بررسی مهمترین مسایل کشور در جلسه سران قوا

به گزارش نویدتهران،متن کامل سخنان رئیس جمهور در پایان جلسه مشترک با سران قوای مقننه و قضائیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و شب بخیر خدمت مردم عزیز و شریف کشورمان.

خوشحالم به عرض مردم برسانم امروز جلسه روسای سه قوه بعد از تشکیل مجلس یازدهم برای اولین بار تشکیل شد و در آن درباره مسایل مهم کشور و عمدتاً مسایل اقتصادی بحث کردیم بویژه مسأله ارز و اینکه ارز صادرات غیرنفتی به چه صورت باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد و تأمین شود.

همچنین در خصوص مسایل نقدینگی کشور و اینکه چه برنامه‌هایی باید زودتر اجرایی و عملیاتی شود، برای مسأله هدایت نقدینگی که منجر به کاهش تورم خواهد شد و نیز در زمینه سرمایه‌گذاری و رفع موانع تولید که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم است، بحث‌های خوبی را مطرح کردیم و بنا شد این مباحث را ادامه دهیم.

همواره همکاری و هماهنگی سه قوه می‌تواند به رفع مشکلات کشور و حل سریع‌تر مسایل کمک کند.

بی‌تردید مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در بسیاری از مسایل می‌توانند در کنار دولت با همدیگر رافع مشکلات مردم باشند؛ آن هم در شرایط خاصی که امروز با آن مواجه هستیم هم شرایط تحریم حداکثری و هم شرایط کرونا که باید این مسایل را با هماهنگی، سریع‌تر حل و فصل کنیم.

بخشی از جلسه هم به مسأله منطقه و مشکلاتی که امروز منطقه دارد و توطئه‌هایی که آمریکا و صهیونیسم برای این منطقه طراحی کرده اند، اختصاص داشت و اینکه چگونه مسایل منطقه‌ را دنبال کنیم و بتوانیم مسایل امنیت و ثبات منطقه و تعاملی را که در منطقه داریم، در شرایط جدید حل و فصل کنیم. ان‌شاء الله بتوانیم حل و فصل کنیم و ان‌شاء الله این جلسات ادامه پیدا می‌کند.

مسایلی را که امروز در جلسه طرح کردیم، در جلسات بعدی به ثمر می‌رسانیم و حتماً هماهنگی‌هایی که به عمل خواهد آمد، در شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم، تأثیرگذار خواهد بود.

 

رییس دستگاه قضا: امروز دشمن با جنگ اقتصادی، به دنبال اختلال در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی است

رییس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت همکاری قوا و استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور گفت: امروز دشمن با جنگ اقتصادی، روانی و رسانه‌ای به دنبال مایوس کردن مردم و اختلال در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی است.
آیت الله رییسی در حاشیه نشست سران قوا با بیان اینکه امروز دشمن با جنگ اقتصادی، روانی و رسانه‌ای به دنبال مایوس کردن مردم و اخلال در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی است، همکاری قوا و به خط شدن همه ظرفیت کشور را به عنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر در مواجهه با این موضوع مورد توجه قرار داد.

وی افزود: اگر موفقیتی در برخورد با ویروس کرونا داشتیم به دلیل به خط شدن همه ظرفیت کشور و حضور و مشارکت نقش آفرین مردم بوده است.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه دشمن ایجاد یاس را در بین مردم دنبال می‌کند، گفت: باید در اقداماتمان در حوزه‌های اجرایی، تقنینی، قضایی، نظارتی و پیگیری‌ها ایجاد امید را در مردم دنبال کنیم.

آیت الله رییسی بیان داشت: بحث‌های مطرح شده در جلسه امروز، دغدغه‌هایی است که در بین مردم وجود دارد و باید دغدغه همه ما باشد و به دنبال حل آن با درنظر گرفتن مسئولیت‌های حوزه‌های خود باشیم.

رییس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد موضوعات مطرح شده در این جلسات در جهت رفع مشکلات و گره گشایی در زندگی مردم باشد.

 

رئیس مجلس در پایان نشست سران ۳ قوه؛بار اجرای طرح ها بر دوش دولت است/ مجلس در ۳ فرصت ۱۰۰ روزه باقی مانده به دولت کمک می کند
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید براین که بار سنگین مسائل اجرایی بر دوش دولت است گفت: ما نیز در این مدت باقی مانده از دولت که به فرموده رهبر معظم انقلاب ۳ فرصت ۱۰۰ روزه است به دولت برای کاهش مشکلات و سروسامان دادن به مشکلات اقتصادی کمک می کنیم.

دکتر محمد باقر قالیباف که عصر امروز و پس از اولین جلسه سران قوا در مجلس یازدهم سخن می گفت، تاکید کرد که این نشست با اولویت مسائل اقتصادی که دغدغه اصلی مردم کشور و مناطق محروم و سربازان و مجاهدان عرصه تولید و کشاورزی است برگزار شد.
رئیس قوه مقننه با تاکید بر هماهنگی و همدلی و همراهی خوبی که درحوزه مسائل اقتصادی میان قوا شکل گرفته است گفت: مهم ترین دغدغه سران قوا حل مشکلات اقتصادی است و امیدواریم با تصمیم هایی که گرفته شد بتوانیم درحوزه بازار ارز و بورس و هدایت نقدینگی و سروسامان دادن به بازار کالا اقدامات خوبی انجام دهیم.
قالیباف تاکید کرد: البته دولت و رئیس جمهور بارسنگین اجرای این کار را بردوش دارد و حتما ما نیز در این فرصت باقی مانده از دولت که به فرموده رهبر انقلاب ۳ صد روز پیش روی دولت است، تلاش می کنیم تا به دولت کمک کنیم تا تصمیم هایی که برای کاهش مشکلات مردم و سروسامان دادن مشکلات اقتصادی دارد را انجام دهد.
وی همچنین با اشاره به موضوعات منطقه ای که در این جلسه مطرح شد گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی به صورت اجباری در حال عادی سازی ارتباط این رژیم با کشورهای خلیج فارس هستند که این موضوع باعث ناامنی در منطقه خواهد شد که درباره این موضوع نیز مباحث خوبی در جلسه مطرح شد.