امیر سیاری:

بسیاری از کشورها به دنبال کسب اندوخته‌های نظامی ایران هستند

به گزارش نویدتهران،معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: بسیاری از کشورها به دنبال برقراری ارتباط با کشورمان برای کسب آموخته‌ها و بهره‌گیری از تجربیات ما در ابعاد مختلف دفاعی و نظامی همچون مقابله با تروریست‌ها هستند.
امیر دریادار «حبیب الله سیاری» معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه رادیویی «بحث روز» رادیو ایران گفت: ارتش در چارچوب ماموریت‌هایش، برنامه‌ریزی‌های مدونی دارد و بر مبنای آن برنامه‌ها به دنبال ارتقای توان دفاعی و نظامی است.
وی ادامه داد: ارتش پیش از انقلاب، از تجهیزات و آموزش‌های بالایی برخوردار بود؛ اما ارتشی وابسته بود و مستشاران خارجی برای این ارتش سیاست‌گذاری می‌کردند و تصمیم‌ می‌گرفتند.
امیر دریادار سیاری گفت: در بحث نیروی انسانی پیش از انقلاب آموزش‌های ما وابسته بود و سیستم مستشاری اجازه نمی‌داد که ما خلاقیت داشته باشیم. البته این فقط مختص ارتش و نیروهای نظامی نبود بلکه در وزارتخانه‌ها و دولت نیز مستشاران تصمیم می‌گرفتند و سیاست‌گذاری می‌کردند و اجازه به مردم نمی‌دادند. در رابطه با نگاه این مستشاران به ما هم باید گفت که به مستشاران حق توحش داده می‌شد، یعنی آنان فکر می‌کردند که ما وحشی هستیم.
معاون هماهنگ کننده ارتش خاطرنشان کرد: در بحث آموزش همچنین ارزش‌های حاکم بر ارتش مطابق با خواسته‌های آن‌ها بود اما با وقوع انقلاب آموزش‌ها متناسب با آموزه‌های دینی و انقلابی ارائه شد و اکنون به جایگاهی رسیده‌ایم که برای آموزش نه تنها نیازی به دیگران نداریم بلکه با بهره‌گیری از تجربیات دفاع مقدس در حدی هستیم، که دیگران از ما تقاضای ارائه آموزش دارند.
امیر دریادار سیاری همچنین در بحث تجهیزات ارتش گفت: پس از انقلاب گرچه تحریم بودیم و با همان تجهیزاتی که تنها اجازه کاربریشان را قبل از انقلاب داشتیم باید کار می‌کردیم اما با اراده‌ای که امام به مردم تزریق کردند به حدی رسیدیم که تجهیزات را به کار گرفتیم، و سپس تعمیرات و ساخت قطعات را انجام دادیم و امروز نیز در تامین تجهیزات مورد نیازمان خودکفا شده‌ایم؛ این همان سفارش امام بود. البته هر جایی دانشی باشد برای کسب آن تلاش خواهیم کرد و تعاملات خواهیم داشت.
وی افزود: در بحث تاکتیک نیز تمامی تاکتیک‌های ما آفریده خلاقیت و ابتکار خودمان است؛ چه در زمان دفاع مقدس و چه در زمان فعلی.
فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش در خصوص دیپلماسی دفاعی نیز گفت: امروز کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ما را قبول دارند و این قبول داشتن به سادگی به دست نیامده بلکه حاصل توانمندی‌ها، ارتباطات، موضع‌گیری‌ها و اقدامات منطقی ما بوده است. ما در نیروی دریایی نیز در راستای ارتقای دیپلماسی دفاعی با بسیاری از کشورها رفت و آمد داریم؛ به فرموده رهبر معظم انقلاب، نیروی دریایی می‌تواند مانند وزارت امور خارجه اثرگذار باشد.
رییس ستاد مشترک ارتش عنوان کرد: برقراری امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و مقابله با تروریسم توسط نیروهای مسلح و مواضع درست و دقیق نظامی کشورمان موجب شده است که برخی از کشورها علاقه‌مند به برقراری ارتباط با ما باشند. ما با دیپلماسی دفاعی می‌توانیم مواضع خود را بیان و اقتدار و توانمندی خود را به دیگر کشورها نشان بدهیم. جایگاه نیروهای مسلح در منطقه بالاست و موفقیت‌های ما باعث شده تا دیگران به دنبال دستیابی به علل موفقیت ما باشند. ما با وجود تحریم‌ها به توانمندی‌های بسیاری دست یافته‌ایم؛ کسی فکر نمی‌کرد ما در اقیانوس‌های آرام و اطلس حضور داشته باشیم اما امروز نه تنها حضور داریم بلکه در بحث برقراری امنیت دریاها نیز مشارکت فعال داریم.
امیر سیاری بیان کرد: وقتی ناو ایرانی به خلیج عدن که حدود ۳۰ کشور در آنجا حضور دارند، می‌رود، یعنی ایران در یک محیط بین المللی قدرت خود را به نمایش می‌گذارد. همچنین حضور ناوهای ایرانی در قالب ناوگروه‌های اعزامی در مناطق مختلف جهان و بازدید مردم کشورهای مختلف از این ناوها نمایش خودکفایی، استقلال، هوش و ذکاوت ایرانی‌‌هاست که پیام اقتدار را نیز به همراه دارد. ناوها مظهر اقتدار ایران در دریا هستند.
وی در خصوص نشر رشادت‌های نیروهای مسلح کشورمان در قالب فیلم و هنر گفت: عملیات دستگیری ریگی می‌تواند به تصویر کشیده شود یا اقدامات نیروی زمینی در جلوگیری از پیشروی داعش و یا حضور ناوهای ایران در خلیج عدن در مقابله با دزدان دریایی می‌توانند سوژه‌های خوبی باشند.
امیر سیاری همچنین گفت: کاری که ارتش و نیروهای مسلح در بحث توسعه علم و دانش انجام می‌دهند، بسیار ارزشمند است. در ساخت هر سامانه‌ای در نیروهای مسلح بسیاری از اساتید نقش دارند. ارتباط نیروهای مسلح با دانشگاه‌ها پیشرفت علم را به دنبال دارد.
امیر سیاری در رابطه با سواحل مکران نیز گفت: این سواحل از بندر میناب تا مرز پاکستان است که با آب‌های آزاد ارتباط دارد. نگاه جدید نداجا به این منطقه می‌تواند در پیشرفت کشور موثر باشد. این سواحل بنا به خواسته استعمار طی قرن‌ها به جای سوخته تبدیل شده بود. با توسعه سواحل مکران می‌توان پیشرفت کشور را تامین کرد. توسعه مکران، موجب توسعه دریامحور کشور می‌شود.
امیر سیاری تصریح کرد: ارتش، مردمی است و علاوه بر بحث دفاعی به بحث مردم‌یاری نیز می‌پردازد. در زلزله کرمانشاه اولین نیروهای امدادرسان که در ابعاد مختلف حضور داشتند، نیروهای مسلح بودند که با حضور فرماندهان ارتش و سپاه تقسیم کار صورت گرفت. ۷۰۰ سورتی پرواز توسط هوانیروز انجام گرفت و نیروهای هوایی و زمینی اقدامات بسیاری انجام دادند. اخیراً نیز رزمایش بهداشت و درمان در مناطق شرقی کشور برگزار شد که همه نیروهای ارتش حضور داشتند. در این رزمایش بیمارانی که دسترسی به مراکز درمانی نداشتند، درمان شدند.