اردکانیان:

برق رایگان به مشترکان خوش مصرف

به گزارش نویدتهران،وزیر نیرو در نشست خبری از ارائه برق رایگان به مشترکان خوش مصرف خبر داد.

رضا اردکانیان در نشست خبری امروز به مناسبت هفته دولت با اشاره به مصوبه هیئت وزیران با عنوان طرح برق امید افزود: در این طرح مشترکین خانگی به سه گروه تقسیم میشوند که به مشترکین کم مصرف صد درصد تخفیف ارائه خواهد شد.
وی با بیان اینکه این طرح با هدف کاهش ١٠درصدی مصرف برق اجرا میشود گفت: دو برنامه برای مشترکین پرمصرف نیز اجرا خواهد شد که بخش اول شامل ارائه پنل‌های خورشیدی به مشترکین پرمصرف است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه تشویق مشترکان پرمصرف به خوش مصرفی گفت: ارائه پنل خورشیدی به مشترکین پرمصرف به منظور کاهش میزان مصرف مشترکین از شبکه توزیع برق است.
اردکانیان با اشاره به اینکه برای دریافت این پنل‌ها، وام‌های کم بهره پرداخت میشود ادامه داد: برنامه دوم آموزش روش‌های ساده کاهش مصرف با کمک استارت آپ‌ها است.

تامین ۳۰ درصد نیاز ارزی کشور با صادرات برق
وزیر نیرو گفت: هم اکنون ۳ درصد کل انرژی تولیدی کشور، صادر می‌شود که با این میزان صادرات, ۳۰ درصد نیاز ارزی کشور تامین خواهد شد.
آقای رضا اردکانیان در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، افزود: برای تولید این میزان (۳ درصد برق برای صادر شده) کمتر از یک درصد کل گاز تولیدی کشور در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود که در واقع معادله مطلوبی است.
وزیر نیرو با بیان اینکه تدارک دیدیم در ماه‌های باقی مانده دولت دوازدهم, ۱۰ درصد از کل مصرف برق خانگی کاهش یابد، گفت: ما تابستان گرمی را سپری می‌کنیم که تاکنون خاموشی ناشی از کمبود تولید نداشتیم. علاوه بر این، در سال جهش تولید به سر می‌بریم بنابراین باید نیاز آب و برق مطمئن، تامین شود.
اردکانیان افزود: با همراهی مردم، امسال بدون خاموشی، برق بیشتری به بخش‌های مختلف کشور ارائه کردیم به نحوی که بخش صنعت بیش از ۱۱ درصد انرژی بیشتر دریافت کرد؛ بخش کشاورزی نیز ضمن همکاری در ساعات اوج بار و خاموش کردن موتور‌های چاه, ۴ درصد برق بیشتر دریافت کردند و این درحالی است که در تولید آنها، اختلالی ایجاد نشده است.
وی گفت: ما علاوه بر تامین برق مورد نیاز و افزایش تقاضا از سوی صنایع و کشاورزی، در زمینه صادرات انرژی نیز توانستیم بیش از سال قبل پاسخگو باشیم که علاوه بر انجام تعهدات، منبع درآمد ارزی در سال‌های تحریم و زمانی است که درآمد‌های نفتی کاهش یافته است.
اردکانیان با تاکید بر اینکه با صرفه‌جویی در بخش خانگی و دستگاه‌های سرمایشی امکان صادرات بیشتر برق به همسایگان را خواهیم داشت، افزود: در طرح برق امید هدف اصلی اصلاح مصرف خانگی و حمایت از مشترکان کم‌مصرف و تشویق به خوش‌مصرفی در پرمصرف‌ها و همچنین قدردانی از کم‌مصرف‌ها از محل صرفه‌جویی است. برای اجرایی شدن این برنامه، یک مهلت دو ماهه برای تدوین جزئیات دستورالعمل‌ها در نظر گرفته شده که مشترکان خانگی از وضعیت مصرف خود مطلع شوند.
وی با بیان اینکه بخش خانگی در اوج بار ۵۸ هزار مگاوات مصرف برق داشته‌اند، گفت: از این میزان ۲۳ هزار مگاوات صرف دستگاه‌های سرمایشی شد. اگر مدیریت شود امکان اینکه این ۲۳ هزار مگاوات را ۱۰ درصد کاهش دهیم وجود دارد که کاهش ۱۰ درصد از مصرف برق, ۲۳۰۰ مگاوات نیروگاه است که برای تامین این نیاز باید ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید احداث شود و این انصاف نیست.
وزیر نیرو افزود: در حال حاضر ۹۰۰ هزار کیلومتر شبکه انتقال و توزیع داریم که در حال فرسودگی است؛ برای نوسازی و جایگزینی آن‌ها نیاز به منابع مالی است و این در حالی است که با ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق، می‌توانیم برای بهسازی این شبکه اقدام کنیم.
اردکانیان با بیان اینکه اصلاح مصرف، عرصه جدیدی است که جای بزرگی برای آن تدارک دیده شده، گفت: با این رویه تاب‌آوری جامعه با مصرف انرژی دنبال خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه فاز اول پویش (#هر _هفته_الف_ب_ایران) با موفقیت تمام شد، گفت: با برگزاری جشن، اجرای دویست و بیست و هفتمین پروژه، فاز اول به اتمام رسید که برای اتمام این طرح ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده بود که از این میزان حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان مربوط به صنعت برق بوده و از رقم ۲۹ هزار میلیارد تومان, ۲۴ هزار میلیارد تومان مربوط به تولید برق بوده است.
وزیر نیرو اضافه کرد: طی هفت سال گذشته و یک سال آینده باقی مانده از دولت تدبیر و امید، جمعاً ۲۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار خواهد شد یعنی به طور متوسط سالی ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه وارد مدار شده است در حالی که سال‌های پیش و قبل از دولت کنونی این رقم ۱۸۰۰ مگاوات بوده است.
اردکانیان با بیان اینکه در طرح پویش، اجرای ۲۵۰ طرح هدفگذاری شده است، افزود: برای اجرای این تعداد طرح, ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهد شد. برای اجرای این طرح‌ها ۲۰۰ شرکت پیمانکاری و ۱۵۰ شرکت مشاور مشغول به کار هستند.
وی ادامه داد: تا روز گذشته، از ۲۵۰ پروژه, ۶۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومان افتتاح شد که ۱۰ هزار میلیارد تومان مربوط به برق، ۸۶۰۰ میلیارد تومان مربوط به بخش تولید و ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری در طرح‌ها در حوزه تولید برق بوده است.