معاون بهداشت وزارت بهداشت:

به ازای هر ۲۰ هزار و ۷۰۰ نفر در کشور، یک پزشک عمومی وجود دارد/ طرح پزشک خانواده باید سطوح یک، دو و سه خدمات بهداشتی را پوشش دهد

به گزارش نویدتهران،معاون بهداشت وزارت بهداشت با بيان اينکه هدف از اجرای طرح پزشک خانواده بهبود اقتصاد سلامت، دسترسي آسان به خدمات با کيفيت و ارتقاي شاخص هاي سلامت است، افزود: در کشور به طور متوسط به ازای هر ۲۰ هزار و ۷۰۰ نفر، یک پزشک عمومی وجود دارد.

دکتر علیرضا رییسی در جمع مدیران ستادی دانشگاه علوم پزشکي مازندران، اظهار داشت: طرح پزشک خانواده باید سطوح یک، دو و سه خدمات بهداشتی را پوشش دهد و برای اجرایی شدن این طرح، گسترش پرونده الکترونیک سلامت ضروری و لازم است.

وی ضمن تقدیر از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران به دلیل اقدامات ارزشمند در حوزه بهداشتُ یادآور شد: با توجه به اقدامات انجام شده در سطح یک خدمات، باید برنامه ریزی اساسي در سطوح دو و سه نيز انجام شود.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد از زنان باردار به پزشک خانواده و مراقبین سلامت مراجعه نکرده و به طور مستقیم به متخصصان زنان مراجعه می کنند بنابراین لازم است که سطوح دو و سه نظام ارجاع نیز فعال شود.

دکتر سید عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این نشست با بیان اینکه طرح پزشک خانواده ابعاد مختلفی دارد و نباید فقط به ویزیت توجه شود، افزود: استان مازندران رتبه پنجم دانشگاه ها را از نظر جمعیت دارد و با توجه به این گستردگی جمعیت، ارائه خدمات بهداشتی درمانی با کیفیت، نیازمند تلاش مضاعفی است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای کشاورزی و توریست پذیری استان مازندران، بر ضرورت توجه بیشتر به پیشگیری در حوزه بهداشت تاکید کرد.