آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

بحرین به زندان بزرگی برای شهروندان این کشور تبدیل شده است

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت:در بحرین مدام سرکوب و جنایت است؛ در یورش به محل سکونت آیت الله عیسی قاسم 6 نفر شهید و 200 نفر زخمی و 286 نفر بازداشت شدند.
آیت الله سید احمد خاتمی امروز در خطبه های نماز جمعه تهران با بیان اینکه هیچ منشی برای سیر و سلوک از ترک گناه بالاتر نیست، اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان علاوه بر نخوردن و نیاشامیدن باید چشم‌ها و گوش‌ها نیز روزه باشند.

به گزارش نویدتهران،وی با بیان اینکه بهار قرآن ماه مبارک رمضان است، گفت: ابتکار صداوسیما در ایام ماه مبارک رمضان که روزی یک ساعت ترتیل قرآن پخش می‌کند و فضا را قرآنی می‌کند، ستودنی است و این امر برکات زیادی دارد.

آیت الله خاتمی در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته پایتخت با اشاره به موضوع بحرین گفـت: بحرین به زندان بزرگی برای شهروندان این کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در بحرین مدام سرکوب و جنایت است؛ در یورش به محل سکونت آیت الله عیسی قاسم 6 نفر شهید و 200 نفر زخمی و 286 نفر بازداشت شدند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، جنایت‌های رژیم آل خلیفه علیه شهروندان بحرینی را بی سابقه دانست و تصریح کرد: در پی ملاقات شاه جلاد بحرین با ترامپ، این جنایت ها صورت گرفت و قطعا این امر با چراغ سبز این جنایتکاران انجام گرفته است.

آیت الله خاتمی خطاب به مردم بحرین اظهار کرد: مقاومت شما در مقابل این دیکتاتورها، جهاد فی سبیل الله است.

وی افزود: حاکمان بحرین تجلی اسلام آمریکایی هستند؛ دیکتاتورهای بحرین، اهل سرزمین بحرین نیستند؛ آنها اهل نجد حجاز هستند که با ضرب و زور انگلیسی ها بر گرده مردم بحرین سوار شده اند؛ آنها در حال خوش خدمتی به آمریکا هستند و باید سرنوشت شاه جنایتکار را پیش روی خود قرار دهند.

آیت الله خاتمی اظهار کرد:ملت‌ها زوال آل‌سعود جنایت‌کار و آل‌خلیفه جنایت‌کار را خواهند دید و خواهند دید آنان به زباله‌دانی تاریخ خواهند رفت؛ ان‌شاءالله بعد از نماز عصر هم نمازگزاران با خروش انقلابی خود غیرت دینی‌شان را به نمایش خواهند گذاشت.

وی اضافه کرد: 3 هفته متوالی است دولت عربستان مردم خودش را می‌کوبد و به شهری که در حوزه حکومتی خودشان است، موشک می‌زند، خانه‌ها را به آتش می‌کشد و مدارس و مساجد را ویران می‌کند؛ این جنایات در حالتی صورت می‌گیرد که رئیس‌جمهور آمریکا می‌آید و به حاکم جبار آل‌سعود خسته نباشید می‌گوید؛ سازمان‌های اسلامی و بین‌المللی چرا این جنایات را نمی‌بینید؟ اگر دین ندارید انسان باشید؟ مقابل چشمان شما این‌گونه انسان‌ها مورد هجمه قرار می‌گیرند، چرا دم نمی‌زنید؟! اگر به اندازه این مقدار انسان که در یمن و بحرین شهید می‌شوند، پرنده کشته می‌شد، صدای همه بلند می‌شد که چرا به حیوانات رحم نمی‌کنید؛ به فضل خدا و با عنایات پروردگار، ذات مقدس خدا انتقام این خون‌ها را خواهد گرفت.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: این حضور شکوهمند بیش از 41 میلیون نفر و 73 درصدی ملت پای صندوق‌های رأی، مایه مباهات نظام اسلامی است، در آمریکا و کشورهای اروپایی شرکت در انتخابات بین 40 تا 50 درصد است، نام این حضور پرشکوه «مردم‌سالاری اسلامی» است، ما به حاکمیت این مردم‌سالاری می‌بالیم، تک‌تک آراء، رأی «آری» مجدد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در ایجاد این حماسه بزرگ نقش اول را داشتند، همچنین از مراجع معظم تقلید، فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی، صدا و سیما، ناظران، مجریان و تأمین‌کنندگان امنیت انتخابات و سایر عزیزان صمیمانه تشکر می‌کنیم.

آیت‌الله خاتمی یادآور شد: انتخابات 2 فضا دارد، یکی فضای قبل از برگزاری انتخابات است و دیگری یکی فضای بعد از برگزاری انتخابات؛ بعد از برگزاری انتخابات کدورت‌ها کنار می‌رود و رقابت‌ها تبدیل به رفاقت‌ها می‌شود و این یک قانون نانوشته دنیوی است، اصلاً انتخابات را کلاً باید با این پیامد بپذیریم، کدورت‌ها بعد از انتخابات دیگر معنا ندارد، این هم با شعار به دست نمی‌آید، با عمل به دست می‌آید.

وی با بیان این مطلب که اینکه کسی بعد از انتخابات رقیب را تنش زا و فریبکار بنامد، وحدت شکن و ضداجماع ملی است، گفت: اینکه کسی رقیب و هوادارانش آن رقیب را بعد از انتخابات فریب‌کار بنامد، تنش‌زاد بنامد، بداند با این ادبیات نه اجماع ملی شکل می‌گیرد و نه وحدت، فضای رقابت تمام شد، اینکه بعد از انتخابات افرادی با ادبیات فضای رقابت صحبت کنند، این وحدت‌شکن و ضد اجماع ملی است، همه باید مراقب صحبت‌هایشان باشند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مناظرات زنده تلویزیونی از برکات این نظام بود و باید تشکر جدی از صدا و سیما داشت، متذکر شد: انتظار از مناظرات رعایت ادب، اخلاق و حفظ حرمت نظام بود، با کمال تلخی می‌گویم این موضوع از سوی برخی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری رعایت نشد، البته این رنجش الان دیگر فایده ندارد، ما این موضوع را برای انتخابات 4 سال بعد می‌گوییم؛ برخی طوری حرف می‌زدند که اگر یک اپوزیسیون می‌آمد همین‌گونه حرف می‌زد، این چه بساطی بود که حرف‌هایی زده شد که دشمن جری شد؟ امیدواریم در انتخابات آینده تدبیری شود که این مسائل تکرار نشود.

وی افزود: در هر انتخاباتی تخلفاتی کم و بیش داشته‌ایم، تخلفات 2 گونه است، یکی تخلفات گسترده و اساسی است که کل انتخابات را زیر سؤال می‌برد که به حمدالله در جمهوری اسلامی ایران ما تخلفات این چنینی نداشتیم و دیگری تخلفاتی است که اساس انتخابات را زیر سؤال نمی‌برد اما به هر حال تخلف، تخلف است و شورای نگهبان و دستگاه قضایی باید برخورد عادلانه داشته باشند، گزارشات تخلفات در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار زیاد است.

امام جمعه موقت تهران بر همین اساس تأکید کرد: اصلاً صحبت از این نیست که به اصل انتخابات لطمه وارد شود، اساس انتخابات درست است، ترکیب هم همینی است که هست و تغییر نخواهد کرد، اما وقتی یک مسئول محترم می‌گوید 4 میلیون نفر، مسئول دیگر می‌گوید 3 میلیون نفر و مسئول دیگری هم می‌گوید یک میلیون نفر ساعت 12 شب پشت درب حوزه‌های اخذ رأی ایستادند و نتوانستند رأی دهند، این جای سؤال است؟

وی اضافه کرد: تحلیل کنید چرا نتوانستند شرکت کنند، چون تعرفه‌ها دیر به شعب اخذ رأی ارسال شده است و در برخی شعب هم تعرفه ارسال نشده است، آن هم زمانی که می‌گویید 200 میلیون تعرفه چاپ شده است، این موضوع باید بررسی شود، شورای نگهبان این حق‌الناس را مراعات کند، چرا تضییع شده است، مقصرین این امر باید محاکمه و به مردم معرفی شوند.

آیت‌الله خاتمی متذکر شد: آقایان نگویند این ناشی از ازدحام جمعیت بوده است، بله ازدحام بوده است، اما آنجاهایی که تعرفه ارسال نشده است، چرا ارسال نشده است؟ چرا کار به ساعت 12 شب کشیده شده است، امیدواریم شورای محترم نگهبان این چراها را عادلانه بررسی کند و ما و همه باید تسلیم حکم شورای نگهبان باشیم.

وی گفت: مراحل انتخابات طی و بررسی می‌شود و تنفیذ رهبری صورت می‌گیرد و وقتی صورت گرفت، رئیس‌جمهور می‌شود، رئیس‌جمهور مشروع و قانونی و همه باید در اداره کشور به او کمک کنند، انتخابات تمام شدف ولی باید حرمت رقبای انتخاباتی را نگه داشت، آنچنان که رقبا هم باید باور کنند این آقایی که رأی آورده و منتخب اکثریت ملت قرار گرفته و تنفیذ شده است، او هم حرمت و مشروعیت دارد، اما نباید منتخب محترم هم رقبا را دست‌کم بگیرد، همیشه تحقیر رقبا، افراطی‌خواندن و تندرو خواندن رقبا کار نادرستی بوده است، الآن هم که ترکیب مشخص شده است، نزدیک 17 میلیون رأی حجم کمی نیستند، به این افراد تندرو گفتن و افراطی‌گفتن هیچ مناسب نیست، ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم، حرمت رئیس‌جمهور باید حفظ شود و رئیس‌جمهور منتخب هم باید حرمت کسانی که به او رأی ندادند را نگه دارد، به این وسیله اجماع ملی حاصل می‌شود و ان‌شاءالله حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به سفر ترامپ به منطقه و اظهارات ضدایرانی رئیس‌جمهور آمریکاف گفت: ترامپ در این سفر همه اوصاف آمریکا را درباره ایران گفته است، این آمریکاست که تروریسم صادر می‌کند و قتل‌عام دارد، البته دو حرف درست گفته است، یکی اینکه گفته ایرانی‌ها معتقدند اسرائیل باید نابود شود، ما این را گفتیم و باز هم می‌گوییم و هزار بار هم می‌گوییم، مرگ بر اسرائیل مبنای امام‌خمینی بود، حرف درست دیگرش این است که ایرانی‌ها می‌گویند مرگ بر آمریکا و این هم درست است؛ این یعنی مرگ بر سیاست‌های جنایتکارانه دولتمردان آمریکا نه مرگ بر مردم آمریکا، شما پرونده قطور سیاهی دارید، کمترین مجازات شما فریاد «مرگ بر آمریکا» است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه ترامپ ناتوی عربی را استارت زد، گفت: البته بسیاری از کشورهای عربی با شما مخالفت کردند و این ناتو، یعنی ناتوی نوکران و سرسپردگان آمریکا نه ناتوی عربی؛ 38 سال است که این ناتو شکل گرفته و کاری نتوانسته که انجام بدهد، من به حکام وابسته به آمریکا می‌گویم که این کارها به زیان شماست، شما عملاً نتوانستید کاری انجام دهید، ایران را درست بشناسید، ایرانِ قدرتمند، دست به ماشه است و اگر دست از پا خطا کنید کشورهایتان زیرو رو می‌شود، سرنوشت صدام در انتظار شماست و با ریسمان پوسیده آمریکا تَهِ چاه نروید.

وی افزود: زادگاه و مرکز صدور تروریست عربستان است، در آموزش و پرورش‌شان از اول دبستان ترور را یاد می‌دهند و این جزو طنزهای سال است که باید بگوییم اختصاصی ترامپ است که گفته عربستان مرکز مبارزه با تروریست است.

امام جمعه موقت تهران در پایان با اشاره به جنایات اخیر داعش در منچستر انگلیس، گفت: جنایتکارانی که خودشان داعش را تولید کردند، آن هم چه جنایتکارانی، داعش داروهای شیمیایی و تسلیحات شیمیایی را روی زندانیان موصل آزمایش می‌کند و در جنایت رکورد زدند، خودتان این جنایتکاران را درست کردید، ما ترور را در همه جای دنیا محکوم می‌کنیم، در انگلیس، در فیلیپین، ولی داعش‌پروران را با صدای بلندتری محکوم می‌کنیم؛ مردم انگلستان هم داعش را محکوم کنند و هم دولتمردان خودشان را که داعش را پرورش دادند، آنان جانورانی را پرورش دادند که الان دامن خودشان را گرفته است.