مردم عزیز و فهیم ایران اسلامی به نوبه خودم تقاضا می‌کنم که توصیه‌های جامعه پزشکی را به صورت جدی مراعات کنند تا بتوانیم با کمک و همیاری یکدیگر شر این ویروس را از سر ایران اسلامی کوتاه کنیم.

اسماعیلی عنوان کرد: نشست خبری اینجانب به لحاظ این وضعیت و به جهت احترام به ضوابط و مقررات اعلامی از ناحیه پزشکان و مراعات صحت و سلامت یکایک عزیزانی که در این محفل حضور پیدا می‌کردند، با حداقل حضور خبرنگاران برگزار شده است. ان‌شاالله با برطرف شدن شرایط موجود تلاش خواهیم کرد به سیاق سابق و بلکه گسترده‌تر در خدمت مردم عزیز و جامعه خبری کشور باشیم.

وی تصریح کرد: ایام مبارک ماه با برکت رجب، ماه عبادت و راز و نیاز و زیارت است، توصیه پزشکان محترم بر این است که مسافرت انجام نشود و اجتماعات تشکیل نگردد. زیارت حرم اهل بیت (ع) به فرصت دیگری موکول گردد.

وی گفت: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در کنار قوای دیگر و همگام با جامعه پزشکی و ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، در ایام اخیر اقدامات ویژه‌ای را در دستور کارخود قرار داده است که به لحاظ دغدغه‌های ذهنی که برای مردم عزیزمان در بخش‌های مختلف بوجود آمده است، لازم می‌دانم فهرست اجمالی این اقدامات را اشاره کنم.

اسماعیلی اضافه کرد: برای حفظ سلامت همکاران قضایی و اداری، دستورالعمل‌هایی در جهت‌های مراقبت‌های لازم در محیط اداری و قضایی صادر شده است که اجرای آن کمک شایانی به سلامت همکاران خواهد کرد.

وی با بیان اینکه چهارمین اقدام دستگاه قضایی صدور بخشنامه متناسب سازی فرآیند رسیدگی‌ها با شرایط امروز جامعه است گفت: ما در قوه قضائیه خودمان را خدمتگزار مردم می‌دانیم و خدمت بی منت انجام می‌دهیم، به دنبال این هستیم که اولاً کار تعطیل نشود، اما عوارضی نیز برای همکاران و مراجعین به مراجع قضایی نداشته باشد.

اسماعیلی تصریح کرد: با دستور ریاست قوه قضاییه، روز گذشته از ناحیه معاون اول قوه قضاییه بخشنامه‌ای به کلیه واحد‌های قضایی و اداری صادر شد.

وی گفت: همکاران با تلاش و زحمت دادرسی‌ها را انجام می‌دهند و از آن‌ها به ویژه در اهتمام در رسیدگی‌ها خصوصا در دو ماهه اخیر در اجرای دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های معوق تشکر می‌کنم.

اسماعیلی اضافه کرد: در بخشنامه مورد اشاره اعلام شد، رسیدگی‌هایی که امکان آن وجود دارد به صورت غیر حضوری انجام شود. اصحاب پرونده به جای حضور در مراجع قضایی مطالب و سخنان خود را در قالب لایحه به دادگاه‌ها بفرستند و دادگاه‌ها در موعد مقرر با دقت در مطالعه محتوای پرونده و مستندات موجود و لوایحی که اصحاب پرونده ارسال می‌کنند امر دادرسی را انجام دهند، در خارج از وقت اداری رسیدگی به پرونده‌های معوق با استفاده از دور کاری انجام شود و علاوه بر آن از هرگونه احضار و جلب غیر ضرور در این ایام اجتناب شود.

اسماعیلی تصریح کرد: همچنین تاکید شد همکاران قضایی تا جایی که برای آن‌ها امکان پذیر است با استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیک و سامانه‌های پیام کوتاه اطلاع رسانی‌های مناسب به اصحاب پرونده داشته باشند که هیچ دغدغه‌ای برای شهروندان در فرایند رسیدگی به وجود نیاید.

وی اضافه کرد: پنجمین اقدامی که در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته است اهتمام جدی، برخورد صریح و قاطع برخورد بازدارنده و مناسب نسبت به پرونده‌های احتکار و کسانی است که در این ایام با سودجویی اقلام دارویی و درمانی مورد نیاز شهروندان را احتکار کردند، لذا ابلاغ شد که بدون اغماض و در اسرع وقت به پرونده‌های تشکیل شده در این حوزه رسیدگی شود، ان‌شاالله این اقدام انجام خواهد شد.

بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه در پاسخ به سئوال خبرگزاری میزان مبنی بر اینکه در خصوص سلامت زندانیان بویژه زندانیان امنیتی از جمله در مورد خانم نازنین زاغری، هنگامه شهیدی و ندا ناجی و ضیا نبوی شایعات زیادی به گوش می‌رسد وضعیت سلامت این زندانیان به چه صورت است، گفت: در مرخصی که اعطا شد، بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند. از سوی دیگر در رابطه با بهداشت و تامین امنیت و سلامت زندانیان اقدامات بسیار خوبی با همکاری وزارت بهداشت انجام شده است.

وی ادامه داد: در مورد افرادی که اسم بردید باید اشاره کنم که خانم نازنین زاغری بررسی کردیم که در سلامت کامل بسر می‌برد. فضا سازی شد و دیروز نیز او با خانواده تماس داشت و سلامتی خود را به خانواده اعلام کرد، اما فضایی ایجاد می‌شود و وقتی این فضا تکذیب می‌شود و خبر سلامتی اعلام می‌شود دیگر کسی این خبر سلامتی را منتشر نمی‌کند.

اسماعیلی تصریح کرد: برخی دیگر از زندانیان هم در حال حاضر در بیرون هستند و داخل زندان نیستند. در مورد یک نفر دیگر نیز ضمن اینکه بررسی کردیم و در سلامت کامل بسر می‌برد، مقدمات اعطای مرخصی به او هم فراهم شده است و ظرف امروز و فردا به مرخصی خواهد آمد.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه سلامت همه زندانیان برای قوه قضاییه اهمیت دارد، گفت: می‌توانم ادعا کنم که شرایط نگهداری زندانیان امنیتی به مراتب مناسب‌تر از شرایط نگهداری سایر زندانیان است؛ اما وظیفه خود می‌دانیم که همه زندانیان حداکثر استفاده از تسهیلات زندان را بویژه در این شرایط ببرند.

اسماعیلی درپاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری میزان مبنی بر اینکه مرخصی این ۵۴ هزار زندانی مربوط به چه بازه زمانی است، گفت: از روز صدور بخشنامه ریاست قوه قضاییه یعنی از هفته گذشته تا امروز، بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی اعزام شدند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی برخورد قوه قضائیه با برخی افراد که در بقاع متبرکه اقدام به حرکات غیرمتعارف می‌کنند، گفت: متاسفانه شاهد کسانی هستیم که در این روز‌ها به انحای مختلف احساسات مردم را جریحه دار می‌کنند، برخی شایعه سازان با بزرگنمایی، برخی با ساختن اخبار کذب و جعلی و برخی با اقداماتی که موجب تشویش اذهان عمومی و وهن مقدسات است. در همه این زمینه‌ها دستورات قضایی موکدی صادر شده است و برخورد‌های قضایی در دست انجام است.

وی افزود: در مورد افرادی که کلیپ‌هایی از آن‌ها در فضای مجازی منتشر شده بود که به نوعی اقدامات نامتعارف در مسیر زیارت اهل بیت (ع) انجام می‌دادند که اصلاً این قبیل از امور در فرآیند زیارتی ما تعریف نشده است و پخش این مطالب در فضای مجازی موجب مشوش شدن افکار عمومی بود که یک مورد در مشهد و یک مورد در قم شناسایی و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند و حتماً متناسب با اعمال و رفتار آن‌ها اقدام می‌شود.

بازداشت فردى که اقدام غیر متعارفی در حرم على ابن موسى الرضا (ع) انجام داده بود
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تقاضای وکلای دادگستری در خصوص کاهش تردد به اماکن قضایی جهت کاهش شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: قبل از اینکه وکلا تقاضایی داشته باشند در بخشنامه هفته قبل ریاست قوه قضاییه به آن اشاراتی شده بود و در بخشنامه دیروز نیز تصریح شده است که ما ضمن اینکه امر دادرسی را انجام می‌دهیم اغلب دادرسی‌ها را با بهره‌گیری از مستندات پرونده و لوایح اصحاب پرونده به صورت غیر حضوری برگزار می‌کنیم در نتیجه کاهش مراجعه اصحاب پرونده به واحد‌های قضایی را خواهیم داشت؛ و این موضوع مورد توجه قوه قضاییه بوده و حتما انجام می‌شود. گزارشات هفته قبل حکایت از این دارد که ورودی به واحد‌های قضایی در هفته گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است و با بخشنامه که روز گذشته صادر شد مطمئنیم حضور مردم در واحد‌های قضایی کاهش بیشتری خواهد داشت، ضمن اینکه همکاران ما آماده ارائه خدمت به مردم هستند.

ورودی زندان‌ها بیش از ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است

وی ادامه داد: همچنین در راستای بخشنامه کاهش ورودی زندانیان آماری که گرفتیم در این هفته در مقایسه با هفته قبل از صدور بخشنامه ورودی زندانیان بیش از ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است. هم با کاهش ورودی و هم با اعطای مرخصی مواجه بودیم و خوشبختانه اقدامات شایسته‌ای در این حوزه انجام شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نحوه برخورد قوه قضاییه با محتکران اقلام بهداشتی چگونه خواهد بود و در این ارتباط چند نفر دستگیر شدند و و آیا دادگاهی علنی برگزار خواهد شد یا خیر، گفت: کسانی که در این ایام و در حوزه مسائل دارویی و بهداشتی و درمانی دست به اعمال مجرمانه می‌زنند و مرتکب سودجویی‌های سیاه و کثیف می‌شوند، مطمئن باشند مردم ما از این مسیر عبور خواهد کرد؛ اما سودجویان لکه ننگ ابدی بر پیشانی‌شان خواهد ماند و سخت‌ترین مجازات در انتظار آن‌ها است.

وی ادامه داد: ما تا امروز در ارتباط با پرونده‌های مربوط به قاچاق تجهیزات پزشکی و به ویژه ماسک و دستکش پرونده‌های متعددی در این ارتباط تشکیل دادیم و افراد زیادی در این حوزه بازداشت شدند. ۱۱ پرونده از پرونده‌های اخیر احتکار لوازم و تجهیزات پزشکی در عرض یک هفته در دادسرای عمومی و انقلاب تهران منتهی به صدور کیفرخواست شد.

اسماعیلی افزود: این پرونده‌ها به دادگاه ارجاع شد و به عنوان اخلال در نظام مایحتاج عمومی مردم به شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلال در نظام اقتصادی ارجاع شده و به زودی و ظرف چند روز آینده جلسه دادگاه این متهمان در شعب ویژه به صورت علنی برگزار خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: قطعاً مجازات‌های سختی برای این افراد از ناحیه همکاران در نظر گرفته می‌شود و اسامی آن‌ها نیز اعلام خواهد شد. حسب مورد، تشخیص با دادگاه است که اگر مورد از مصادیق افساد فی الارض و صدر ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین به ارتشاء و اختلاس دانست مجازات اعدام وگرنه مجازات‌های طویل المدتی از پنج سال تا بیست سال برای مرتکبین این جرایم صادر خواهد شد و نتیجه آن نیز اعلام و مجازات نیز به شکل بازدارنده‌ای اجرا خواهیم کرد.

اسماعیلی افزود: در این پرونده‌ها بیش از ۵ میلیون ماسک شناسایی و توقیف شد و بلافاصله رسیدگی آن صورت گرفت. تجهیزات کشف شده در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت که توزیع شود و در اختیار نیازمندان قرار گیرد.

وی افزود: شب گذشته نیز با مجوز صادره از ناحیه دادستان شهرستان ری و با حضور سازمان اطلاعات سپاه انبار‌های احتکار کالا‌های پزشکی از جمله ۳۲ میلیون دستکش طبی کشف شد که این پرونده نیز به سرعت رسیدگی خواهد شد.

اسماعیلی تصریح کرد: نظارت بر امر توزیع کالا‌ها به عهده دولت است. ما تنها تولید را نباید انجام دهیم، شبکه توزیع ما شبکه معیوبی است و باید اشکالات شبکه توزیع برطرف شود و نظارت لازم بر توزیع انجام گیرد.

وی ادامه داد: شبکه واردات ما معیوب است. ادعا می‌شد کالا‌های وارداتی را از مبدا تا انبار‌ها رصد می‌کنیم و سامانه انبار‌ها فعال و این اطلاعات موجود است که در هر انباری چه کالایی داریم. در همین انباری که شب گذشته کشف شد اقلام پزشکی فراوانی موجود بود که حدوداً چهار پنجم آن‌ها کالای وارداتی بود. اگر این سامانه و این نظارت‌ها جدی بود می‌بایست نظام گمرکی ما و نظام نظارتی وزارت صمت ما می‌دانست این دستکش‌ها در چه تاریخی وارد کشور شده‌اند، در کدام انبار نگهداری می‌شوند و چرا توزیع نشده است.

اسماعیلی افزود: تاکید ما بر آن است که بخش‌های نظارتی وظیفه خودشان را انجام دهند و هر کجا نیازمند کمک دستگاه قضایی هستند مطمئن باشند دادسرا‌های عمومی و انقلاب ما آمادگی همکاری با آن‌ها را دارند.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد برخورد با اخلالگران نظام ارزی و اقتصادی اظهار کرد: متاسفانه در شرایط مختلف مواجه می‌شویم که افراد سودجو و فرصت طلب به دنبال کسب درآمد نامشروع و تجارت کثیف هستند. از جمله در حوزه ارز و مسائل پولی و بانکی که در برهه اخیر، با تلاش همکاران در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، ۳۷ نفر در ارتباط با اخلال در نظام ارزی بازداشت شدند که ۲۱ نفر آن‌ها کماکان در بازداشت هستند و ورود دستگاه قضا و بازداشت این دلالان سودجو در بازار ارز، ثباتی را ایجاد کرد که ما شاهد بازگشت نرخ ارز و سیر نزولی آن بودیم.

وی از صدور حکم تیمور عامری برکی خبر داد و بیان داشت: تیمور عامری برکی به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی تحمل بیست سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی، کاظم نجف آبادی فراهانی فرزند باقر به جرم اخلال در نظام ارزی به یازده سال حبس و ۵۰ ضربه شلاق و جزای نقدی، محمدحسین زندیه فرزند محمد به تحمل ۵ سال حبس و جزای نقدی، علی اصغر سلطانی گهر به تحمل شلاق و جزای نقدی، محمد شفیعی فرزند اکبر کارمند اداره صمت به تحمل ۵ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی، بابک حسینی فرزند قاسم به جزای نقدی و ضبط وجوه ناشی از فعالیت نامشروع، محکوم شده‌اند. همچنین سه شرکت دلفین آبی، بکاتجارت آبی و کشت و صنعت تکدانه سبر سبحان که فعالیت غیرمجاز در حوزه ارزی داشتند به انحلال و مصادره اموال محکوم گردیدند.

اسماعیلی در ادامه در پاسخ به سئوالی در مورد معوقات بانکی و برخورد‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است، گفت: وصول مطالبات معوق بانکی جزو برنامه‌های جدی قوه قضاییه است که هم با استفاده از اجرای ثبت و هم ظرفیت مراجع قضایی، ارقام قابل توجهی از بدهی بدهکاران عمده بانکی وصول شده است و به بانک‌ها عودت داده شده است و در این باره اراده جدی در برخورد با اخلالگران وجود دارد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه برخورد با اخلالگران ادامه دارد و ادامه خواهد داشت، تاکید کرد: اخلالگران بویژه اخلالگران حوزه دارویی مطمئن باشند مجازات بسیار سختی در انتظار آن‌ها خواهد بود و اگر کرونا عده‌ای را مظلومانه بیمار کرد، این‌ها در کمال ذلت و بی آبرویی مجازات خواهند شد.