دریادار سیاری:

به زودی ناوشکن سهند به ناوگان دریایی الحاق می شود

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ناوشکن جدید «سهند» که پیشرفته‌ترین ناوشکن ما خواهد بود، بزودی به ناوگان دریایی الحاق می شود.
امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یک که برای اولین بار از روی ناوشکن جدید نداجا با نام سهند پخش می شد، با اشاره به روند ساخت ناوشکن در نیروی دریایی ارتش، اظهار داشت: ناوشکن جدید سهند که پیشرفته ترین ناوشکن ما خواهد بود، بزودی به ناوگان دریایی الحاق خواهد شد.
به گزارش نوید تهران،دریادار سیاری همچنین افزود: ناوشکن های ما طوری ساخته می‌شوند که هم امکان دفاع و هم تهاجم علیه اهداف هوایی، سطحی و زیرسطحی را داشته باشد و بالگرد نیز بر روی خود حمل خواهد کرد.
وی درخصوص برخی جوسازی های خارجی درخصوص ساخت تجهیزات دریایی در داخل ایران تصریح کرد: وقتی ناوشکن جماران را ساختیم، عده ای گفتند مهندسی معکوس است درحالی که جماران متفاوت از ناوهای موجود در ایران بود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: توانمندی ما به حدی است که اکنون ناوگروه ٤٤ ما متشکل از ناوشکن الوند و ناو لجستیک بوشهر، صد و پنجاهمین روز دریانوردی خود را در آب های آزاد پشت سر می‌گذارد که 11 روز دیگر به کشور باز می‌گردد.
وی درخصوص اهمیت توجه به توان نظامی نیز تأکید کرد: امروز اگر جایی در جهان مورد هجوم تروریست‌ها قرار می‌گیرد، بدلیل این است که توان دفاعی مناسبی نداشته‌اند.
دریادار سیاری درباره رزمایش بزرگ دریایی “ولایت95” نیز که امروز مرحله نهایی آن انجام
می شود، گفت: ما در طول سال نزدیک به ٢٥ رزمایش تخصصی داریم که مجموع آنها در رزمایش ولایت ٩٥ اجرا می‌شود که دربرگیرنده تنگه هرمز تا دریای عمان و شمال اقیانوس هند (تا مدار 10درجه) خواهد بود که چیزی حدود دو میلیون کیلومتر مربع است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه مردم با ملاحظه رزمایش، احساس آرامش بیشتری خواهند داشت، افزود: اگرچه برخی از کشورها پروژه ایران هراسی را دنبال می‌کنند اما این درست نیست و تمام توان نظامی ما برای دفاع از خودمان است.
دریادار سیاری با تاکید بر اینکه یکی از اهداف مهم ما مقابله با تروریسم دریایی است، گفت: دشمنان علاقه مند نیستند که ما توانمند باشیم و اهداف انقلاب را دنبال کنیم و می‌خواهند ما تسلیم شویم.
وی افزود: سازمان کشتیرانی جهانی برای ما تقدیرنامه فرستاده و اعلام کرده که ایران امنیت را برای کشتی‌های جهان در خلیج عدن فراهم کرده است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش درپاسخ به سوالی درباره حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در آب های خلیج فارس، گفت: آنها نه تنها یک رزمایش بلکه رزمایش های متعددی انجام داده اند.
سیاری اضافه کرد: ما حتی به برخی کشتی های تجاری همین کشورها هم کمک کرده ایم و کشورهای منطقه هم می‌دانند که توان ما علیه آنها نیست.
وی خاطرنشان کرد: ناوگروه های ما تا امروز ٣٨٥٠ کشتی را همراهی (اسکورت) کرده‌اند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در برنامه ششم، برنامه‌های خوبی برای توسعه سواحل مکران دیده شده و دولت هم در این زمینه برنامه دارد.
وی تصریح کرد: در سال آینده ان شالله، ناوشکن جدیدی در آب‌های جنوب خواهیم داشت.