معاون اول قوه قضاییه:

باید حمله دشمن به ساختار اقتصادی کشور را به فرصتی برای تحقق شعار سال رهبر معظم انقلاب تبدیل کرد

به گزارش نویدتهران،حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: باید در تمام عرصه‌ها روحیه‌ای انقلابی داشت؛ حمله دشمن به ساختار اقتصادی جامعه را تبدیل به یک فرصت نمود و با بومی سازی اقتصاد و پایداری و توسعه آن و اولویت‌بندی موضوعات و استفاده از ظرفیت جوانان و مسئولان و حمایت از تولید داخلی به افزایش تولید رسید و شعار سال رهبر معظم انقلاب را محقق نمود.
طی مراسمی با حضور معاون اول قوه قضاییه،  توکل حیدری به عنوان رئیس کل جدید دادگستری استان همدان معرفی و از زحمات  محمدرضا مترقب  قدردانی شد.

در این مراسم معاون اول قوه قضاییه طی سخنانی با اشاره به سنگینی مصیبت و عزای اهلبیت(ع) در ایام منتهی به اربعین حسینی اظهار کرد: همه مردم و خصوصاً مسئولین در همه زمان‌ها اعم از زمان جنگ و صلح و شرایط عادی و حساس وظایفی بر عهده دارند که یکی از مهمترین این تکالیف صیانت و حفاظت از نظام جمهوری اسلامی ایران بعنوان محصول ایثار هزاران شهید و و جانباز گرانقدر است.

این مقام عالی قضایی ادامه داد: تمام مسئولان از پایین‌ترین تا بالاترین رده و درجه باید از همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی نظام اسلامی که داعیه دار مدیریت صحیح جامعه و قرار گرفتن بعنوان الگویی برای کشور‌های جهان است، حفاظت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای خدمت صادقانه و بدون منت به مردم به عنوان، ولی نعمتان نظام را از جمله دیگر وظایف ذاتی مسئولان دانست و تاکید کرد: در نظام اسلامی هیچ خدمتی موجب منت بر مردم نیست؛ بلکه مردم بر مسئولان منت دارند.

وی مسئولیت را بعنوان امانتی از سوی مردم و نظام در دست مسئولان دانست و گفت: یکی از آموزه‌های اسلام امانت‌داری است و همه ما باید بدانیم در قبال این امانت باید به نحو احسن و به تمام معنا، به نحو مطلوب انجام وظیفه کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: در برخی شرایط، وظایف خاصی بر دوش داریم و امروز دشمن پس از ناکامی در مواردی مانند اقدامات نظامی، تحریم، به راه انداختن جنگ داخلی و ترور مقامات کشور و عدم توفیق در تبلیغات پرحجم رسانه‌ای از طریق ماهواره و شبکه‌های اینترنتی به منظور شبهه افکنی در افکار و اعتقادات جوانان – که به برکت خون مطهر امام حسین (ع) امکان توفیق از آنان سلب شد – به این نقطه رسیده که تا زمان حضور مردم دیندار و ولایتمدار و انقلابی حول حبل الله و پشت سر ولی‌فقیه به هیچ عنوان امکان غلبه بر آنها وجود ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: دشمن امروز به این نتیجه رسیده که باید مردم را از روحیه دینی و ولایتمداری و انقلابی تهی نمود تا بتوان بدون جنگ، جامعه را از درون متلاشی کرد و در این راستا سه جبهه سنگین علیه مردم ایران باز کرده است.

وی ادامه داد: در جبهه نخست دشمن تلاش دارد تا مردم از لحاظ اداره زندگی روزمره خود و معیشت تحت فشار قرار گیرند؛ دچار تنگنا و یاس شده و خود به خود از نظام فاصله بگیرند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: دشمن در جبهه دوم با عملیات روانی بسیار گسترده که متاسفانه بسیاری از افراد ناخواسته به آن کمک می‌کنند با انتشار سریع یک شایعه و دروغ، افراد و ارزش‌ها را مورد تهمت و افترا قرار داده و بستری را آماده می‌کند تا هر مطلبی که ابراز شد، مردم قبول کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به جبهه سوم فعالیت دشمن، ادامه داد: دشمن تلاش می‌کند چنین وانمود نماید که انقلاب به مقصد و آرمان‌های خود دست پیدا نکرده و به مردم و کشور چیز قابل ملاحظه و ملموسی ارائه نشده است. فشار همزمان این سه جبهه با هم‌افزایی یکدیگر موجب به هم ریختن روحیه و روان و اعتقاد افراد می‌شود.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی وظیفه‌ها نیز متفاوت است و بنابر آنچه مقام معظم رهبری تاکید می‌کنند باید در تمام عرصه‌ها روحیه‌ای انقلابی داشت. حمله دشمن به ساختار اقتصادی جامعه را تبدیل به یک فرصت نمود و با بومی سازی اقتصاد و پایداری و توسعه آن و اولویت‌بندی موضوعات و استفاده از ظرفیت کشور، جوانان و مسئولان و حمایت از تولید داخلی به افزایش تولید رسید و شعار سال رهبر معظم انقلاب را محقق نمود.

این مقام عالی قضایی تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه و دادگستری استان‌ها را یکی از اقدامات مهم در اجرای مطالبات مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: این ستاد در هر استان بررسی می‌کند چه بخش‌هایی از اقتصاد ممکن است به سمت کم کاری و نقصان برود و با شناسایی نقاط آسیب پذیر به نحوی تدبیر می‌کند تا اقدامات قضایی حتی الامکان به اقتصاد لطمه‌ای وارد نکند.

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: در برابر جنگ روانی دشمن نباید ناخواسته به آن دامن بزنیم و باید توجه شود با نشر مطالب بدون تعقل و بدون احراز صحت، در زمین دشمن بازی نکنیم و علاوه بر گفتار، بصورت عملی هم در مقابل تبلیغات دشمن بایستیم و جبهه دشمن را در این بخش نیز ناکارآمد بگذاریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در مورد نحوه مقابله با جبهه سوم دشمن افزود: باید از هر آنچه موجب یأس و بدبینی مردم می‌شود، جلوگیری کنیم و آنچه را موجب امید و تقویت باور مردم به آینده می‌شود، نشر دهیم.

وی در پایان با متذکر شدن نکاتی به مسئولین قضایی و تقدیر از خدمات و روحیه انقلابی رئیس کل سابق دادگستری استان همدان برای توکل حیدری رئیس کل جدید دادگستری استان بعنوان یکی از مدیران موفق که در استان‌های مرزی زحمات مخلصانه‌ای کشیده، جهت توفیق در ارائه خدمات به مردم استان همدان آرزوی موفقیت کرد.

نماینده، ولی فقیه در استان همدان نیز در این مراسم با اعلام تشکر مردم قدرشناس همدان از رئیس کل دادگستری استان اظهار کرد: دو کرسی فتوا و قضا در اسلام از مناصب خطیر است که البته موجب پاداش و رحمت الهی بوده و حسب بعضی روایات پرداختن یک ساعت به عدالت بالاتر از هفتاد سال عبادت است.

امام جمعه همدان خاطرنشان کرد: بعضاً حس بدبینی باعث می‌شود کار ارزشمند قضات و دادگستری دیده نشود و این ظالمانه است که مجاهدت قضاتی که بعضاً حتی جان خود را نیز نثار می‌کنند، نادیده گرفته شود.

استاندار همدان نیز در این آیین، برقراری امنیت را شرط استقرار، آرامش و احساس امنیت در جامعه دانست و گفت: قوه قضاییه نهایت تلاش و کوشش و ظرفیت خود را بر آن داشته تا بتوانیم کشور را آرام اداره کنیم و هر سه قوه با هم مرتبط و هم افزای یکدیگر هستند و تجربه نشان داده که با همراهی آنان با یکدیگر امور به خوبی پیشرفت می‌کند.

همچنین محمد رضا مترقب رئیس کل سابق دادگستری استان با تقدیر از مجموعه قضایی استان و سازمان‌ها و اداراتی که مجموعه دادگستری استان را در تحصیل نتایج و تحقق اهداف ترسیمی یاری نموده اند، اظهار کرد: نتیجه این تلاش‌ها، برقراری امنیت و آرامش مطلوب و توسعه مناسب استان است.

در ادامه توکل حیدری رئیس کل جدید دادگستری استان همدان نیز در این مراسم ضمن تسلیت گویی ایام سوگواری اربعین حسینی (ع) و خیر مقدم گویی به میهمانان مراسم، از اعتماد مجدد رئیس قوه قضاییه در واگذاری مسئولیت ریاست کل دادگستری استان همدان به وی قدردانی کرد.

رئیس کل دادگستری استان همدان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند به تنهایی خود را مسئول پیشرفت و توسعه بداند؛ بلکه باید تمام مدیران مانند اجزای یک پیکره بگونه‌ای متفق عمل کنند تا منویات مقام معظم رهبری و مطالبات مردمی محقق شود.

حیدری با تاکید بر ضرورت تعامل و همراهی با سایر نهاد‌ها، ادارات و مدیران خاطر نشان کرد: تعامل به معنای نادیده گرفتن تخلفات و جرائم و تضییع حقوق مردم و اشاعه نارضایتی نیست؛ بلکه باید این قبیل امور، مجدانه پیگیری شود. مجموعه قضایی استان در کمین مدیران برای مچ‌گیری و افشای آن‌ها نیست و رویکردی پیشگیرانه دارد و در قبال هر مدیری که در سراشیبی لغزش قرار گرفته، از باب پیشگیری، با خودش و مراجع مرتبط مذاکره و نهی و بازداری صورت خواهد گرفت و انشاءالله هیچ مدیری مرتکب خطا و لغزش نگردد.

وی در حوزه مسائل اقتصادی اظهار کرد: امروز بسیاری از مشکلات واحد‌های اقتصادی، معضل قضایی نیست؛ بلکه مسائل آنها با بانک‌ها و در موضوعات عرضه و تقاضا و بازاریابی است؛ اما بعضاً اگر موضوع، رنگ و بوی قضایی داشته باشد کمک می‌کنیم تا واحد‌های تولیدی به چرخه تولید بازگردند یا با قوت به تولید خود ادامه دهند.

رئیس کل دادگستری استان همدان با ابراز خرسندی از وضعیت استان در مدیریت معضل بیکاری تأکید کرد: انشاءالله تلاش می‌کنیم تا مردم شریف استان همدان در تولید و اشتغال توفیق داشته باشند.

وی ادامه داد: بعضاً نیز مدیران کم تحرک را تقویت می‌کنیم تا در وظایف خود کوشا باشند و همچنین به متولیان امور در موضوعات حفاظت از منابع طبیعی و اراضی ملی و تغییر کاربری فضای سبز و باغات و مدیریت آب در کمیسیون‌ها و کمیته‌های مربوطه کمک خواهیم کرد.

حیدری با اشاره به ضرورت کاهش جمعیت کیفری زندانیان اظهار کرد: حتما باید مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار که امنیت مردم را سلب می‌کنند در زندان باشند تا مردم از نعمت آسایش بهره‌مند گردند؛ اما باید از زندانی کردن غیر ضرور افراد که موجب آسیب رسانی به آنها و خانواده‌های ایشان می‌گردد، جلوگیری نمود.