مهدي جمالي نژاد تاکیدکرد؛

برنامه ريزي براي رفع نیازهاي رانندگان حمل و نقل شهری و شهروندان متقاضی به استفاده از تاکسی و اتوبوس

به گزارش نویدتهران،معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رييس سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور تاثير اتحاديه های تاكسيراني هاي شهري و اتوبوسرانی های كشور و سازمان هاي تاكسيراني و اتوبوسرانی شهرداري ها را در حوزه حمل و نقل شهري بااهميت برشمرد و گفت: عملکردها در حوزه تاكسيراني و اتوبوسرانی شهري باید به گونه ای باشد که زمینه را برای ارائه خدمات مناسب و متناسب با نیاز جامعه هدف در دو بخش رانندگان اتوبوس و تاکسی و شهروندان متقاضی به استفاده از تاکسی و اتوبوس فراهم آورد.
مهدي جمالي نژاد كه جمعه دهم اسفند در مجمع عمومي اتحاديه های تاكسيراني و اتوبوسرانی هاي شهري كشور در مشهد سخن مي گفت، با بيان اينكه ۲۵درصد جابه جايي مسافران در شهرها توسط تاكسي صورت مي گيرد، گفت: کارکرد تاکسی در حمل و نقل شهری کاربردی و تأثیر گذار است، از این رو لازم است برای این بخش برنامه ریزی های کارشناسی و کاربردی را با رویکرد ارائه خدمات مناسب و با کیفیت به عمل آورد.
وي نوسازي ناوگان تاكسيراني شهري را یکی از نیازهاي اصلي اين بخش عنوان نمود و گفت: طي اقدامی ملی و با يك همكاري و همفكري جمعي زمينه اسقاط بیش از ۷۴ هزار دستگاه تاکسی فرسوده و واگذاری ۶۴ هزار دستگاه تاکسی جدید به متقاضیان فراهم آمد كه که متاسفانه در حال حاضر به علت مشکلات پیش آمده در حوزه تولید و بد عهدی خودروسازان، این طرح ملی رو به متوقف شدن است و انتظار داريم تمامي مسوولان به اين موضوع مهم در عرصه حمل و نقل عمومي شهري، توجه لازم داشته باشند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه ۸۰ هزار میلیارد ریال در بودجه سال آینده برای انتشار اوراق مشارکت به شهرداری ها اختصاص یافته است، گفت:اوراق مشارکت در این شرایط می تواند به حوزه اتوبوسرانی و مترو کمک کند.
رئیس سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور با بیان اینکه معاونت عمرانی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تمام قد به‌دنبال این است که مشکلات کشور را حل کند و به هر نحوی که هست مشکلات را در این فضای سخت حل کنیم، افزود: برای تامین مالی نوسازی ناوگان اتوبوسرانی درون شهری، پیگیری طرح رئیس جمهوری در حال انجام است.
جمالي نژاد در ادامه موضوع هاي بیمه رانندگان، ارائه خدمات حمایتی به رانندگان، اصلاح قوانین مازاد در این بخش و استفاده از ایده های نو و فناوري هاي جديد را ساير موضوعاتی ذكر نمود كه باید در حوزه تاكسيراني و اتوبوسرانی شهري اجرايي شود تا بتوان انتظار افزایش کیفیت و ارائه خدمات مناسب را در این بخش داشت.
وي تصريح كرد: همه این موارد نیازمند کار جمعی و مشارکت همگانی است که با همکاری راننده های اتوبوس و تاکسی، سازمان هاي تاكسيراني و اتوبوسرانی شهرداريها، اتحادیه های تاكسيراني و اتوبوسرانی هاي شهري كشور و در نهایت مجموعه وزارت کشور قابلیت اجرا پیدا می کند.
رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، موضوع اختصاص بودجه برای بیمه رانندگان حمل و نقل شهری را مصداقی از کارهاي جمعي برشمرد كه با مشارکت همگانی فعالین این عرصه در کمیسیون اصلی موضوع در مجلس به تصویب رسید و تصريح كرد: در این بین نقش اتحادیه های اتوبوسرانی و تاكسيراني هاي شهري كشور به عنوان محور موضوع و حلقه ارتباطی سازمانهای تخصصی با مجموعه وزارت کشور بسیار مهم و کاربردی است.
جمالي نژاد افزود: تقویت اتحادیه های اتوبوسرانی و تاكسيراني هاي شهري كشور به مثابه تقویت سازمانها و حوزه تاکسیرانی و اتوبوسرانی است و این مهم با حمایت سازمانهای عضو و با حمایت مناسب اعضاء عملیاتی می شود و در پي آن مي توان انتظار ارائه خدمات مناسب را در این بخش داشت.
رييس شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور،‌ راه اندازي سامانه ملی حمل و نقل دانش آموزی را از دیگر طرح های ملی عنوان نمود كه اتحادیه تاکسیرانی هاي شهري كشور به نمایندگی از جانب وزارت کشور مجری آن بود و تاكيد نمود: لازم است در سال آینده تمامی فعالیت ها در این بخش بر بستر این سامانه انجام شود.
وي در ادامه با بيان اينكه در سال جاری با توجه به مشکلات بوجود آمده در افزایش قیمتها در بخش های مختلف، چند اقدام شایسته و مهم در اتحادیه تاکسیرانی هاي شهري كشور به مرحله اجراء در آمد ، گفت: توزیع لاستیک و قطعات يدكي و اجرایی کردن طرح سبد بیمه ای رانندگان با مشارکت بانک قرض الحسنه مهر و بیمه دانا و همچنین اختصاص بسته حمایتی دولت به رانندگان و برنامه ريزي براي اقدامات ورزشی و برگزاری مسابقات فوتسال تاکسیرانیهای کشور از جمله موضوعات حمايتي مهمی بود كه با محوريت اتحادیه تاکسیرانی هاي شهري كشور صورت پذيرفت و لازم است این نوع خدمات، که باعث کمک به رانندگان و توسعه نشاط در بین فعالین این عرصه می شود، ادامه یابد.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور اضافه كرد: ما در مجموعه وزارت کشور به عنوان پشتیبان و حامی حمل و نقل شهری کشور همواره آمادگی کمک به حل مشکلات در این بخش را داریم و موضوع تغییر ساختار سازمانها، از موضوعاتی است که اعتراض های بسیاری را به همراه داشته است و لازم است در یک اقدام کارشناسی راهکارهای برون رفت از این چالش بررسی و بهترین روش به مرحله اجراء در آید.
جمالي نژاد يادآور شد: در خصوص سایر موضوعات نیز در مجموعه وزارت كشور و سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور اين آمادگی وجود دارد تا موضوعات مطرح توسط اتحادیه های اتوبوسرانی و تاکسیرانی هاي شهري كشور جمعبندی و به منظور تصمیم گیری به وزارت کشور ارسال شود.
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین یادآور شد: برای نخستین‌بار در دولت یازدهم، کمیسیونی در دولت برای حل مشکلات شهرداری کلان شهرهای کشور ایجاد شد ولی از این ظرفیت به نحو مناسب استفاده نمی‌شود که امیدوارم تمامی شهرداریهای کلان شهرها و سایر شهرها از ظرفیت این مهم استفاده کنند.