خطیب جمعه قم:

با تجربیات قبل نباید به مذاکره با آمریکا و اروپا دل خوش بود

به گزارش نویدتهران، آیت الله سعیدی بر لزوم فعالیت بیشتر دستگاه های دیپلماسی در بخش های مختلف و عدم دل خوش شدن به مذاکره با آمریکا و اروپا تاکید کرد.

آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه که در مصلی قدس برگزار شد، با اشاره به اهمیت پند و عبرت گرفتن از آیات قرآن در مواجهه با مسائل سیاسی با دشمنان اسلام گفت: دنیا محل داد و ستد است و همه در حال تجارت هستند ولی مشرکان اعتقادی به قیامت ندارند لذت دنیا را مورد توجه قرار می‌دهند؛ دنیا همانند بازاری است که گروهی سود کرده و برخی دیگر خسارت می‌بینند.

وی افزود: انسان عاقل در این دنیا باید شرایط و الزامات دادوستد را فرا بگیرد؛ ولی اکثر مردم نسبت به مهم‌ترین دادوستد که کسب رضای الهی است غافل هستند؛ این دنیا محل کسب رضایت الهی برای زندگی و سعادت در دنیا و آخرت است.

خطیب جمعه قم با اشاره به سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) گفت: این امام همام با رشادت و تلاش و جهاد علمی و اجتماعی که داشتند حجم عظیمی از معارف را برای ما به یادگار گذاشتند و بسیاری از شاگردان مکتب امامت و اسلام ناب دست پرورده ایشان و فرزند بزرگوار ایشان حضرت امام جعفر صادق(ع) است.

نماینده ولی فقیه در قم با ذکر این ممطلب که امام باقر(ع) شاهد مصیبت‌های کربلا و اسارت حضرت زینب(س) بودند، بیان کرد: ایشان در طول زندگی خویش در داغ مصیبت‌های کربلا اشک ریختند، زهری که به بدن پنجمین اختر تابناک ولایت وارد شد در برابر مصیبت‌های کربلا موضوعی نبود.

وی در ادامه به ۱۷ مرداد روز خبرنگار اشاره کرد و گفت: در این شرایط که ایران اسلامی موردتهاجم خبری است، خبرنگاران باید با هوشیاری و ارسال خبرهای درست از حق مردم در برابر تهاجم دشمنان دفاع کنند.

آیت الله سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود به مراسم عرفه اشاره کرد و گفت: خداوند متعال روز عرفه به سه مکان و سه گروه توجه خاصی دارند که کربلای معلی و زائران سیدالشهدا(ع) و به عرفات و حاجیانی که برای رضای خدا حضور پیداکرده و همچنین هرکجا از دنیا که دستی به‌سوی خدا بلند است.

امام‌جمعه قم ابراز کرد: عید قربان روز جشن بندگان خدا است و هرکسی روز عید قربان هرکاری برای رضای خدا انجام دهد روز جشن است و بالاترین اقدام در این روز قربانی کردن و شرکت در نماز عید سعید قربان است.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) در ادامه، مقاومت را اصلی قرآنی دانست و گفت: مقاومت تنها در جنگ نیست بلکه هرگونه ایستادگی برای تعادل است و در اسلام به معنای بی‌تحرکی نیست بلکه در اصل مقاومت فرهنگی همراه با صبر و استقامت است؛ انقلاب اسلامی از ابتدا تاکنون با غلبه بر فتنه و توطئه‌ها باعزت و اقتدار و نیروی انسانی جوان روبه حرکت است هرچه فشار و تحریم تشدید شد قدرت جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف افزایش پیدا کرد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اقدامات آمریکا برای مقابله با ایران اسلامی تصریح کرد: آمریکا تلاش کرد با اقدامات خود ایران را در مسیر سازش قرار دهد ولی مقام معظم رهبری با هوشیاری نقشه آن‌ها را بر آب کرد؛ آمریکا تلاش کرد با خروج از برجام ایران را در تنگنا قرار دهد و بین خود و اروپایی‌ها تقسیم‌کار کردند و احتمال می‌دادند با خروج از برجام ایران از برجام خارج می‌شود و اصرار دارند با ایران مذاکره کنند ولی رهبری مذاکره ب آمریکا را سم دانستند.

خطیب جمعه قم با اشاره به اهمیت فعالیت بیشتر دستگاه دیپلماسی در بخش های مختلف گفت: با این تجربه ای که از مذاکره به آمریکا به دست آمد، دستگاه دیپلماسی ما نباید دل‌خوش به مذاکره با اروپایی‌ها باشد و باید بدانیم که ملت ایران هرچه به دست آورده در سایه مقاومت بوده است.