سخنگوي وزارت بهداشت خبر داد:

بیش از یک میلیارد نفر در جهان به بیماری تراخم مبتلا هستند

به گزارش نویدتهران،سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حذف بیماری تراخم از کشور خبر بسيار مهمي است که با نامه رسمی رییس سازمان جهانی بهداشت به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به طور بین المللی مورد تایید و تاکید قرار گرفته است.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با اعلام این خبر گفت: تراخم شایعترین علت کوری و نابینایی عفونی در جهان و یکی از ۲۰ بیماری مهم عفونی مغفولی است که بیش از یک میلیارد نفر در جهان به آن مبتلا هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در کشور ما هم در چندین دهه گذشته حتی تا دو سوم روستاییان و يك سوم شهرنشینان به درجات مختلفی از این بیماری و کاهش دید مبتلا بودند و تعداد زیادی هم، بینایی خود را از دست می دادند، افزود: در چند دهه گذشته درخصوص مقابله با این بیماری، چهار گروه اقدامات درمانی شامل اقدامات بهداشتی محیطی مثل دسترسی به آب سالم و فاضلاب بهداشتی، اقدامات بهداشتی فردی و ارتقای سلامت خصوصا کودکان، درمان آنتی بیوتیکی وسیع و ارزان در دسترس مردم (مثلا در خانه های بهداشت برای این بیماری چشمی پماد تتراسیکین و آزیترومایسین به طور رایگان عرضه می شود) و جراحی در دسترس و باز ارزان پلک چشم مبتلا و جلوگیری از زخم قرنيه انجام شده است.

وی همچنین گفت: رییس سازمان جهانی بهداشت در نامه ای ضمن تقدیر از اقدامات چندین دهه اخیر در مقابله با بیماری تراخم، دستیابی به این موفقیت را به جمهوری اسلامی ایران تبریک گفته است.

سخنگوي وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص هزینه های درمانی گفت: پرداخت ها از جیب مردم در حوزه سلامت موضوع مهمی است. پرداختی از جیب مردم شامل هر نوع پرداختی است که در هنگام دریافت خدمات درمانی توسط خود مردم پرداخت می شود و بیمه های سلامت آن را جبران نمی کنند.

دکتر حریرچی در ادامه افزود: همچنین این درصد شامل حق بیمه پرداختی درمانی مردم نمی شود. در سال های ۸۸ تا ۹۱ پرداختی از جیب مردم ۵۴ تا ۵۸ درصد و به طور متوسط ۵۶ درصد هزینه های سلامت را تشکیل می داد، با اجرای طرح تحول سلامت پرداختی از جیب مردم به ۳۸٫۷ و ۳۸٫۱ در سال های ۹۳ و ۹۴ کاهش یافت.

وی در ادامه گفت: آماده شدن حساب های ملی سلامت مربوط به سال ۹۵ خبر بسیار مهمی است و اعلام می کنم که پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت در سال ۹۵ به ۳۵٫۲ درصد کاهش پیدا کرده است که دستاورد بسیار مهمی بوده و این امر با حمایت دولت و مجلس حاصل شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: کل هزینه های سلامت در سال ۹۵ شامل هزینه های بستری، سرپایی، بهداشتی، درمانی، تشخیصی و دارویی اعم از هزینه های انجام شده در بخش دولتی، خصوصی و خیریه و نیز تامین شده توسط خود مردم، دولت و بیمه ها برابر ۱۱۴۶۱۳ میلیارد تومان بوده است که ۳۵٫۲ درصد آن یا ۴۰۳۴۳ میلیارد تومان آن از جیب مردم تامین شده است.

دکتر حریرچی با اشاره به این که با توجه به رقم متوسط ۵۶ درصدی پرداختی از جیب مردم در سال های قبل از اجرای طرح تحول سلامت، این رقم در سال ۹۵ در مقایسه با درصد مشابه پرداختی چهار ساله مذکور، ۲۳۸۳۹ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است، گفت: اگر این رقم کاهش یافته را برای هریک از ۷۸ میلیون و ۱۶۶ هزار ایرانی سال ۹۵ حساب کنیم روشن می شود که هر ایرانی در سال ۹۵ برابر ۳۰۵ هزار تومان کمتر، از جیب در حوزه سلامت خرج کرده است که معادل ۲۵۴۰۰ تومان هزینه کمتر در هر ماه برای هر ایرانی می شود.

وی در ادامه افزود: به عبارت دیگر دولت و مجلس از طریق اجرای طرح تحول سلامت، حدود ۵۶ درصد یارانه نقدی ماهانه ۴۵۵۰۰ تومانی به مردم سوبسید و یارانه هدفمند در حوزه سلامت پرداخت کرده اند.

دکتر حریرچی با بیان این که باید توجه کرد که طبق قانون برنامه ششم، پرداختی از جیب باید در انتهای برنامه به زیر ۲۵ درصد کاهش پیدا کند. با رسیدن به این رقم میزان زیادی از هزینه های کمرشکن و فقرزای سلامت به میزان قابل قبول کاهش می یابد، افزود: برای پیشرفت بیشتر در این زمینه وزارت بهداشت علاوه بر سیاستگذاری و برنامه ریزی در مصرف بهینه منابع و ارتقای بهره وری، کماکان نیازمند همکاری بیشتر دولت و مجلس در تامین منابع و نیز اقدامات بیشتر بیمه ها برای کاهش و قطع رابطه مالی بیمار و پزشک است که این موضوع هم، مورد درخواست جدی جامعه پزشکی و هم مورد درخواست مردم است.