در نشست با سرپرست آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شد؛

برجام دیگر جاده یک طرفه نیست

به گزارش نویدتهران،معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که برجام دیگر جاده یک طرفه نیست

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی پس از نشست دو جانبه با آقای کرنل فروتا سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در سازمان انرژی اتمی افزود: این اولین سفر رسمی ایشان به عنوان سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی است که این را به فال نیک می‌گیریم.
وی ادامه داد: مذاکرات خوبی داشتیم و فعالیت‌ها و همکاری دو طرف را تا به امروز مرور کردیم و با توجه به حساسیت زمان و تحولاتی که بعد از خروج امریکا رخ داده، آثار منفی‌ای روی تعهدات ۱+۵ گذاشته است.
صالحی تاکید کرد: درخصوص نقش اتحادیه اروپا به عنوان پر کننده خلاء حضور نداشتن امریکا، قرار بود این اتحادیه جایگزین باشند و آن خلاء را پر کنند که متأسفانه نتوانستند آن گونه که وعده داده بودند عمل کنند و حتی بدتر از آن ما شنیدیم که سخنگوی اتحادیه اروپا گفته ما به برجام تا زمانی متعهدیم که ایران متعهد باشد، من از این پاسخ تعجب می‌کنم.
وی گفت: تعهد اروپا به چی؟ آیا تعهداتشان بر عدم پایبندی است یا تعهداتشان بر خلف وعده است؟ واقعاً اروپایی‌ها متأسفانه خوب عمل نکردند.

تعهد اروپا به چی، تعهد به خلف وعده یا عدم پایبندی؟

صالحی افزود: با توجه به حسن نیتی که ایران نشان داد و در مذاکرات برجام به نتیجه رسید، ولی متأسفانه طرف مقابل نتوانست خودش را ملزم به تعهدات بداند و از برجام خارج شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ایران تصمیم گرفت که دیگر برجام جاده‌ای یک طرفه‌ای نیست، قرار بود این جاده، جاده‌ای دو طرفه باشد و اگر جاده‌ای یک طرفه باشد، جمهوری اسلامی ایران تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب اتخاذ خواهد کرد.
صالحی گفت: در سه گام این اقدام انجام شده است.

برجام دیگر جاده یک طرفه نیست

وی ادامه داد: امیدواریم همان طور که در گذشته همکاری‌های وسیعی با آژانس داشتیم در زمان ایشان هم همکاری‌های گسترده‌ای داشته باشیم.
صالحی گفت: ایشان به عنوان معاون آقای آمانو تخصص بالایی دارد و آشنایی ایشان با برجام، می‌تواند درخصوص نحوه همکاری‌ها و ادامه همکاری بین ایران و آژانس بسیار کمک کند.

نشست دو جانبه آقای کرنل فروتا با آقای صالحی
رپرست آژانس بین المللی انرژی اتمی: مشتاق تداوم همکاری‌ها با ایران هستیم
سرپرست آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:: آژانس بین المللی انرژی اتمی مشتاقانه تمایل دارد تا همکاری‌ها با ایران تداوم یابد و آماده هستیم تا بصورت حرفه‌ای و بی طرف به کار خود ادامه دهیم.
آقای کرنل فروتا بعد از نشست با رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست مشترک خبری اظهار داشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی به رویکرد مستقلانه، بی طرف و حرفه‌ای خود ادامه خواهد داد و این موجب اعتبار آژانس است.
وی تصریح کرد: در این زمینه آژانس از فشار‌ها تأثیر نمی‌پذیرد، آژانس از یک سو وظیفه راستی آزمایی اجرای برجام را بر عهده دارد و از سوی دیگر در اجرای پروتکل الحاقی و موافقت نامه جامع پادمان در تعامل فعال با ایران می‌باشد.
آقای علی اکبر صالحی نیز در ابتدای سخنانش سفر فروتا را به کشورمان به فال نیک گرفت و اظهار داشت: مذاکرات بسیار مفصلی با یکدیگر داشتیم و فعالیت‌ها و همکاری‌هایی که تا امروز با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم را مرور کردیم. با توجه به حساسیت زمان در خصوص تحولات و اتفاقاتی که بعد از خروج آمریکا از ۱+۵ رخ داده و آثار منفی که روی کشور‌های ۱+۵ و تعهدات آن‌ها گذاشته گفتگو کردیم. همچنین بحث اتحادیه اروپا مطرح شد که قرار بود خلاء عدم حضور آمریکا را پر کند و جایگزین این کشور شود. متاسفانه نتوانستند آنگونه که وعده داده بودند، عمل کنند.
معاون رییس جمهور افزود: حتی بدتر از آن شنیدیم سخنگوی اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تا زمانی به برجام پایبند است که ایران متعهد باشد. این سخنان باعث تعجب است. تعهد اروپا به چه چیزی مطرح است؟ تعهد به عدم پایبندی؟ اگر به خلف وعده است که ما هم نظر هستیم. متاسفانه اروپایی‌ها تاکنون اینگونه عمل کرده اند.
رییس سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد: با توجه به حسن نیتی که جمهوری اسلامی ایران نشان داد، در مذاکرات برجام به نتیجه رسید، ولی متاسفانه طرف مقابل نتوانست ملتزم به تعهداتش بماند و از برجام خارج شد؛ و ما را در شرایطی بغرنج و بحرانی قرار داد.
وی تصریح کرد: البته بحث برجام یک بحث یک طرفه نیست. قرار بود جاده دو طرفه باشد. اگر قرار باشد جاده‌ای یک طرفه داشته باشیم جمهوری اسلامی ایران تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب می‌گیرد. کما اینکه در سه گام تاکنون این کار را انجام داده است.
دکتر صالحی بار دیگر درگذشت آمانو مدیرکل فقید آژانس را تسلیت گفت و خاطرنشان کرد: امیدوارم همانطور که در گذشته همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس داشتیم، همچنان این همکاری‌ها ادامه پیدا کند. آقای فروتا شخصیتی با تجربه فراوان هستند که به عنوان معاون و مشاور آقای آمانو در برجام نیز تخصص بسیار بالایی دارند. آشنایی ایشان با برجام در خصوص نحوه همکاری‌ها و ادامه همکاری‌های ایران و آژانس می‌تواند کمک زیادی کند.
رییس سازمان انرژی اتمی در پایان با اشاره به دیدار‌های فروتا با برخی مسئولین کشورمان ابراز امیدواری کرد فروتا بتواند با نتایج مورد رضایت طرفین به سلامت بازگردد.