حجت الاسلام و المسلمین رئیسی:

با توجه به ثروت عظیمی که در کشور است می توان امکانات کشور را فعال کرد و اقدامات بسیار ماندگاری را انجام داد

رئیسی:حضور من می تواند اجماع ساز باشد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در بخش اقتصادی نگاه ما پروژه محوری نیست بلکه اقتصاد محور است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تبریک روز جوان، میلاد حضرت علی اکبر (ع) و تسلیت به داغ دیدگان حادثه معدن در استان گلستان افزود: دربرنامه اقتصادی که ارائه می دهیم باید ببینیم شرایط اقتصاد بندر عباس، سیستان و بلوچستان و آذربایجان چیست و هر نقطه از کشور با توجه به وضع اقلیمی نسخه اقتصاد خواهد داشت.
به گزارش نویدتهران،وی گفت: ۱۷ برنامه ویژه مناطق محروم داریم علاوه بر مسائل اقتصادی که برای رونق تولید و کسب و کار ارائه می دهیم.
رئیسی افزود: در واقع اقتصاد محور برنامه ریزی کارمان است و پروژه خاصی نیست که بگوییم در این استان انجام شود بلکه با امایش سرزمینی که صورت می گیرد برنامه ریزی برای هر منطقه انجام می شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مسئله مشکلات اقتصادی که امروز به دغدغه جدی مردم تبدیل شده به نحوی که اقتصاد بیمار حالت اورژانسی به خود گرفته است.
وی افزود: شرایط نظام پولی و بانکی بدهی های دولت که به رقم ۲۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده که رقم بالایی است بحث نقدینگی که به هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و از این مقدار ۷۰۰ هزار میلیارد تومان در این مدت انجام شده بحث معوقات بانکی، وضع کار و بیکاری که ما شاهدیم هر روز به امار بیکاران افزوده می شود که این امار فقط مربوط به شهرک های صنعتی که قابل شمارش است نشان می دهد ۵۰ درصد ظرفیت صنعتی کشور فعال نیست.
رئیسی گفت: علاوه بر اینها وضع مسکن، معشیت و فقر در کشور شرایط خاصی را بوجود آورده که دغدغه جدی مردم است بر این اساس ورود بنده به عرصه انتخابات این است که گره ای از گره های کشور را بگشایم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: حضور من می تواند اجماع ساز باشد و می توانم همه سلایق و ظرفیت ها را پای کار بیاورم.
وی تاکید کرد: با روش مدیریتی که دارم می توانم در شرایطی اجماع ساز باشم و هیچ ظرفیتی در کشور نباشد که پای کار نباشد با توجه به نیروی انسانی متراکمی که در کشور وجود دارد.
رئیسی افزود : با توجه به ثروت عظیمی که در کشور است می توان امکانات کشور را فعال کرد و اقدامات بسیار ماندگاری را انجام داد.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از راههای اشتغال راه اندازی ۱۷ هزار کارگاه تولیدی تعطیل شده در کشور است که سرمایه گذاری در آن صورت گرفته و با براه افتادن آنها می شود اشتغال ایجاد کرد.
سید ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در پاسخ به این سوال که چه تعداد باید شغل ایجاد شود با چه هزینه ای و تامین منابع آن چیست؟ گفت: آماری که در رابطه با بیکاری ارائه می شود ۱۲ درصد است ، قانون برنامه توسعه ششم تکلیف کرده که این رقم به ۸ درصد برسد.
وی افزود : مرکز پژوهش های مجلس آمار بیکاران را ۶ میلیون نفر اعلام کرده اما بر اساس آمار اعلام شده ۱۲ درصد رقم بیکار ی بیش از ۳ میلیون می شود .
رئیسی گفت : البته مبنای بیکاری در این اعداد وارقام این بوده که هر عکس یک ساعت در هفته کار داشته باشد بیکار نیست اما عرف و بازار ما این را قبول ندارد که بر این اساس بیکاران را به شاغل ناقص و غیر ناقص تقسیم کرده است .
وی افزود : اگر قرار باشد با وضعیتی که امروز دولت اشتغال ایجاد می کند در شرایطی که به بیکاران کشور افزوده نشود قریب به ده سال طول می کشد که بیکاری فعلی حل شود .
وی گفت : ما باید اشتغال میلیونی در کشور ایجاد کنیم که یکی از راههای آن راه اندازی ۱۷ هزار کارگاه تولیدی تعطیل شده در کشور است که سرمایه گذاری در آن صورت گرفته و با براه افتادن آنها می شود اشتغال ایجاد کرد .
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : از آنجا که سرمایه وجود دارد می توان مسئله کمبود نقدینگی را حل کرد .
وی گفت : راه بعدی تکمیل واحدهای نیمه تمام است که بر اساس آن به راه اندازی این واحد ها کمک صورت می گیرد تا در مدار تولید قرار بگیرند .
رئیسی با بیان اینکه ما نباید زیر ساخت های گذشته را از دست بدهیم گفت : این ظرفیت ها نیز مورد توجه ماست .
وی افزود : نکته بعدی ایجاد اشتغال در کشور با ظرفیت های موجود است ما کشوری هستیم که ۳۰۰۰ کیلومتر با دریا ارتباط داریم برخی از کشورهای اتحادیه اروپا ارتباطشان با دریا خیلی کمتر از ماست اما ۵۰ درصد تولید ناخالص ملیشان اقتصاد دریایی است در صورتی که این رقم در کشور ما ۲ درصد است .
رئیسی ادامه داد : در حوزه مسکن به عنوان یکی از بخش هایی که اشتغالزاست می توان فعالیت کرد در مسکن مهر کارهای بسیاری انجام شد اما امروز دولت شش درصد این طرح را پیش برده در صورتی که می توان در سال اول مسکن را تحویل متقاضیان داد .
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید تولید مسکن در کشور فعال شود تولید مسکن از جمله مواردی است زمین و مصالح آن وجود دارد .
وی افزود : اگر مسکن سازی حل شود هم مشکل مسکن حل می شود از طرفی اشتغال نیز ایجاد خواهد شد .
رئیسی در ادامه با اشاره به مسئله قاچاق کالا افزود : گفته می شود ۱۸ میلیارد دلار قاچاق کالا به کشور صورت می گیرد از آنجایی که مطرح است با کاهش هر یک میلیارد دلار می توان ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کرد اگر ده میلیارد دلار از حجم قاچاق کالا کاسته شود می توان هر سال یک میلیون شغل ایجاد کرد و این کاملا قابل دستیابی است .
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : آقایان می گویند از کجا می خواهید منابع مالی ایجاد اشتغال را فراهم کنید این در صورتی است که این ظرفیت در کشور وجود دارد .
رئیسی گفت : در بخش کشاورزی هم اگر صنایع تبدیلی ایجاد شود ۴ تا ۵ شغل دیگر در کنار کشاورزی خواهیم داشت .
وی افزود : صنایع تبدیلی در کنار کشت خرما کاملا امکان پذیر است و باید صورت گیرد .
او در ادامه گفت : از طرفی امکان تولید کالا در داخل وجود دارد در چنین شرایطی چرا باید از کالای خارجی استفاده شود اگر تولید داخلی صورت گیرد زمینه صادرات هم فراهم می شود و از واردات کالاهای غیر ضروری جلوگیری خواهد شد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : اول این دولت اعلام شد چرا کشور را به بازار کالاهای چینی تبدیل کرده ایم اما امروز شاهدیم اگر در هشت سال قبل از این دولت هر سال ۵ میلیارد دلار واردات از چین صورت می گرفت امروز این رقم به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است .
وی گفت : پیشنهاد ما این است در هر وزارتخانه یک معاونت اشتغال فعال شود به نحوی که ما بتوانیم همه ظرفیت ها را برای اشتغال پای کار بیاوریم .

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید با هزینه کم شغل ایجاد کرد، گفت: اگر ظرفیت های موجود ایجاد اشتغال در کشور احیا شود، می توانیم به آنچه که در قانون در زمینه اشتغال زایی تکلیف شده است، عمل کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به این پرسش که آیا برای کاهش هزینه های ایجاد شغل روش جدیدی دارید؟افزود: ۷۰۰ هزار میلیارد تومان پول خلق شده است، اگر ۲۰ درصد از این نقدینگی را در تولید به کار می بردیم هم کارگاه ها تعطیل نمی شد و هم برای جویندگان کار اشتغال جدید ایجاد و بحران بیکاری حل می شد اما این اتفاق نیفتاد و این خلق پول در عرصه های غیر تولید رفت و در نتیجه کارگاه ها به علت کمبود نقدینگی تعطیل شده است.
وی در پاسخ به این پرسش که با چه سیاستی می خواهید بخش مسکن را از رکود خارج کنید و چقدر دولت شما به تولید مسکن برای اقشار کم درآمد معتقد است؟، گفت: مسئله مسکن از ضرورت های جدی مردم و آرامش مردم به مسکن است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: دولت چند بخش کار دارد که یک بخش مسکن روستایی است و دولت بر اساس قانون برنامه توسعه، مکلف به ایجاد ۲۰۰ هزار مسکن روستایی است اما متاسفانه دولت به این وظیفه قانونی خود به میزان ذکر شده در قانون توجه نکرده و تنها بخشی از آن توجه شده است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ۷۰۰ هزار ازدواج در هر سال داریم، افزود: اگر مشکلات زوج های جوان حل شود این رقم تا یک میلیون در هر سال قابل افزایش است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه دولت باید به مسکن متعهد باشد و نمی توان به آن بی توجه بود، گفت: دولت باید از بافت های فرسوده در شهرها و بهسازی و نوسازی حمایت کند.
وی افزود: وجوهی که در ارتباط با مسکن مهر پرداخت شده است ۵ هزار میلیارد تومان از طریق پرداخت قسط برگشت می شود که با آن می توان هم مسکن مهر را فعال کرد وهم در آینده مسکن کرامت را به انجام رساند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: اگر در کشور سالی یک میلیون مسکن ایجاد نشود مشکل مسکن جدی خواهد شد و این کار، عملی است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بخشی را با استفاده از مشارکت مردم می توانیم حل کنیم و نسبت به مسکن روستایی در زمینه زمین مشکلی وجود ندارد و باید به افراد بی درآمد و یا کم درآمد تسهیلات پرداخت شود تا صاحب مسکن شوند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه باید هزینه تولید مسکن را کاهش دهیم، افزود: باید به نحوی از مسکن سازی پشتیبانی و حمایت کنیم مثلاً مالیات ساخت مسکن را به نحوی کاهش دهیم به ویژه در مناطق کم برخوردار.
وی ادامه داد : باید بازار سرمایه را به مسکن اتصال دهیم و اگر این دو به هم ارتباط پیدا کنند مشکل مسکن بر طرف می شود .
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: باید حتماً در ارتباط با قانون مالیات به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد دهیم تا قانون در بخش تولید مسکن اصلاح شود و مسکن برای تولید کننده به صرفه باشد و ان شاالله در دولت کار و کرامت با تعامل با مجلس سعی می کنیم مسکن سازان را به تولید مسکن تشویق کنیم.
وی افزود: برنامه ما این است که با توجه به ظرفیت کشور و با توجه به وظایف خود بتوانیم سالانه یک میلیون مسکن را تولید کنیم.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم باید از ثروت و درآمدهای همه دولتمردان از خودم تا تک تک وزرایم و مدیران مطلع باشند و این به نفع کشور و سلامت اداری است.
حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که برای حل مشکل صندوق های بازنشستگی چه برنامه ای دارید؟ گفت: بازنشستگان باید به درستی دیده شوند و باید دست آن ها در جیب خودشان باشد و خجالت نکشند.
وی با بیان اینکه چرا دولت بدهی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی خود را به صندوق بازنشستگی پرداخت نمی کند؟ افزود: این بدهی باید به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اضافه کرد: چرا دولت باید دست در جیب بازنشسته ها و سازمان تامین اجتماعی کند؟ این ناشی از بی انضباطی مالی در دولت و پر خرج بودن دولت است.
وی ادامه داد: چرا بودجه دولت دو برابر شده است؟ چرا باید بودجه نهاد ریاست جمهوری نزدیک به دو برابر شود؟ این پرخرجی برای چیست؟
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به اینکه در مجموع دولت نزدیک به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد که بخشی قابل توجه آن مربوط به این دولت است، افزود: بدهی دولت به سیستم بانکی و بانک مرکزی ۱۸۰ هزار میلیارد تومان ، در اینجا ۲۱۰هزار میلیارد تومان، در صندوق بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: حتما باید انضباط مالی در دولت برقرار شود تا این پرخرجی در کشور نباشد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به اینکه بعضی از پرداخت ها و حقوق ها باید اصلاح شود، گفت: در دولت خودمان حقوق نجومی و این دغدغه هایی که مردم در ارتباط با برخی تبعیض ها و بی انضباطی دارند نخواهیم داشت و بنای ما بر شفافیت است.
وی افزود: مردم باید از ثروت و درآمدهای همه دولتمردان از خودم تا تک تک وزرایم و مدیران را مطلع باشند و این به نفع کشور و سلامت اداری است.
نامزد دوازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بودجه امسال ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: این میزان به عنوان هزینه های دولت مورد قبول ما نیست.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه در هزینه ها باید تجدید نظر و انضباط مالی برقرار شود، افزود: بودجه عمرانی باید بخش قابل توجهی از بودجه باشد در حالی که ۱۰ درصد آن، بودجه عمرانی است.
وی با اشاره به وضعیت شرکت های سازمان تامین اجتماعی گفت: «شستا» در زمینه تولید دارو گستردگی زیادی دارد و انضباط مالی جدی در مجموعه شرکت های تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی ضروری است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: اکنون «شستا» باید ۳۲ درصد پول به سازمان تامین اجتماعی دهد در حالی که این رقم ۷ درصد است و این سازمان از جای دیگر تامین اعتبار می کند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: اگر بهره وری در شرکت های تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی یک درصد افزایش یابد وضعیت آن و بازنشستگان این گونه نخواهد بود و این نیاز به مدیریت جدی با استفاده از مدیران لایق است .