رئیس سازمان پدافند غیرعامل:

بزرگترین دستاورد برجام اثبات عدم اطمینان به دشمن است

به گزارش نویدتهران،سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: دشمن شرط خلاصی از تحریم را فشار به سپاه پاسداران طراحی کرده و این در حالی است که همه می دانیم بزرگترین دستاورد برجام اثبات عدم اطمینان و اعتماد به دشمن است، به همین علت باید یک انسجام جدی میان بخش‌های دفاعی، دولتی و مردمی باشد تا بتوانیم دشمن را ناامید کنیم.
سردار غلامرضا جلالی در سخنرانی پیش از خطبه های امروز (5 آبان) نمازجمعه تهران، با اشاره به این که پدافند غیرعامل به فرمان رهبر انقلاب اسلامی در سال ۸۲ شکل گرفت، گفت: در 8 آبان‌ماه سال 82 بنا به تشخیص نخبگان نظامی و غیرنظامی و احساس خلاء در حوزه رصد تهدیدات در حوزه غیرنظامی برای کمک به توسعه کشور، فرمانده معظم کل قوا دستور تشکیل سازمان پدافند غیرعامل زیر نظر ستادکل نیروهای مسلح را دادند و معظم له در بخش‌های مختلف رعایت مباحث پدافند غیرعامل را به عنوان یک مطالبه مهم دنبال کرده‌اند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر این که با توجه به فرمان رهبری مسئولان بخش‌های مختلف باید نسبت به برنامه‌ریزی در حوزه پدافند غیرعامل نگاه ویژه داشته باشند، ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های لازم دنبال شده است تا در صورت رخ دادن تهدید دستگاه‌ها برای انجام اقدامات لازم آماده شوند.
وی خاطرنشان کرد: درحوزه پدافند غیرعامل انتظار داریم که تهدید را قبل از رخ دادن بشناسیم و بتوانیم اقدامات متقابل را دنبال کنیم تا در حوزه‌های مختلف دچار آسیب خاصی نشویم؛ تهدیدات طبیعی با ماهیت طبیعی و تهدیدات انسان‌ساخت نیز مبتنی بر تفکرات انسانی، دانش و تکنولوژی مطرح است، بخشی از تعاریف پدافند غیر عامل بررسی پدیده‌هایی است که در قالب تکنولوژی و توسعه برای کشور پیش می‌آید.
سردار جلالی با اشاره به اینکه فناوری‌های امروز ترکیبی از فرصت و تهدید را به دنبال دارند، تصریح کرد: همانطور که فضای مجازی فرصت‌هایی به دنبال دارد می‌تواند یک تهدید جدی نیز باشد، این ترکیب پیچیدگی کار را افزایش می‌دهد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل بیان داشت: در بخش دفاعی با ایجاد آمادگی دفاعی و تفهیم آن به دشمن، آماده خفه کردن هر تهدید در نطفه هستیم.
وی ادامه داد: از ابتدای تاسیس این سازمان تاکنون تلاش خوبی برای بررسی تهدیدات در حوزه غیرنظامی برای کاهش اثر این تهدیدات بر زیرساخت‌های کشور با کمک سایر دستگا‌ه‌های اجرایی انجام داده است. در بخش دفاع غیرنظامی اقدامات زیرساختی مستحکم و خوبی انجام شده و در این حوزه به مصونیت نسبی رسیده‌ایم.
سردار جلالی با بیان اینکه امروز با طیفی از تهدیدات ترکیبی روبرو هستیم، گفت: ترامپ پس از مطالعات خود خللاف انتظار همه که فکر می‌کردند به دنبال رویکرد سخت و نظامی خواهد رفت، همان راهبرد اوباما را در قبال ایران ادامه داد و تهدیدات در حوزه نرم و نفوذ و جنگ رسانه‌ای و دیپلماتیک را پیگیری کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: احساس دشمن این است که در حوزه اقتصادی می‌تواند به اهداف خود دست‌ پیدا کند و صحنه اصلی جنگ را در حوزه اقتصاد ترسیم کرده است.
وی با اشاره به موضوع برجام خاطرنشان کرد: همه دنیا می‌دانند وقتی ایران برجام را پذیرفت به تمام تعهدات خود عمل کرد، اما دشمن با سوءاستفاده از حوزه هسته‌ای قصد کمرنگ کردن حضور ایران در منطقه را دارد و دفاع آمریکایی‌ها از داعش بسیار جدی است و هدف آنها تحت‌الشعاع قرار دادن پیروزی‌های ایران در منطقه است.
سردار جلالی تصریح کرد: آمریکا تهدید کرده‌ به رفتار سایبری ایران پاسخ سایبری خواهد داد و این نشان دهنده برنامه آنها برای بخش سایبری ماست. از دیگر برنامه‌های آمریکا ایجاد دوقطبی امنیت و اقتصاد در ایران است و آنها می‌خواهند از این طریق افکارعمومی در داخل کشور ما را به بازی بگیرند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب فرموند که پاسخ ما به آمریکا یک مقاومت ملی در برابر تهدیدات است، تصریح کرد: بزرگ‌ترین دستاورد برجام اثبات عدم اطمینان به دشمن بود.
وی ادامه داد: از کشور ما بایستی یک صدا در قالب مردم و دولت بیرون بیاید. باید با مقاومت در حوزه سیاسی و تداوم خط مقاومت در منطقه و حفظ وحدت و یکپارچگی اجازه نفوذ را به دشمن ندهیم. مقاومت در حوزه اقتصادی و محور قرار دادن اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی و تکیه بر الگوی مصرف داخلی و دیپلماسی اقتصادی می‌تواند برای ما حیات بخش باشد.
سردار جلالی خاطرنشان کرد: در بخش دفاعی با ایجاد آمادگی دفاعی و تفهیم آن به دشمن آماده خفه کردن هر تهدید در نطفه هستیم. ما امروز در شرایط بهتری از دفاع مقدس هستیم و مولفه‌های قدرت ما بسیار بهتر از دوران دفاع مقدس است.
وی از توجه به الزامات پدافند غیرعامل در برنامه‌های پنج ساله کشور خبر داد و گفت: درک واحدی از مفهوم توسعه وجود ندارد؛ به همین علت در میان بخش‌های اجرایی و مسؤولان باید این درک واحد رقم زده شود که در این راستا به تبیین فرصت‌ها و تهدیدها و اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی می‌پردازیم، تا بتوانیم به رویکرد توانمندسازی برسیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان این که کشور باید با استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای مقابله با تحریم‌ها آماده باشد، اظهار کرد: اگر تحریم‌ها اجرایی شود باید بتوانیم چارچوب اداره کشور را منسجم ساخته و کار خود را ادامه دهیم.