برگزاری نشست استانداران غرب کشور با رئیس مجلس شورای اسلامی

به گزارش نویدتهران،استانداران غرب کشور پیرامون بررسی مشکلات این منطقه با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کردند.
دکتر علی لاریجانی با استانداران کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، خوزستان و مرکزی به منظور بررسی مشکلات این مناطق دیدار و گفت وگو کرد.

کرمانشاه برای مخازن نگهداری آب و انسداد مرزها به اعتبارات ویژه نیاز دارد

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این نشست با اشاره به دستور وزیر کشور برای منطقه بندی استان ها به منظور ایجاد وحدت رویه و هم اندیشی و تبادل تجربه برای رفع مسائل منطقه ای با بیان اینکه استان های غرب کشور در منطقه ۴ قرار گرفته اند، گفت: هم اکنون استانداران این منطقه ۳۲ مصوبه گذرانده اند تا مسائلی همچون ایجاد مسیر گردشگری از استان مرکزی تا خوزستان و رفع مشکلات مربوط به آب همکاری کنند. هم چنین در قالب ایجاد اتاق بازرگانی جلساتی برگزار شده و نمایشگاه مشترکی نیز برپا شد.

استاندار کرمانشاه در مورد روند احداث واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده این استان، یادآور شد: در مورد زلزله کرمانشاه باید حدود ۱۰۴ هزار واحد مسکونی را تعیین تکلیف می کردیم که از این میان تعمیرات و احداث ۷۰ هزار واحد مسکونی تا مهرماه به پایان رسید که از این بین ۱۶ هزار و ۵۰۰ احداثی و ۵۳ هزار و ۵۰۰ تعمیراتی بودند که مردم در آن اسکان یافتند.

وی افزود: در مورد وضعیت روستاها نیز آن تعداد که ۱۰۰درصد تخریب شده بودند ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد در آن ها تا مهرماه احداث شد و در مورد برخی احداثی های نوع ۲ که تخریب نشده و مقاوم نیستند در زمینه احداث واحدها به تعداد ۱۶ هزار و ۵۰۰ رسیدیم.

بازوند با اشاره به حمایت سایر استان ها در زمینه احداث واحدهای مسکونی و عملیات امداد و نجات در این منطقه خاطرنشان کرد: یک نکته مهمی که باید بدان اشاره کنم ایجاد طرح مشترک ایلام و خوزستان به عنوان گرمسیری مهار آب ها است که تاکنون ۸ هزار میلیارد برای آن هزینه شده و برای تکمیل آن به ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبارات نیاز است، همچنین یکی از بزرگترین پروژه های جمهوری اسلامی که در این منطقه ایجاد شده حفر تونلی ۴۹ کیلومتری در عمق ۴۹۰ متری زمین است که ۴۵ مترمکعب ظرفیت آب دارد.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه عمده مشکلات این منطقه در مورد مخازن نگهداری آب همچون سدها و انسداد مرزها بوده که