خطیب جمعه قم:

برخی مسئولین به جای پاسخگویی خود را مدعی نشان می دهند

به گزارش نویدتهران،حجت الاسلام والمسلمین سعیدی گفت: متأسفانه برخی از مسئولین به جای پاسخگویی به مردم خود را مدعی نشان می دهند؛ درس بصیرت در شناخت جریانات سیاسی و بصیرت افزایی در مقابل دشمنان است؛ نباید اجازه تضعیف باورهای خود را بدهیم؛ امروز وظیفه داریم که از کیان اسلام و انقلاب و پیام شهدا دفاع کنیم و همواره از خط نفاق و فتنه ابراز برائت کنند.
حجت‎الاسلام والمسلمین سعیدی امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته قم در مصلای قدس با تسلیت درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: ایشان به تاأسی از استاد برجسته خود آیت الله شهید سید محمد باقر صدر، در اسلام و مکتب امام راحل ذوب شد و عمر شریف خود را در دفاع از مکتب اسلام و مبانی فقهی و قضایی ارکان نظام اسلامی، خدمات شایانی را به کشور و حوزه های علمیه به یادگار گذاشت.

وی با اشاره به آثار متعدد فقهی ایشان بیان کرد: خدمت به طلاب دینی و اقامه عزاداری های حسینی در قم و مشهد و … از خدمات اجتماعی آن مرحوم بود؛ ایشان فقیهی نظریه پرداز و محقق بزرگی بود که با اشراف از روح اسلام ناب، فقاهت را از تئوری به عرصه خط مشی گذاری و قانون گذاری رساند و خود نیز صاحب مکتب اصولی و فقهی گردید؛ نظریات فقهی و اصول ایشان در حوزه مورد توجه بیشتر قرار گیرد تا فقه معاصر گامی به پیش رو برای پاسخ به نیازهای کشور و نظام حرکت کند.

وی با اشاره به سالروز ۹ دی گفت: همه ساله از ۹ دی تا ۱۹ دی در قم به عنوان ایام بصیرت نام نهاده می شود و مردم قم خدمت رهبر انقلاب شرفیاب می شوند؛ این دهه باید در کل کشور به عنوان دهه بصیرت نام گذاری شود؛ جوانان ما که سرمایه های انقلاب هستند باید فلسفه این روزها را بدانند.

خطیب جمعه قم بیان کرد: ۹ دی نمایشگاه غیرت دینی و سیاسی در عرصه انسجام ملی و … در دفاع از نظام اسلامی و ولایت فقیه بوده است؛ این روز، صرفا یک حادثه و حماسه در یک زمان نبوده و نیست بلکه هرگاه دشمن به دنبال تکرار فتنه باشد باید بداند که این مردم همیشه در صحنه آنها را در سر جای خود خواهد نشاند.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی اظهارکرد: فتنه گران ۸۸ تلاش کردند که خود را در لایه های مدیریت کشور بازآفرینی کنند و مشکلات امروز کشور نیز از جمله بی مدیریتی این دسته است؛ اقتصاد برآمده از فکر دشمنان نه تنها رهایی از تحریم های آمریکایی را فراهم نیاورد بلکه با دلخوشی به آمریکا اقتصاد و مردم را گرفتار کرده است؛ این طایفه در حال حاضر با اروپاییان به گفتاردرمانی دلخوش کرده اند.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) گفت: این گروه با تاسف به جای پاسخگویی به مردم خود را مدعی نشان می دهند؛ درس بصیرت در شناخت جریانات سیاسی و بصیرت افزایی در مقابل دشمنان است؛ نباید اجازه تضعیف باورهای خود را بدهیم؛ امروز وظیفه داریم که از کیان اسلام و انقلاب و پیام شهدا دفاع کنیم و همواره از خط نفاق و فتنه ابراز برائت کنند.

وی گفت: امروزه جبهه های انقلابی باید تقویت شوند و با دفاع از اصل اصیل ولایت فقیه در مقابل دشمنان بایستیم و از ملامت ملامت گران خوف و هراس نداشته باشیم تا زمینه سازی برای حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) فراهم شود.

وی با اشاره به ضایعه درگذشت تعدادی از دانشجویان در تهران گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور محترم نیز بیان کردند این حادثه باید پیگیری شود و نباید دیگر اجازه چنین مسایلی را بدهیم.

وی در پایان خطبه دوم با آرزوی سلامتی آیت الله مومن اظهارکرد: آیت الله مؤمن از فقهای بزرگ حوزه های علمیه و از خدمت گذارن ارزشی نظام و از شاگردان امام راحل و از فقهای ارزشمند شورای نگهبان است و امیدواریم که خداوند متعال به همه بیماران از جمله این فقیه مجاهد شفای عاجل عنایت بفرماید.

خطیب جمعه قم، در خطبه اول نیز به تفسیر سوره پرداخت و گفت: اهداف اصلی این سوره، جریان شناسی ضدولایت و ضد جهاد است؛ برخی از اسامی این سوره، شامل افشاکننده منافقین و جریان نفاق است؛ نام دیگر این سوره، کنجکاوی از اسراسر منافقین است.

وی افزود: مراد از توبه، توبه از گناهان شخصی نیست بلکه توبه از گناهان سیاسی و اجتماعی است که منافقین و جریانات ضد ولایت مرتکب آن گناهان شده اند؛ نام دیگر این سوره، ریشه یابی انحرافات و جریان های صدر اسلام و آشکار شدن چهره نفاق است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی اظهارکرد: لازمه برائت از دشمن، دشمن شناسی و مبارزه با این گروه است؛ مشکل امروز جامعه ما این است که برخی دشمنی دشمنان را نمی بینند یا جدی نمی گیرند که بسیاری از آسیب ها از همین ناحیه به ما می رسد.

وی گفت: اسلام هیچگاه به دنبال جنگ و آتش افروزی نیست ولی در برابر جنگ طلبان و آتش افروزان در منطقه و فتنه گران ساکت نمی نشیند و با قاطعیت در مقابل آنها خواهد ایستاد و آنها را از آتش افروزی و فتنه گری پشیمان می کند.