فرمانده نیروی دریایی ارتش:

بدون کمک استکبار،امکان تداوم دزدی دریایی وجود ندارد

به گزارش نویدتهران،فرمانده نیروی دریایی ارتش در مراسم استقبال از ناوگروه چهل و نهم با اشاره به جنگ نرم و تلاش دشمن برای شکل گیری عملیات روانی در داخل کشور، گفت: دشمن درصدد است تا با نفوذ در بین مردم، شکاف و دودستگی ایجاد کند.
امیر دریادار حسین خانزادی در آیین استقبال از ناوگروه چهل و نهم نیروی دریایی در منطقه یکم امامت، عنوان کرد: امروز نیروی دریایی به شناورهای بزرگ که توانایی حضور در آب های آزاد دور دست را دارند و زیردریایی ها و تجهیزات خود نمی بالد، بلکه آن چه باعث افتخار ماست، سرمایه های انسانی مومن، متخصص، متعهد و جان برکفی است که اقتدار ما را رقم می زند.
وی بر توجه به شرایط امنیتی پیچیده و خاصی که پیرامون کشور قرار دارد تاکید کرد و افزود: فراینده شکل گیری این شرایط به پیش از انقلاب باز می گردد؛ از زمانی که نفت در کشور ما کشف شد که بواسطه آن توجه استکبار جهانی و قدرت های بزرگ به این منطقه هر روز بیشتر شد.
امیردریادار خانزادی ادامه داد: طی سال های گذشته این تلاش برای سلطه به این منطقه یک شکل رقابتی پیدا کرد به گونه ای که اگر یکی از این قدرت ها برود ، جای خود را به دیگری می دهد و گروه های مختلفی در منطقه شکل می گیرند، این گروه ها یک روز از افغانستان و روزی از عراق، سوریه، یمن و … سر در می آورند.
وی با بیان اینکه محیط امنیتی پیرامون ما در دریا پیچیدگی های خاص خودش را دارد، گفت: تهدیدهایی که پیرامون جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته اند علاوه بر ساحل، در دریا شکل ویژه خودش را دارد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: از سال ۲۰۰۷ با تشدید دزدی دریایی در منطقه، نوع دیگری از تروریسم نیابتی در دریا شکل گرفت و با وجود اینکه برخی تلاش می کنند تا نشان دهند این دزدی دریایی شکل کنترل شده ندارد، با توجه به وجود انسان های محروم و نیازمند در قالب دزدان دریایی، باز هم بدون کمک استکبار جهانی امکان حضور و تداوم این دزدی ها وجود ندارد.
وی افزود:دزد دریایی که از دریا سر در نمی آورد، دزد دریایی از ساحل به دریا می رود و برای این حرکت نیاز به یک سری از تجهیزات و ابزار دارد که امکان پیدا کردن موقعیت یگان شناور تجاری را داشته باشد و به طور طبیعی آن آدم هایی که در سواحل سومالی حضور دارند توانایی انجام این کار را ندارند؛ بنابراین کسی باید اطلاعات، و تجهیزات را در اختیار آنها قرار داده و از آنها حمایت کند و از این رو این فرایند به شکل کنترل شده هدایت می شود.
امیر دریادار خانزادی در ادامه به تدبیر مقام معظم رهبری که فرمودند: «دشمنی که احتمال تهدید او را می دهیم در اقیانوس گسترش پیدا کرده است» اشاره و خطاب به اعضای ناوگروه چهل و نهم، بیان کرد: کاری که شما در این ماموریت انجام دادید، بخشی از فرایندی بود که به نوعی از سال ۲۰۱۰ با تلاش کشورهای منطقه و حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس فرمانده هان نیروی دریایی اقیانوس هند شکل گرفت.
وی افزود: این اجلاس با هدف اینکه امنیت را بتواند به شکل جمعی با کمک کشورهای منطقه در منطقه برقرار کند شکل گرفت و مبدا آن نیز کشور هند بود چون تهدیدهای دزدی دریایی به آن شکلی که جامعه جهانی بیان کرده از مبدا سومالی ۷۰۰ مایل تا مرزهای هند امتداد پیدا می کند.
دریادار خانزادی افزود: در این اجلاس نیروی دریایی ارتش طرحی را تحت عنوان شکل گیری یک ناوگروه رزمی در قالب اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند ارائه کرد ولی کشورهای بزرگ دنیا که رویکرد استکباری به منطقه داشته و دارند برای عدم تصویب و اجرایی شدن طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی تلاش بسیار کردند اما خوشبختانه در اولین اجلاس که طرح ارائه شد مورد تایید و تصویب ۳۶ کشور منطقه قرار گرفت و مقرر شد طرح تکمیلی را نیز جمهوری اسلامی ارائه کند.
امیر دریادار خانزادی با اشاره به اینکه حرکتی که از ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ شروع شد در ۲۰۱۶ به یک نتیجه ای رسید، بیان کرد: حضور در این رزمایش با سپری کردن حدود هشت هزار مایل دریایی و بالغ بر ۶۷ روز حضور در آب های آزاد در واقع آن مطالبه ای که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از کشورهای منطقه کرد را با قدرت تایید کردید.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی تنها نیرویی است که با مجموعه ای از تجهیزات و تسلیحات در اختیار با قدرت وارد بندر کشورهای دوست می شود و در واقع مجموعه ای از توانمندی های صنعتی، علمی و قدرت و اقتدار را به نمایش می گذارد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به جنگ نرم و تلاش دشمن برای شکل گیری عملیات روانی در داخل کشور، گفت: دشمن درصدد است تا با نفوذ در بین مردم، شکاف و دودستگی ایجاد کند.
وی با یادآوری اینکه کشور و ملت ایران هنوز زخم های دوران دفاع مقدس را بر تن دارد و آن را فراموش نکرده و نخواهد کرد، اذعان کرد: امکان ندارد که حمله استکبار جهانی به ناوشکن های سهند، سبلان و جوشن و هچنین هواپیمای مسافربری ایرباس را فراموش کنیم.
وی از حضور در آب های آزاد و رزمایش ها به عنوان بخشی از قدرت بازدارندگی ایران اسلامی نام برد و اظهار داشت: نیروی دریایی ارتش و سپاه دست در دست هم چنان قدرت و توان بازدارندگی ایجاد کرده اند که احدی جرات تجاوز به ایران اسلامی را نخواهد داشت.