عباس عراقچی:

برجام شرایط بین المللی ایران را کاملا متحول کرد

عباس عراقچیمعاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه برجام شرایط بین المللی ایران را کاملا متحول کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش موثری را در منطقه ایفا کند.

عباس عراقچی روز چهارشنبه در نشست سراسری رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: پس از توافق برجام ایران بیش از پیش به کشوری سازنده و بازیگر فعال در عرصه بین الملل تبدیل شد و می تواند نقش موثری در عرصه بین الملل إیفا کند.
به گزارش نوید تهران،وی اضافه کرد: شورای امنیت نقش ایران در سوریه را به عنوان ضامن صلح و امنیت به رسمیت می شناسد و به آن احترام می گذارد این درحالی است که قبل از برجام ایران را تهدید منطقه در رابطه با قطعنامه نامه های هسته ای عنوان کرده بودند.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه تصریح کرد: فعالیت های هسته ای ایران به عنوان تهدید قلمداد شده بود و همان قطعنامه های شورای امنیت که ایران را تهدید و برنامه های هسته ای ایران را تهدید شناسایی می کرد و از همه کشورها می خواست با ایران همکاری نکنند و به دانشجویان ایرانی اجازه تحصیل در دیگر کشورها را نمی داد و از ایران می خواست فردو، اراک و غنی سازی را ببندد ، همه با برجام یکجا لغو شد. وی افزود: اما شورای امنیت با قطعنامه جدید ٢٢٣١ صادر شده، برنامه هسته ای ایران را به رسمیت شناخت.
وی با اشاره به نشست اخیر آستانه برای بررسی موضوع صلح در سوریه گفت : خود امریکایی ها گفتند ننگی برای امریکا بدتر از این نیست که ایران و روسیه کنار هم بنشینند و تصمیم بگیرند آیا امریکا به نشست دعوت شوند یا نه.

** مقوله امنیت کاملا بهم پیوسته و پیچیده شده است
عراقچی با بیان اینکه شکل تهدیدات مواد مخدر عوض و مقابله با آن یک مقابله چندبعدی و چند وجهی می شود، برای ذکر مثال به حادثه پلاسکو اشاره کرد و گفت: دیگر کسی نمی تواند بگوید هر کاری دلم بخواهد در مغازه ام انجام می دهم، چون شاید اقدام یک نفر به یک فاجعه ملی تبدیل شود.
وی ادامه داد: دیگر حتی نمی توانیم بگوییم کاری که همسایه بغل دستی ام در خانه اش انجام می دهد به من مربوط نیست و او به خودش صدمه می زند.، صدمه زدن او به خودش می تواند به دیگران هم صدمه بزند و تا جایی پیش برود که به فاجعه ای ملی تبدیل شود؛ لذا مقوله امنیت به شدت پیچیده و بهم پیوسته شده است.
معاون وزیر خارجه درباره شکل های متعدد تهدید، اظهارداشت: مثلا در یک جا تهدید کمبود منابع آبی است که یک تهدید جدی محسوب می شود و می تواند بعد امنیتی داشته باشد؛ برخورد با آن هم برخورد صرف پلیسی نیست و ارگانهای مختلف ممکن است درگیر باشند.
وی با اشاره به آمار وزارت نیرو مبنی بر وجود و حفر ٣٠٠ هزار چاه غیرقانونی ، ادامه داد: این موجب خشکسالی در جاهای مختلف می شود و یا بحث کمبود منابع و بحث های مختلف دیگر هر کدام می تواند به یک تهدید امنیتی تبدیل شود.
عراقچی با بیان اینکه این تهدیدات امنیتی، وظیفه پلیس را سنگین تَر می کند، اظهارداشت: اما پلیس به تنهایی و بدون همکاری سایر دستگاه ها نمی تواند با این تهدیدات مقابله کند.
وی خاطرنشان کرد: همین وضعیت در عرصه بین المللی هم وجود دارد و عرصه بین المللی هم تهدیدات نسبت به گذشته از زمین تا آسمان فرق می کند؛ الان جامعه بین المللی با تهدیدات جدیدی مواجه است که تبعات بسیار سنگینی برای همه انسان ها بر کره زمین می تواند به دنبال داشته باشد و مقابله با این تهدیدها از حیطه یک یا دو کشور خارج است و کشورها در عرصه بین المللی در سطح سازمان های بین المللی باید باهم همکاری کنند تا این تهدیدات مقابله کنند.
معاون وزیر خارجه به تهدیدات محیط زیستی و گرمایش زمین به عنوان نمونه اشاره کرد و ادامه داد: کشوری گازهای گلخانه ای تولید می کند و این موجب صدمه به لایه ازن می شود و این صدمه سطح وسیعی از کشورهای دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد و تبعاتی دارد که باید با آن برخورد شود و برخورد با آن کار یک کشور یا دو کشور نیست.
وی در بحث بیماری های واگیردار مسری در سطح دنیا ، افزود: بیماری های واگیردار از ایدز شروع شد و تا الان که ابولا مطرح است ، و این بیماری ها از جایی شروع می شود اما اکثر کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد.
عراقچی درباره بحث کمبود آب، گفت: کشوری در منطقه روی رودخانه سد ایجاد می کند و در کشور همسایه و پایین دست خشکسالی ایجاد می شود. تالاب ها خشک می شوند پدیده ریزگرد بوجود می آید و کشوری چون ایران را متاثر می کند. مشکل ریزگرد حتی تبعات امنیتی دارد و پلیس مجبور به مداخله می شود.

** ارتباط قاچاق مواد مخدر با پولشویی
وی همکاری بین المللی برای مقابله با تهدیدات جدید و روز افزون را یک ضرورت اجتناب ناپذیر عنوان کرد و درباره موضوع پولشویی گفت: سیستم مالی همه کشورها به نوعی درگیر پولشویی است و پولشویی ارتباط مستقیم با مواد مخدر پیدا می کند. نمی شود کشوری به تنهایی با تهدیدات جدید بین المللی برخورد کند.
عراقچی یکی از شاخص ترین تهدیدها را بحث مواد مخدر عنوان کرد و گفت: مواد مخدر و قاچاقچیان مواد مخدر که تبدیل به قاچاقچیان بین المللی شده اند به یک معضل جهانی و بین المللی تبدیل شده است و مقابله با آن هم جز با همکاری بین المللی امکان پذیر نیست.
وی افزود: شاید کشوری به تنهایی در محدوده خود بتواند کاری انجام دهد اما هم هزینه های سنگین دارد و هم تا حد زیادی شاید قادر نباشد؛ مواد مخدر در کشوری تولید و درکشور دیگری قرار است مصرف شود اما تبعات و آثارش را ما داریم متحمل می شویم.
معاون وزارت خارجه خاطرنشان کرد: این برنامه به یک معضل و مشکل بین المللی تبدیل می شود که برای مقابله با آن باید همکاری های بین المللی هم داشت که نیروی انتظامی ما هم در این زمینه پیشقدم بود و خوب عمل کرد.