رئیس قوه قضاییه:

با اقتدار در مقابل هرگونه اقدام علیه امنیت خواهیم ایستاد

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی در روز جمعه 29 اردیبهشت گفت: ان شاءالله مردم با ایفای وظیفه دینی و ملی خود، نامزدی را به عنوان اصلح برگزینند که گفتمان انقلاب اسلامی را بیشتر دنبال کند و دشمن از انتخاب او ناخشنودتر شود.

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت جان باختن تعدادی از هموطنان در حادثه زمین لرزه خراسان شمالی و ابراز همدردی با بازماندگان و مصدومان این حادثه تصریح کرد: از همه مسئولان و دستگاه های ذی ربط می خواهیم که در اسرع وقت امکانات لازم برای حادثه دیدگان و مایحتاج ضروری به ویژه برای ساکنان نواحی سردسیر در مناطق زلزله زده را فراهم کنند.

به گزارش نویدتهران،رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه 29 اردیبهشت، انتخابات را مهمترین مسئله روز کشور دانست و اظهار کرد: انتخابات در جمهوری اسلامی نماد همبستگی،آزادی، اعتماد ملی و اقتدار و امنیت کشور است لذا برای همه مردم و نظام جمهوری اسلامی امری سرنوشت ساز به شمار می آید.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه حضور در پای صندوق های رأی موجب ارتقای هرچه بیشتر امنیت ملی و افزایش توان جمهوری اسلامی برای مقابله با توطئه های دشمنان خواهد بود، مشارکت حداکثری را وظیفه دینی و ملی خواند و افزود: مطمئنیم که ملت شریف ایران با آن بصیرت، فهم و بینش همیشگی خود، بار دیگر حماسه ای ماندگار خواهند آفرید. براین اساس از همه می خواهیم که برای استمرار و ارتقای هرچه بیشتر اقتدار و امنیت کشور و مأیوس ساختن دشمنان، پای صندوق های رأی حضور پیدا کنند و بار دیگر وظیفه خود را به عنوان یک عمل عبادی و در راستای تحقق اهداف و ارزش های ملی و دینی ایفا کنند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به موضوع تشخیص اصلح به عنوان یکی از مهمترین وظایف مردم در جریان انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: افرادی حسب تشخیص شورای محترم نگهبان واجد شرایط نامزدی ریاست جمهوری معرفی شدند که باید از میان آنان فرد اصلح را تشخیص داد و در این راستا علاوه بر سوابق، توجه به رفتار و گفتار کاندیداها از زمان اعلام نامزدی توسط شورای نگهبان تا به امروز نیز، موضوع بسیار مهمی است که در تشخیص اصلح موثر است.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: متأسفانه برخی از نامزدها به گونه ای عمل کردند که گویی اپوزیسیون نظام هستند و در جهت سیاه نمایی و زیرسوال بردن نهادهای قانونی نظام گام برداشتند که مطمئناً چنین اقدامی برخلاف مصالح ملی است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اصل 115 قانون اساسی و برشمردن شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری، “تقوا” را یکی از اساسی ترین شروط در این اصل دانست و اظهار کرد: اصل و اساس حکومت داری اسلامی، تقواست و اگر کسی تقوا نداشته باشد چه در عرصه داخلی و چه در مواجهه با دشمنان هرگونه فسادی از سوی او محتمل است. براین مبنا باید با دقت در رفتار و گفتار نامزدها و اطرافیانشان ببینیم که کدام یک تقوای بیشتری دارد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه شاخص های تشخیص ارجح و اصلح، متعدد است، تصریح کرد: از جمله مهمترین شاخص ها همراهی با گفتمان انقلاب اسلامی است. باید به کسانی رأی بدهیم که این گفتمان را بیشتر دنبال می‌کنند، نه کسانی که برای جمع کردن چند رأی ممکن است با مروجین ابتذال هم همراهی کنند. چنین کسانی برای جمهوری اسلامی هیچ کاری انجام نخواهند داد.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه پیروی از گفتمان اسلامی و انقلابی و همچنین رهنمودها و سیره حضرت امام خمینی (قدس الله نفسه الزکیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بهترین معیار و شاخص برای تشخیص اصلح است، افزود: باید به کسانی رأی بدهیم که بیشتر دشمن را ناخشنود می کنند زیرا دشمنان انقلاب از ابتدا هیچگونه عقب نشینی نداشته اند و هر روز از ابزاری جدید برای وارد آوردن فشار و تضعیف نظام جمهوری اسلامی استفاده کرده اند. ما به عنوان ملت موظفیم که دشمن را مأیوس کنیم بنابراین میزان ناخشنودی دشمن از انتخاب یک کاندیدا می تواند معیار بسیار خوبی برای تشخیص اصلح باشد.

آیت الله آملی لاریجانی، اخلاق را یکی دیگر از معیارهای مهم دانست و با ابراز تأسف از اقدامات برخی نامزدها در جریان مناظره ها و سخنرانی ها گفت: در طول فعالیت های انتخاباتی و بویژه در مناظره ها سخنانی علیه برخی نهادهای انقلاب اسلامی که حسب قانون اساسی از نهادهای اصلی انقلاب هستند مطرح شد. از جمله نهادهایی که در این اثنا آماج حملات ناجوانمردانه قرار گرفت، قوه قضاییه بود. اینجانب به عنوان رئیس قوه قضاییه تاکنون در مقابل این هجمه‌های بی‌اساس و برخلاف موازین و بلکه مجرمانه، برای مصالح نظام سکوت اختیارکرده‌ام و البته تا پایان انتخابات نیز این سکوت را ادامه خواهم داد، اما در زمان خود آنچه را که باید گفت خواهم گفت. امروز رعایت مصالح نظام و انقلاب در هر شرایطی برای ما از هرچیزی مهمتر است.

رئیس قوه قضاییه زیرسوال بردن نهادهای انقلاب اسلامی برای جمع کردن چند رأی را اقدامی ضد ارزش توصیف کرد و از مردم خواست که با حضور حماسی خود در پای صندوق های رأی، کسی را انتخاب کنند که دشمن از انتخاب او شاد نشود.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایش های اخیر مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا در جمع دانش آموختگان دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین (ع)، حفظ امنیت و آرامش کشور را از مهمترین وظایف دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، مسئولان و مردم دانست و اظهار کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند هدف نزدیک دشمن، برهم زدن امنیت کشور است که در این زمینه اعلام می کنیم قوه قضاییه با اقتدار در برابر هرگونه اقدام علیه امنیت ملی خواهد ایستاد. البته گمان می کنیم که دشمنان و اذناب داخلی آنها با تجربه ای که از فتنه 88 دارند به آن شکل اقدامی نخواهند کرد اما به هرحال، کوچکترین فرصتی برای سوءاستفاده دشمن نخواهیم داد و اجازه نمی دهیم کسانی که به دنبال ایجاد فتنه و برهم زدن امنیت کشور هستند به هدف خود دست یابند.

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به جنایات عربستان سعودی در قطیف، یمن و حملات ناجوانمردانه به شیعیان این منطقه تصریح کرد: تفکر وهابی که در جهان اسلام نیز به عنوان یک تفکر ارتجاعی و خشونت طلب شناخته می شود، نه تنها به دنبال ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی است بلکه با همه فرق و مذاهب اسلامی درگیر می شود.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: عربستان سعودی به عنوان نماینده این تفکر، در داخل و خارج از مرزهای خود مروج خشونت و حامی مالی و فکری تروریست هاست. امروز نیز روابط پنهان سعودی ها با رژیم صهیونیستی علنی شده است. از سویی می شنویم که آمریکا قصد دارد به میزان 100 میلیارد دلار به عربستان سلاح بفروشد که قطعاً چنین اقدامی در راستای پروژه تحت فشار قرار دادن شیعیان و سیطره هرچه بیشتر غرب بر جهان اسلام است.

براساس این گزارش، بررسی گزارش عملکرد قوه قضاییه در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.