بیانیه‎ي پایانی سومین اجلاسیه‎ رسمی مجلس خبرگان رهبری«دوره پنجم»

به گزارش نویدتهران،مجلس خبرگان رهبری در پایان سومین اجلاسیه‎ي خود با گرامي‎داشت اعياد ارزشمند گذشته‎ي قربان و غدير؛ ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان را به ساحت مقدّس امام زمان «اروحنا فداه»، مقام معظّم رهبری«مدّظلّه العالی» و پیروان دلداده‎ي حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تسليت مي‎گويد و با اتّکاء به لطف لایزال الهی، خط مستقیم امامت و ولایت و پشتوانه‎ي مردم‎سالاری دینی، نکات زیر را مورد تأکید قرار می‎دهد:
بسم الله الرحمن الرحيم

مجلس خبرگان رهبری در پایان سومین اجلاسیه‎ي خود با گرامي‎داشت اعياد ارزشمند گذشته‎ي قربان و غدير؛ ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان را به ساحت مقدّس امام زمان «اروحنا فداه»، مقام معظّم رهبری«مدّظلّه العالی» و پیروان دلداده‎ي حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تسليت مي‎گويد و با اتّکاء به لطف لایزال الهی، خط مستقیم امامت و ولایت و پشتوانه‎ي مردم‎سالاری دینی، نکات زیر را مورد تأکید قرار می‎دهد:

۱. «عاشورا»، نماد مبارزه با ظلم و استکبار و «سیّدالشهداء(ع)»، الگوی برجسته‎ي انسانیّت در همه‎ي عرصه‎هاست. در این الگو، مبنا، بازگشت به ارزشهای اصیل اسلامی است. حضرت امام«قدّس الله نفسه الزّکیه» نیز بر اين اساس و با پشتیبانی مردم، قیام خود را آغاز کرد و اصلِ «ولایتِ فقیه» در دوران غیبت را از مهجوریت رهانید، انقلاب را به پیروزی رساند و جنگ تحمیلی را به دفاع مقدس مبدّل ساخت و حضرت آیت‎الله خامنه‎ای«دام ظلّه العالي» خلف صالح امام نيز با اقتداي به سيّدالشهداء(ع) در دنیای پرتلاطم و منطقه‎ي پرآشوب کنونی، کشتی نظام اسلامی را هدایت و بر ساحل امنيّت و آرامش، رساند. خبرگان ملّت با تأکید بر زنده نگهداشتن شعائر حسینی، از مبلّغان، مدّاحان و گردانندگان محترم هیئآت مذهبی می‎خواهد، مجالس عزاداری امام حسین(ع) را بيش از پيش در جهت اهداف قيام و امر به معروف و نهي از منكر قرار دهند و از امور خرافي و موجب وهن اسلام و خلاف شأن، پرهيز نمايند تا ان شاءالله شاهد ارتقای معنویت و شور و شعور حسینی در جامعه‎ي اسلامی‎مان باشیم.
۲. ایران اسلامی در ماه‎هایی که گذشت شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بود. مجلس خبرگان رهبری، از حضور پرشور مردمِ بصیرِ کشورمان در این دو انتخابات، قدردانی کرده، خداوند منّان را به خاطر وجود ملتی فهیم و نظامی سرافزار، شاكر است و با تأكيد بر لزوم شايسته سالاري در تمام سطوح مديريتي و ضرورت حفظ و صيانت از نيروهاي انقلابي بر بازخواني و بازتدوين سازوكارهاي انتخاباتي براساس سياست‎هاي كلّي انتخابات كه اخيراً از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ گرديده تأكيد مي‎نمايد و از قوّه‎ي محترم قضاييه مي‎خواهد به تخلّفات انتخاباتي با قاطعيت رسيدگي كند و از همه‎ي قوا و نهادها؛ خصوصاً دولت محترم می‎خواهد اجرای رهنمودهای ولایت در همه‎ي عرصه‎ها به ویژه عرصه‎ي فرهنگی و اقتصادی را سرلوحه‎ي کار خویش قرار داده و مصوّبه‎ي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مورد حجاب و عفاف را اجرايي نمايد و تلاش هماهنگ و جدّی خود را برای حلّ معضلات اقتصادی به ویژه مهار تورّم و ایجاد زمینه‎های توليد و اشتغالِ پایدار به کار گیرد، همچنين با اتّکاء به سیاستهای کلّی «اقتصاد مقاومتی»، به مبارزه با انواع قاچاق و مفاسد اقتصادی و اصلاح نظام بانكي، پرداخته و موجبات استقرار عدالت اجتماعی را فراهم سازد.
۳. مقام معظّم رهبری سال‌هاست خطرات غفلت از آسیب‎های فضای مجازی را گوشزد می‎کنند. مجلس خبرگان رهبری، بر ضرورت مديّريت صحيح فضاي مجازي تأکید نموده، از شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات مي‎خواهد با پایش مستمّر فرصت‌ها و تهدیدهای این حوزه و بخصوص ایجاد بسترهای لازم برای تولید محتوای بومیِ متناسب با هویّت ایرانی ـ اسلامی و ترویج ‌ارزش‌ها، موجبات حفظ و صیانت از آرمانهای انقلاب اسلامی و ممانعت از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه را فراهم آورند و فرهنگ کاربری و سواد رسانه‎اي جامعه را افزايش دهند.
۴. تهاجم فرهنگيِ استكبار و صهيونيزم و دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب اسلامي و نيز «نفوذ» و «جنگ نرم» به منظور ایجاد خلل در بنیان‎های فکری، دینی، اعتقادی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و سایر ابعاد آن، از اهداف بيگانگان است؛ مسأله‎ای که رهبر معظم انقلاب نسبت به آن هشدارهای جدّی می‎دهند؛ همانگونه که پیش از این نسبت به «فتنه» هشدار داده‎اند. بي‎ترديد، رصد و نظارت دستگاه‎هاي مسؤول، به ويژه وزارت اطّلاعات و قوهّ‎ي قضاييه، براي مسدود کردن راههای نفوذ و بالابردن سطح آگاهی و بصیرت جامعه، ضروری است.
۵. ضمن گرامی‎داشت هفته‎ي دفاع مقدس، اعلام می‎داريم دولت و نظام جمهوری اسلامی با اعتقاد به مبانی دینی و اسلامی هیچگاه به دنبال جنگ افروزی و ساخت و تولید سلاح‎های کشتار جمعی نبوده و نیست و تقويت بنيه‎ي دفاعي و موشكي را براي بازدارندگي لازم مي‎داند و با اقتدار در برابر زیاده خواهی استکبار جهانی، ایستاده و اعلام می‎دارد: وضع و تمدید تحریم‎ها و طرح برخی توقّعات نابجا همچون بازدید از مراکز نظامی ایران و ايراد اتهامات و سخنان به دور از منطق و عرف ديپلماتيك و نابخردانه‎ي رئيس جمهورِ تازه كارِ آمريكا، نه تنها خللی در عزم و اراده‎ي ملت بزرگ ما ایجاد نخواهد کرد، بلکه ما را چون كوهي استوار در مقابله با دشمن جنایتکار، بخصوص آمريكا و رژيم صهيونيستي منسجم‎تر و مصمم‎تر خواهد نمود؛ از مسؤولان مربوطه براساس تأكيدات مقام معظّم رهبري و مصوّبات مجلس شوراي اسلامي، انجام اقدامات متقابل عملي در قبال بدعهدي‎ها،‌ تحريم‎هاي جديد و نقض برجام توسط آمريكا را خواهانيم.
۶. ضمن محكوم كردن نسل كشي و پاكسازي قومي در ميانمار و تقبيح سكوت مجامع حقوق بشر بين المللي و حاكم ميانمار كه متأسفانه خود از دارندگان جايزه صلح نوبل است؛ حمايت همه جانبه از اين ملّت مظلوم و دفاع از حقوق از دست رفته‎ي آنان را از ملت‎هاي آزاده، خواسته و محاكمه‎ي مسّبّبان اين جنايات گسترده ـ كه مصداق بارز جنايت عليه بشريت است ـ را در دادگاه بين المللي خواهانيم.
۷. فجایع انسانی در عراق، سوریه، یمن و سلب حقوق انسان‎ها در بحرین و فلسطین اشغالي و برخی دیگر از کشورهای اسلامی، از دردهای جهان اسلام است. ما ضمن محكوميت طرح همه‎پرسي در اقليم كردستان عراق و حمايت از يكپارچگي اين كشور، بر اساس آرمان‎های امام راحل(ره)، رهبر معظّم انقلاب و قانون اساسی جمهوری اسلامی، علیه ظلم در هر نقطه از جهان موضعی صریح داشته و در پشت صحنه‎ي جريانهاي وهابي و تكفيري، دست استکبار، صهیونیستها و هم‌پیمانان آنان را می‎بینیم.
۸. ضمن تبریک فرارسیدن سال تحصیلی جدید و آرزوی موفقیت برای فرهنگیانمحترم، اساتید گرامی حوزه‎ها، دانشگاهها و مراکز آموزشی و نیز دانشجویان، حوزویان و دانش آموزان عزیز، اذعان داریم نسل جوان و نوجوان جامعه، امیدهای امروز و فردا و آینده سازان کشورمان هستند. لذا به آنان و مسؤولان عرصه‎ي تعلیم و تربیت توصیه می‎کنیم با برنامه‎ریزی و تلاش و جدّیت جهت اعتلای علمی و اخلاقی و توسعه‎ي بيش از پيش ايران اسلامي گام بردارند.
در پایان، ضمن دعا برای تعجيل در ظهور امام عصر(عج) و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی، از خداوند متعال، علوّ درجات را برای روح ملکوتی حضرت امام خمینی«قدس سره»، شهدای انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و مدافعان حرم به ویژه شهید حججی، خواسته و طول عمر با عزت و سلامتی را برای حضرت آیت‎الله خامنه‎ای«دام ظله الشریف» مسئلت داریم.

مجلس خبرگان رهبری

۲۹/۶/۹۶