سخنگوی وزارت بهداشت:

بهترین روش برخورد با تبلیغات کالاهای آسیب رسان، آگاه‌سازی مردم است

به گزارش نویدتهران،دکتر حریرچی تاکید کرد: بهترین روش برخورد با تبلیغات کالاهای آسیب رسان، آگاه‌سازی مردم است

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری درباره متولی تبلیغات در حوزه سلامت و اینکه تعیین مصادیق در مورد کالاهای آسیب رسان و ‏تبلیغات برعهده وزارت بهداشت است، گفت: برخی افراد به دنبال ایجاد حاشیه هستند. در اکثر کشورهای دنیا تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت از جمله شیرینی و غذاهای شور ممنوع ‏است، اما این به معنی عدم مصرف شکر یا نمک نیست، بلکه می‌گوییم مصرف زیاد شکر یا نمک ضرر دارد و برای مثال نمی‌گوییم فروش کالباس، ‏سوسیس و پیتزا ممنوع است، بلکه مطالعه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که میزان مصرف بسیار زیاد است و می‌خواهیم به مردم آگاهی دهیم ‏که بیش از این از کالاهای آسیب رسان به سلامت مصرف نکنند.‏

دکتر حریرچی درباره تبلیغات پزشکی در فضای مجازی یا شبکه های ماهواره ای، اظهار داشت: مسئولیت تبلیغات پزشکی براساس قانون بر عهده سازمان نظام پزشکی است و تبلیغات حوزه پزشکی و کالاهای ‏آسیب رسان دچار نقص‌های فراوانی است که برخی جزو مسئولیت‌های وزارت بهداشت و برخی بر عهده دستگاه‌های دیگر است. برای مثال، وزارت بهداشت نمی‌تواند شبکه ماهواره‌ای یا داروخانه مجازی را کنترل کند و تمام این موارد غیرقانونی هستند.‏

وی بیان کرد: بهترین روش برخورد با تبلیغات کالاهای آسیب رسان، آگاه‌سازی مردم است. پزشکان قدیمی حتی تابلو به مطب خود ‏نمی‌زدند و مردم چون می‌دانستند پزشک خوبی است به او مراجعه می‌کردند. در حال حاضر بسیاری از افرادی که تبلیغات می‌کنند، ‏وقتی به آنها مراجعه می‌کنید، می‌گویند تا سه سال وقت ندارند.

دکتر حریرچی تاکید کرد: مردم بدانند پزشکان خوب و برجسته تبلیغ انجام نمی‌دهند و ‏اگر شخصی تبلیغات بسیاری انجام می دهد، حتما مشتری ندارد.‏

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد پزشکانی که در برنامه های تلویزیونی و رادیویی شرکت می کنند، گفت: در برخی موارد، مردم فکر می‌کنند که اگر پزشکی در یکی از برنامه‌های صداوسیما صحبت ‏می‌کند، حتما پزشک خوبی است. ولی آنچه ما مشاهده می‌کنیم، می‌بینیم که تقریبا در سطوح متوسطی هستند. البته برخی از پزشکانی که در برنامه های تلویزیونی و رادیویی شرکت می کنند صحبت های پیشگیرانه خوبی دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص وضعیت بیماری های واگیر میان حجاج، اظهار داشت: حج امسال به خوبی برگزار شد و تمهیدات بهداشتی خوبی صورت گرفت و عربستان در مورد امور حج همکاری خوبی داشت و از لحاظ بیمار های عفونی و قلبی مشکل خاصی نبود.

وی با بیان اینکه در ایام حج بیش از ۳.۵ میلیون نفر در یک محدوده زمانی در یک جغرافیای خاص حضور دارند، افزود: در این شرایط، ویروس های مختلفی مثل سرما خوردگی و آنفلوآنزا وجود دارد و چون بسیاری از حجاج مسن هستند، مقاومت بدنی پایین تری نسبت به افراد جوان دارند، به همین دلیل ممکن است به سرماخوردگی سطحی و آنفلوآنزا مبتلا شوند که نگرانی ندارد. وزارت بهداشت از سال های گذشته به کاروان ها، پزشکان و پرستاران آموزش های بهداشتی را ارائه داده تا در صورت بروز مشکل و بیماری در میان حجاج، اقدامات لازم صورت گیرد.

دکتر حریرچی افزود: ابتلا به سرماخوردگی یکی از دلایل قابل توجه بار بیماری ها و غیبت در کار است و پروتکل‌های علمی برای آموزش مردم درباره سرماخوردگی و آنفلوآنزا در جهان وجود دارد. بخشی از ‏وظایف مربوط به خود زائران و بخشی مربوط به دیگران است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سامانه شفاف سازی و پاسخگویی وزارت بهداشت، گفت: وزارت بهداشت بین دستگاه‌های مختلف، رتبه ‏بالایی در این سامانه دارد، به طوری که از میان سوالات متعدد ثبت شده در این سامانه، تنها ۴ سوال از ۱۰۰ سوال بی پاسخ مانده بود که البته این موارد باقی مانده هم، به بخش های دیگر ارجاع داده شد تا پاسخ داده شوند. بخشی از این سوالات نیز پیچیده و زمان‌بر یا خاص و اختصاصی هستند.

دکتر حریرچی افزود: به طور مثال درباره موضوع خاصی ‏که در یک شهرستان اتفاق افتاده بود، سوالی پرسیده می‌شود که پاسخ به این سوال نیاز به زمان دارد. هرچند آمار ۵۸ درصد چندان مطلوب ‏نیست، اما دستیابی به این آمار دشوار است و امیدواریم رتبه بهتری در این زمینه کسب کنیم.‏

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه بر لزوم تجویز داروهای تولید داخل و ژنریک از سوی پزشکان تاکید کرد و گفت: براساس قانون و اظهارات رییس سازمان نظام پزشکی، ‏داروهای ایرانی کاملا مورد تایید است و هرگونه تجویز خارج از فهرست دارویی کشور تخلف محسوب می شود.

دکتر حریرچی با بیان اینکه برخی از شرکت های دارویی نمی خواهند بازار ایران را از دست بدهند، افزود: تقاضا داریم که همکاران، شرایط خاص و محدودیت واردات، مردم و معیارهای علمی را به هنگام تجویز دارو برای بیمار در نظر گیرند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، کشور را به ۱۰ قطب تقسیم کرده است، اظهار داشت: در این راستا هر یک از معاونین، مسئول، یک قطب هستند و نظارت های مرکزی توسط بنده و معاونت ها صورت می گیرد. مردم باید توجه کنند ‏که دشمن قصد ایجاد جنگ روانی را داشته و به همین منظور به طرح مطالب نادرستی درخصوص موضوعاتی مانند دارو و تجهیزات پزشکی می پردازد. با این وجود ما باید نظارت هایمان را تشدید کنیم.

وی افزود: امسال تعرفه خدمات و دستمزد پزشکان در جراحی نسبت به سال گذشته یک ریال هم افزایش نداشته و همکاران پزشک و داروساز همکاری بسیار مناسبی در ارائه خدمت داشته اند و موارد جزئی ‏از تخلف مثل زیرمیزی نیز با برخورد قاطع مواجه خواهد شد.‏

دکتر حریرچی درباره نظارت‌های بهداشتی بر هیات‌های عزاداری و اربعین، گفت: بزرگداشت مراسم محرم، صفر و اربعین به صورت خودجوش و توسط مردم انجام می شود و اقدامات پیشگیرانه لازم توسط خود هیات‌ها انجام می‌شود. ضمن اینکه ما نظارت های بهداشتی خود را هم خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه باید از مواد غذایی سالم و ظروف مناسب برای نذری ها استفاده شود، تاکید کرد: درخواست جدی ما این است که خیرات به محرومین و فقرا برسد و در آن اسراف صورت نگیرد.

دکتر حریرچی افزود: کنگره عظیم اربعین شامل اقدامات داخلی و خارجی وزارت بهداشت است و افرادی که قصد شرکت در مراسم ‏پیاده‌روی اربعین را دارند، حتما باید برای این کار آمادگی داشته باشند و از مواد غذایی و کفش مناسب استفاده کنند؛ چراکه در این مواقع احتمال ابتلا به آلودگی‌های گوارشی بیشتر می‌شود و توصیه ما این است که حتما افراد از آب بسته بندی ‏استفاده کنند.‏

دکتر حریرچی در مورد گردشگری سلامت، بیان کرد: وزارت بهداشت هم مانند سایر مردم و سازمان ها از افزایش نرخ ارز نگران است، اما در کنار مضراتی که دارد می تواند برای گردشگری سلامت فرصتی باشد که بتوان از این طریق ارزآوری به کشور داشته باشیم.

وی تاکید کرد: البته در مورد بیمارستان های دولتی، اولویت وزارت بهداشت، ارائه خدمات درمانی به مردم ایران است.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره راهنماهای بالینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۲۵۰ راهنمای بالینی ابلاغ شده و روی سایت ‏وزارت بهداشت موجود است و از طرفی دیگر، بسیاری از بیمارستان‌ها در سطح یک، راهنماهای بالینی خاص خود را تجویز کرده و ‏استفاده می‌کنند. این موضوع پیشرفت خوبی دارد، البته بخشی از این کار نیاز به الزامات قانونی دارد. برای مثال در برخی ‏از کشورها اگر پزشک خارج از فهرست دارویی تجویز کند، مرتکب جرم شده است، لذا در این زمینه بخش های قانونی و ترویجی این کار در ‏حال پیگیری هستند.‏/۲۰۳